נתניהו: נחזק את הקהילות הרפורמיות

ראש הממשלה לראשי יהדות ארה"ב, "ממשלת ישראל יחד עם הסוכנות ישקיעו ויחזקו את הקהילות הרפורמיות והקונסרביטיביות בתוך ישראל".

ניצן קידר, ושינגטון , כ"ח בחשון תשע"ו

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
צילום: רויטרס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נאם הערב בפני ועידת הקהילות היהודיות המתכנסת בימים אלו בוושינגטון.

נתניהו פתח את נאומו בהתייחסות ליחסי ישראל-ארה"ב, "השנים האחרונות לא היו קלות ביחסי המדינות, אבל אנחנו זוכרים שתי עובדות: האחת, לישראל אין חברה טובה יותר מאמריקה ולאמריקה אין חברה טובה יותר מישראל. השניה, יש רק מדינה אחת ליהודים ואנחנו צריכים לפעול כדי לאחד את כל היהודים ולשמור על המדינה היהודית".

ראש הממשלה התייחס גם למצבה של ישראל ואמר, "ישראל מובילה טכנולוגית בעולם. אור לגויים. רוצים ללמוד מאיתנו".

בהמשך דבריו סיפר נתניהו למשתתפי הוועידה על הסכמת אובמה להגדלת הסיוע, "אנחנו צריכים לשלם על הגנתנו. ההוצאות גדלות באופן מתמיד. אנחנו נעזרים באמריקנים ואתמול הייתה לי שיחה טובה עם הנשיא אובמה והוא יגדיל את הסיוע בזמן הקרוב".

"ישראל מוקפת בהמון כוחות עוינים. אבל למרות הסכנה, אין לי ספק שישראל תמשיך להתקיים לעד, בגלל שהאנשים בישראל חזקים, הקשר עם ארה"ב חזק, והתמיכה בנו חזקה", הוסיף נתניהו, "עתיד ישראל נמצא בידיים טובות. הייתה לי פגישה טובה עם הנשיא אובמה ואני מודה לו על שהוא כה מחויב לביטחונה של ישראל".

נתניהו הסביר, "ישראל מחזירה לאמריקנים על הסיוע בפעילות יומיומית של מודיעין ובדרכים נוספות. אובמה מבטיח לא רק לשמור על בטחוננו, אלא גם על עליונות ישראל במזרח התיכון, כדי שנוכל להגן על עצמנו - בעצמנו".

ראש הממשלה התייחס גם ליחס לזרמים הלא אורתודוכסיים, "כראש ממשלת ישראל אבטיח תמיד שכל היהודים יוכלו לחיות בישראל - אורתודוכסים, רפורמים וקונסרבטיביים. האחדות של העם היהודי חשובה בכל זמן ובמיוחד בזמן הזה. יש גל של אנטישמיות באירופה ובעיות נוספות".

נתניהו סיפר כי מינה את את מזכיר הממשלה אבחי מנדלבליט לפתוח דיון בין הזרמים הדתיים ביהדות, "כדי שהזרמים יישבו יחד וידונו בבעיות כדי להגיע לפתרונות".

הוא הוסיף כי "כל יהודי צריך להרגיש שהכותל שייך לו וכל יהודי צריך להרגיש רצוי בישראל"

נתניהו ציין בפני המנהיגים היהודיים, "בפעם הראשונה ממשלת ישראל יחד עם הסוכנות היהודית ישקיעו ויחזקו את הקהילות הרפורמיות והקונסרבטיביות בתוך מדינת ישראל".

בנאומו תקף נתניהו את הרשות הפלסטינית וההסתה הפלסטינית, "ההסתה הפלסטינית אומרת דברים קשים נגדנו. שקרים נוראיים. היום יש לנו קול, וחשוב שישמע ברור ורם. למען העם היהודי והמדינה היהודית. חייבים להילחם בשקרים, לומר את האמת. אין לנו במה להתבייש. אנחנו נלחמים להגנתנו".

לדבריו, "ישראל נשפטת על ידי הקהילה הבינלאומית בצורה הכי מחמירה. אי אפשר לשפוט אותנו בסטנדרטים הכי מחמירים  שהעולם ישפוט אותנו כראוי. מה קיבלנו אחרי ההתנתקות? רקטות. הפלסטינים מסרבים להכיר במדינה יהודית ולא משנה מה יהיה המצב".

עם זאת הדגיש נתניהו, כי ישראל מעוניינת בהחייאת המשא ומתן לשלום, "האמת היא שאנחנו מעוניינים בשלום. וכשנפגוש מישהו כמו אנואר סדאת או המלך חוסיין נעשה איתו שלום. ישראל מתמודדת עם מנהיגות פלסטינית שרוצה למחוק את העבר. אנחנו צריכים מנהיג שיכיר במדינת ישראל בצד השני, ואז יהיה שלום. אני מחוייב לשתי מדינות לשני עמים וישראל תמשיך לפעול לשלום, בתקווה שמה שבלתי ניתן להשגה היום, אפשר יהיה להשיג מחר".