תנועת "נחלה" לנתניהו: הפסק להתקפל!

"בג"ץ לא נבחר ע"י אזרחי מדינת ישראל. אתם חברי הממשלה שנבחרתם אמורים להביא את הפיתרון האמיתי לבג"ץ", נכתב לראש הממשלה.

אלירן אהרון , כ"ט בחשון תשע"ו

בית הכנסת איילת השחר בגבעת זאב
בית הכנסת איילת השחר בגבעת זאב
צילום: מתפללי בית הכנסת

תנועת ההתיישבות נחלה בראשות דניאלה וייס שיגרה היום (רביעי) מכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות ההרס הצפוי של בית הכנסת ''איילת השחר'' בגבעת זאב.

בתנועה מדגישים במכתב כי אין מדובר על מאבק כוחני מול חבורת נערים או ציבור מתפללים, שכביכול גזלו קרקע של ערבים ובנו עליה בית כנסת. "זהו מאבק אמיתי על פניה של מדינת ישראל, על צביונה ועתידה".

במכתבם מצטטים חברי התנועה מתוך ספר המכבים, "'לא ארץ נוכריה לקחנו ולא ברכוש זרים משלנו. כי אם נחלת אבותינו אשר בידי אויבנו בעת מן העתים נכבשה בלא משפט ועתה כאשר היה לאל ידנו השיבונו אותה לנו'. היום, ערב ראש חודש כסלו בו חל חג החנוכה, משפט זה שנאמר לפני למעלה מ-2,000 שנה משמעותי ומתאים יותר מתמיד".

"רוב אזרחי ישראל ובתוכם רוב תושבי גבעת זאב, בחרו באופן דמוקרטי בממשלה הנוכחית - ממשלה שכל חבריה מכבדים את קודשי ישראל וחפצים להועיל ולסייע לבוחריהם", נאמר במכתב.

ב''נחלה'' דורשים להציע פתרון אמיתי למצב המשפטי הקיים בבית הכנסת בגבעת זאב, "יש להציע פיצוי כספי או קרקע חלופית לערבי התובע בעלות על הקרקע, באם תוכח בעלותו, ולא להציע מבנה חלופי, זול וקטן, לבית כנסת מפואר שנבנה מכספי המתפללים, שנאסף שקל לשקל מפת לחמם של משפחותיהם וילדיהם.

"גם כאשר מתבצעת סלילת כביש במדינת ישראל, לא יעלה על הדעת להרוס את הכביש כאשר ישנה תביעה על קרקע מסוימת שהכביש עובר בה. באותה מידה, ועל אחת כמה וכמה - אין להרוס בית כנסת בגלל תביעה כלשהי לקרקע שהוא נמצא עליה. אותו פיצוי שניתן במקרה של סלילת כביש, יש לתת גם עתה - אך רק כאשר יוכיח תובע הקרקע את בעלותו".

עוד מדגישים חברי "נחלה" במכתבם כי "ועדת אדמונד לוי, שנתבקשה לכתוב דו"ח עפ"י בקשת ראש הממשלה הנוכחי מר בנימין נתניהו, קובעת בפירוש בדו"ח, כי ישנה אפליה ברורה בפני החוק לטובת הערבים הפלשתינאים במקרים מסוימים.

"המקרה שלפנינו, בית הכנסת בגבעת זאב, זהה בדיוק למקרה המתואר בדו"ח הועדה. ראוי שכל חברי הממשלה ובראשם שר הביטחון וראש הממשלה ייפגשו מקרוב עם מתפללי בית הכנסת, ישמעו את גרסתם ולא יעלילו עליהם בטעות עלילות שווא הניזונות מאנשים או גופים ציבוריים שלא כ"כ חפצים בטובתם.

"בג"ץ לא נבחר ע"י אזרחי מדינת ישראל. אתם חברי הממשלה שנבחרתם אמורים להביא את הפיתרון האמיתי לבג"ץ, ולא להביא במקום הפתרון, איום על תרחישים דמיוניים שלא ברור כלל מי עומד מאחוריהם. אנו קוראים לממשלת ישראל: הסירו ידיכם מבית הכנסת! המשיכו בבניין ולא חלילה בהרס! כן להתרחבות! לא לנסיגה ולהתקפלות!'.