הערב ביורוליג: רגע האמת של מכבי ת"א

ללא מאמן עדיין, תנסה הקבוצה הלחוצה ביותר במדינה לנצח את דרושאפקה הטורקית. הפסד עשוי להביא להדחתה מהמפעל הבכיר באירופה

נרי וייס , ל' בחשון תשע"ו

אבי אבן באימון הקבוצה. ינצח בפעם הראשונה כמאמן ראשי?
אבי אבן באימון הקבוצה. ינצח בפעם הראשונה כמאמן ראשי?
צילום: מכבי ת"א

שנים ארוכות שורר ויכוח סביב שאלת תפקיד המאמן בקבוצה. מעמד המאמן בישראל הוא חד ממדי כמעט, כשהקבוצה מנצחת הוא טוב, כשהקבוצה מפסידה הוא האשם. מעטים מאוד המאמנים שנקיים מהקביעה הזו.

כשמדובר בקבוצה לחוצה תמידית, כמו מכבי תל אביב שבכדורסל, תפקיד המאמן הוא מורכב הרבה יותר. דייויד בלאט הוא דוגמא מצויינת לכך. חצי שנה לפני שהשיג עם הצהובים מתל אביב את גביע אירופה לאלופות, בלאט כבר היה בדרכו מחוץ לקבוצה. הצהובים ויתרו על פיטורים מוקדמים ונתנו לבלאט עוד צ'אנס, איך זה נגמר בסוף כולם יודעים. 

הערב (חמישי) יעלו הצהובים מתל אביב למשחק חייהם במסגרת היורוליג, מול דרושאפקה הטורקית, ללא מאמנם גיא גודס, שפוטר לאחר פתיחת עונה רעה שכללה ארבעה הפסדים בשישה משחקים, כולל כאלה משפילים כמו מול מכבי אשדוד החלשה.

במכבי עוד לא מצאו את המאמן שיתאים להם, כשמרבית המאמנים אליהם פנו הצהובים, סירבו להצעה לאמן את הקבוצה הלחוצה ביותר במזרח התיכון, ובינתיים מי שיעמוד על הקווים הצהובים הערב יהיה עוזר המאמן וסקאוט המועדון, אבי אבן.

עבור אבן מדובר בהתנסות ראשונה כמאמן ראשי, אבל אין זו הפעם הראשונה בה הוא נמצא באזור הספסל, כשבעבר שימש כבר כעוזר מאמן שני הן של פיני גרשון והן של דייויד בלאט. 

לפני משחקו הראשון כמאמן ראשי, משחק בו כאמור חייבים הצהובים לנצח, אמר אבן, "אני מרגיש שהצוות, ההנהלה והשחקנים יודעים לקראת מה אנחנו באים. עשינו כל מה שאנחנו יכולים כדי שהקבוצה תגיע מוכנה למשחק הזה, אם זה מקצועית, אם זה מנטלית. אנחנו דרוכים ומוכנים למשחק".

אבן, שלו חלק חשוב ומרכזי בבניית סגל הקבוצה, אמר כי לדעתו אין בעיה בבניית סגל השחקנים. "אני חושב שהיה פה תהליך של כדור שלג, השחקנים איבדו ביטחון. לא נהפוך את הקבוצה הזאת".

על הפעם הראשונה בה יעמוד על הקווים ועל כך שזהו לא עוד משחק, כי אם משחק שיכריע כיצד תראה העונה של מכבי באירופה, אמר אבן, "אני מרגיש בשל, אני מרגיש טוב, ואני מרוכז רק בלנצח את המשחק.אני כאן כי קיבלתי צו מהמערכת ואני פה כדי לעזור לקבוצה לנצח".

מי שיחזור לסגל הקבוצה, על אף שהוכיח שהוא לא בכושר משחק, הוא הסנטר הברזילאי ויטור פבראני, בו גיא גודס לא האמין. אבן, הוא מי שהחתים את פבראני על חוזה לשנתיים. "לקח לוויטור פבראני זמן לחזור לעניינים, עכשיו הוא בכושר טוב. אנחנו משחקים מול קבוצה עבה מאוד בצבע, הוא יהיה חלק מהמערך שלנו הגנתית והתקפית".

לדברי אבן, נקודת התורפה במשחקה של הקבוצה הצהובה מתל אביב, היא ההגנה. "ההגנה שלנו - וזה לא סוד - לא נמצאת במקום שהיא צריכה להיות. גם לא המחויבות שלנו. זה לא שחקן אחד או שניים. זה הדבר הראשון שאנחנו צריכים להרים לקראת המשחק. זו גם מחויבות לאוהדים ולמועדון. צריך לשנות את המגמה הזו ב-180 מעלות".

כאמור, המשחק הערב הוא משחק על העונה כולה של מכבי בעיקר בזירה האירופית, אם כי הפסד עשוי להשליך על הקבוצה גם בליגה הישראלית. בדומה למכבי, גם דרושאפקה חייבת ניצחון הערב בכדי להישאר בתמונת העלייה לשלב הבא ביורוליג, שלב הטופ 16. מי מהן תצא מחוץ למירוץ?


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il