משבר התקציב עולה מדרגה

בשיחה עם ערוץ 7 טוען מקורב לדרעי כי האוצר הפר סיכומים שנסגרו עם יו"ר ש''ס ערב ההצבעה בממשלה. "אנחנו לא נתקפל, שיילכו לבחירות".

חיים לב , כ"ט בחשון תשע"ו

לא הרי אריה דרעי בממשלת רבין כאריה דרעי בן ימינו
לא הרי אריה דרעי בממשלת רבין כאריה דרעי בן ימינו
צילום: Yonatan Sindel Flash90

לאחר שיו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני נעל את הדיון הנועד להצבעות על תקציב המדינה רבע שעה לאחר שהחל בגין חילוקי דעות בקואליציה, תוקפים בסביבת יו"ר ש"ס השר דרעי את האוצר וטוענים כי פקידיו מפרים הסכמים.

"לא ייתכן שהסכמים קואליציוניים לא יהיו שווים את הנייר עליהם הם נחתמים", טוען מקורב לדרעי, "הרי הבטיחו לנו את מע"מ אפס לתחבורה ציבורית, לחשמל ומים ערב ההצבעה בממשלה. לאחר מכן ערב ההצבעה על התקציב בקריאה ראשונה ויתרנו על רפורמת מע"מ אפס בחשמל ודחינו את החלתה לתקציב הבא. כעת מנסים לנצל את הרגע האחרון ולבטל את כולה?!", הוא תוהה. 

כזכור, בעקבות חילוקי דעות בין סיעות הקואליציה, החליט יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, לנעול את הישיבה רבע שעה לאחר שהתחילה.

יו"ר ועדת הכספים קיבל את ההחלטה לאחר שסיעת ש"ס הודיעה שנציגיה בוועדה לא יתמכו בתקציב המדינה במידה ובאוצר לא ייענו לדרישותיה התקציביות שהוסכמו בהסכם הקואליציוני ובהמשך בהצבעה בישיבת הממשלה על התקציב.

מדובר בהחלת מע"מ אפס על תחבורה ציבורית ומים לשכבות החלשות, דרישה שעלותן הכוללת היא כ-800 מיליון שקל. היום נועדו השר אריה דרעי עם בכירי האוצר שביקשו לשכנעו לסגת מהחלת הרפורמה במסגרת החקיקה. לפי שעה דרעי מתעקש לקיים ההסכם הקואליציוני ולהטמיע את דרישתו בחוק התקציב.   

"אנחנו לא נתקפל, שיילכו לבחירות", חתם המקורב לדרעי. ההערכה היא שעם חזרתו של ראש הממשלה ארצה יחודשו המגעים בין סיעות הקואליציה ודיוני ועדת הכספים יחודשו ביום ראשון הבא לאחר שהצדדים יגיעו לסיכומים אחרונים.