אבו מאזן: הכיבוש החל עם קום מדינת ישראל

במשפט שהושמט מהפרסום באנגלית של תוכן נאומו הבהיר אבו מאזן בועידת האו"ם כי הכיבוש לתפיסתו החל עם הקמתה של מדינת ישראל.

שמעון כהן , ד' בכסלו תשע"ו

אבו מאזן
אבו מאזן
צילום: פלאש 90

מניתוח דבריו של יו"ר הרשות הפלשתינית, אבו מאזן, עולה כי הוא רואה את ראשית הכיבוש עם ראשית הקמתה של מדינת ישראל ולא במלחמת ששת הימים, כפי שיש בישראל שאולי מעדיפים לפרש את דבריו.

אבו מאזן חשף את עמדתו זו במהלך נאומו בפני ועדת האו"ם לזכויות אדם בז'נבה. במכו 'מבט לתקשורת הפלשתינית' מנתחים את הדברים וקובעים כי "מדברי עבאס עולה בבירור שהוא שולל את זכות הקיום של ישראל בכל גבולות שהם".

אבו מאזן אמר לבאי הועידה בנאומוף "האינכם שואלים את עצמכם: עד מתי יימשך הכיבוש הישראלי הממושך של אדמתנו? אחרי 67 שנה, עד מתי? האם אתם חושבים שהוא יכול להימשך, ושהוא מועיל לעם הפלשתיני?". המשמעות הברורה העולה מהדברים היא שעם קום מדינת ישראל החל הכיבוש נגדו הוא מנהל מאבק

אבו מאזן לא הסתפק בכך, אלא הוסיף ואמר כי הוא רואה בישראל "כיבוש" מאז הקמתה. עוד מציינים חוקרי 'מבט' כי בדבריו של יו"ר הרש"פ נעשתה גם דמוניזציה לישראל: "המקומות הקדושים המושפלים שוב ושוב, מזה שבעה עשורים, תחת כיבוש שאינו חדל להרוג, לענות, לבזוז ולכלוא...".

ב'מבט' מדגישים כי דבריו הראשונים של אבו מאזן, שבהם אמר שהוא רואה את מדינת ישראל כ"כיבוש" מאז הקמתה לפני "67 שנה", לא הופיעו בנאום הכתוב כפי שפורסם באנגלית ובערבית על ידי סוכנות הידיעות הרשמית של הרש"פ 'וופא'. בדיווחה של הסוכנות הושמט המשפט "67 שנים... הם אתם חושבים שהוא יכול להימשך?", וכל שהוזכר הוא שאבו מאזן מתנגד לכיבוש הישראלי.