שלוש שנות מאסר וחצי לדורס ינון לבנון

הדורס, סעיד אלנבארי, הורשע במסגרת הסדר טיעון בהריגתו של ינון לבנון ז"ל, לאחר שהתנגש בו במהלך עקיפה פראית.

, ד' בכסלו תשע"ו

ינון לבנון
ינון לבנון
צילום: יח"צ

שופטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, טלי חיימוביץ', גזרה עונש של שלוש שנות מאסר וחצי, פיצוי בסך 20 אלף שקלים ושלילת רשיון למשך 15 שנה על סעיד אלנבארי, אשר הורשע בהריגת ינון לבנון ז"ל.

אלנבארי נסע בחודש פברואר 2013 מכיוון מחסום שמעה לכיוון צומת שוקת, ובדרכו, סמוך לצומת כרמים, ביצע עקיפה פראית של שיירת כלי רכב, במהלכה התנגש ברכב בו נסע ינון לבנון.

בעקבות הסדר טיעון בין הפרקליטות לסנגורו של אלנבארי, נקבע כי הפרקליטות והסנגור יבקשו במשותף מבית המשפט לגזור עליו שלוש שנות מאסר וחצי.

בני משפחת לבנון אשר ניהלו בסיוע ארגון חוננו מאבק כנגד עסקת הטיעון המקלה, התקשו לקבל את גזר הדין.

"קבלת עסקת הטיעון אומרת שהשופטת מקבלת את הרף התחתון של החוק והלב וההיגיון פשוט לא נותנים לקבל כזו עסקה", אמר חיים לבנון אביו של ינון הי"ד. "אנחנו יודעים היום שרכב הוא כלי נשק ושב"חים הם מחבלים ובית המשפט והפרקליטות מתעלמים מזה ונתנו את הרף התחתון שקבוע בחוק, הדבר הכי לא הגיוני שיכול להיות. אם אנחנו רוצים למנוע פשעים אנחנו צריכים לתת את מלוא חומרת הדין. אם אנחנו לא נמצה את הדין עם רוצחים הסיכוי שמקרי רצח יפסקו קטן, ואת זה בית המשפט לא מבין".

בדיון הקודם בו הוצגה העסקה, דיברו בני משפחתו של ינון בפני בית המשפט.

"ינון היה לוחם בצה"ל, אידיאליסט, עבד בבנייה, היה נגן מוכשר, ונהרג בדרכו ממבחן במסגרת לימודי הנדסת בניין", אמר האב חיים וביקש מהשופטת שלא להיעתר לעסקת הטיעון ולמצות את הדין עם הרוצח.

"לא יתכן שנהג לוקח את החוק לידיים, משתולל על הכביש ורוצח את הבן שלנו. אפילו לא היו סימני בלימה במקום התאונה. אם לא ימוצה הדין, אני כאבא של ינון מרגיש שלא פעלתי כפי שצריך כדי למצות את הדין עם הרוצחים", אמר לבנון והוסיף כי תופעת הנהיגה הפרועה של מבריחי השב"חים הערבים נמשכת ויש לעצור אותה", הוסיף האב. "מי שלא מתחשב בחיי אדם אין סיבה שיתחשבו בו. בתור מי שנוסע בכבישים הללו מדי יום אני חש את הסכנה. הם נוהגים כמו מטורפים ומסכנים חיי אדם ולכן חייבים הרתעה".