כרמיאל: הבדואים לא רוצים להתפנות

ראש עיריית כרמיאל, עדי אלדר, מקווה שאחרי 20 שנה של דיונים משפטיים, תושבי ראמיה יקבלו את הדין, "הציעו להם הצעות נדיבות". ראיון

בני טוקר , כ"ח בחשון תשע"ו

פארק בחינם. כרמיאל
פארק בחינם. כרמיאל
צילום: פלאש 90

אחרי עשרים שנה של דיונים משפטיים, דחה בית המשפט העליון, את הערעור האחרון של הבדואים בני שבט הסואעד מקהילת ראמיה שבכרמיאל.

השופטים חייבו את הבדואים לחתום ולקבל בתוך שלושים יום את ההסכם של מנהל מקרקעי ישראל להתפנות משכונת הפחונים בתוך כרמיאל כדי לאפשר את המשך בניית שכונת רבין בעיר.

מדובר בקהילה בדואית שחיה במקום עוד מלפני הקמת העיר. בתמורה לפינוי הוסכם על בניית שכונה חדשה שרחוקה בקו אוירי 100 מטרים בלבד מהשכונה הנוכחית, או לחילופין מתן קרקעות במקום אחר מחוץ לכרמיאל.

ראש עיריית כרמיאל עדי אלדר מקווה שהבדואים יקבלו את הדין ויחתמו על הסכם הפינוי, "הפרשה הזאת מלווה אותנו כבר עשרים שנה, אני הובלתי את ההסכם עם המשפחות הבדואיות, הבטחנו להם שנבנה להם שכונה בדואית בתוך העיר, וכך עשינו, הכנו להם מגרשים לבנייה, כבישים ותשתיות".

"לצערי רק שלוש משפחות חתמו על ההסכם עם המנהל והתפנו, הם כבר הספיקו לבנות וילות יפות במקום החדש, אבל יש משפחות אחרו שסרבו. כעת הם הגיעו לקצה של כל הערכאות והערעורים, הערעור האחרון נדחה בעליון. אני מקווה שלא יהיה צורך לפנות אותם והם יסכימו לחתום על ההסכם", מוסיף אלדר.

עדי אלדר מקווה שהפינוי יהיה בהסכמה ומתוך דרכי שלום, "השכונה החדשה נמצאת בקו אוירי מאה מטרים מהמקום, היום הם גרים בתנאים קשים, החלופה טובה עשרת מונים. המנהל הלך לקראתם, אנחנו הלכנו לקראתם, הם ימשיכו להיות חלק משכונת רבין בכרמיאל, אף אחד לא זורק אותם ואני מקווה שהם יחתמו על ההסכם".