'השמאל ממשיך לשלוט בלימודי האזרחות'

פובליציסט בדק וגילה כי רוח הסכמי אוסלו ממשכה לנשב בין ספרי הלימוד בבתי הספר. "זה לא משנה מי השר, הפקידות היא שמאלנית".

בני טוקר , י' בכסלו תשע"ו

מה מלמדים אותם? אילוסטרציה
מה מלמדים אותם? אילוסטרציה
צילום: לחמצולמים אין קשר לאמור בכתבה. פלאש 90

הרוח נשארה. גרשוני

הלל גרשוני, פובליציסט באתר מידה, ערך תחקיר על לימודי האזרחות בבתי הספר, וגילה כי גם כיום רוח הסכמי אוסלו מנשבת בתוך ספרי הלימוד.

"מאז שדו"ח קרמניצר שיצא תחת ידיו של שר החינוך בשנות התשעים,  אמנון רובינשטיין כל התכנים שונו, ונכנסו בשנת אלפיים לבתי הספר הממלכתיים. לימודי האזרחות עברו מהפך בתקופת השרה  יולי תמיר שהכניסה שינויים דומים במערכת", אמר לערוץ 7.

לדבריו כיום בבתי הספר, אין דבר כזה לימודי אזרחות אובייקטיבים, "עד שנות השמונים, היו לימודי אזרחות של איך פועל המשטר, איך הבחירות והחוקים. לאחר הסכם אוסלו ובעקבות דו"ח קרמניצר, הגישה השלטת היתה שנגמר הסכסוך וצריכים לבנות כאן חברה אזרחית חדשה. ספרי הלימוד הכניסו ערכים על הנכבה, על הזהות של ערביי ישראל והתביעות שלהם. בחלק מהספרים היו דיונים על מהותו של יום ירושלים והאם המנון המדינה מייצג את כל תושבי המדינה".

גרשוני טוען, כי בספרי האזרחות יש גם כיום שטיפת מוח ברוח האידיאולוגיה של השמאל, "לוקחים כאן את מקצוע האזרחות כדי להפוך את התלמידים לתושבי מדינת כל אזרחיה. התלמידים נשאלים האם כדאי לשנות את ההמנון והאם אכן יש כאן דיכוי של הציבור הערבי.  לצערי אין שום ועדה שבודקת את הנושא הזה. למרות שיש שרי חינוך מהימין הפקידות ממשיכה להישלט על ידי אנשי שמאל מובהקים. כך לדוגמא בבחינה באזרחות בשנה שעברה, עסקו בנושא החברתי כלכלי, והביאו מאמר שמלין על כך שמשקיעים יותר מדיי בביטחון ולא ברווחה, זו האג'נדה".

לדבריו זהבה גלאון צודקת כשהיא מאמינה שהשמאל ינצח בזכות מערכת החינוך, "גלאון אמרה לפני אחת ממערכות הבחירות, שנצחון בבחירות יתקיים אם הם יצליחו להנחיל את תפיסת העולם שלהם במערכת החינוך, דרך כניסה מאסיבית של ארגונים פלורליסטיים לבתי ספר יסודיים ותיכוניים, והרחבה משמעותית של פעילות תנועות נוער, תמיכה ושיתוף פעולה עם ארגוני החברה האזרחית, שפועלים כבר כיום למען המטרה הזו. גלאון דיברה על כך בלשון עתיד, אבל המעיינים בספרי הלימוד השונים יגלו שכבר כיום קיימת התעמולה הזו, בכל העצמה, בבתי הספר הממלכתיים בישראל".