"המדינה קוממה את העם, והעם בנה את המדינה"

נשיא המדינה ראובן ריבלין נשא דברים והניח זר בטקס האזכרה הממלכתי לראש הממשלה המנוח דוד בן גוריון במלאת 42 שנים לפטירתו

חזקי ברוך , ו' בכסלו תשע"ו

ריבלין בטקס האזכרה לראש הממשלה המנוח דוד בן גוריון
ריבלין בטקס האזכרה לראש הממשלה המנוח דוד בן גוריון
צילום: לע"מ

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, נשא דברים והניח זר היום (רביעי) , בטקס האזכרה הממלכתי לזכר ראש ממשלתה הראשון של מדינת ישראל, דוד בן גוריון ז"ל במלאות 42 שנים לפטירתו.

בטקס, אשר נערך במדרשת בן גוריון בשדה בוקר, השתתפו בני משפחת בן גוריון, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו״ר האופוזיציה יצחק הרצוג, ונשיא המדינה התשיעי שמעון פרס.

"אנו נאספים כאן, בשדה בוקר, בעיצומה של מתקפת דמים ההולכת ונמשכת, וכנגד שטף של טרור רצחני אשר שם לו למטרה את אזרחי ישראל ואזרחי העולם החפים מפשע״, פתח הנשיא את דבריו והדגיש: ״את הטרור והשכול הכיר בן גוריון מקרוב. שדה בוקר עצמו, היה מקום שסבל ממתקפות טרור".

"כמקים המדינה וראש ממשלתה הראשון, הוא ניסח את דוקטרינת הלחימה של צה"ל. לצד תבונת הכוח, ידע בן גוריון גם לנהוג כמדינאי. הוא הניח את תשתיות הברית עם המערב, וחתר לבריתות אזוריות, ואחרות בזירה הבינלאומית. דמותו של בן גוריון משוקעת בכל תו ותו בדמותה של מדינת ישראל. לטוב ולמוטב, ישראל של היום היא פרי רוחו ועמלו, של ׳הזקן׳ הטמון ברגבי המדבר הזה", אמר הנשיא.

בהמשך דבריו התייחס הנשיא לחזון הממלכתיות של ראש הממשלה בן גוריון ואמר: "הקמת מדינה היא משימה כבירה. אולם במדינה לבד, לא היה די.".

"בנחישות ובחזון, הגה ׳הזקן׳ את הממלכתיות, ככלי לחישולה של האומה. תוך כדי ביצורו של צבא קטן, למול אויבים חזקים ועדיפים, תוך כדי פיתוחה של כלכלה שתהפוך לאחת מן המפותחות בעולם ותוך כדי קליטה של גלי עליה עצומים, אשר הכפילו את אוכלוסיית המדינה בשלוש שנים - ניצח בן גוריון על המאמץ הלאומי, אותו הוא ראה כחשוב מכל, גיבושה של זהות לאומית משותפת, ובמידה רבה גם חדשה".

"הזהות הזו", אמר הנשיא, "הממלכתיות, נדרשה להתגבר על בליל של לשונות, אינטרסים סקטוריאליים, ואידיאולוגיות מהפכניות שהתחרו זו בזו. הממלכתיות תבעה קורבנות כבדים. היא דרסה בדרכה, את כל מי שהפריע. בשמה פורק הפלמ"ח, הופצצה האלטלנה, בשמה נמחקו רבדי תרבות וזהות, שהותכו יחד לכור הישראלי הלוהט".

ריבלין הדגיש כי היום ניתן להבין את החשש האמיתי של בן גוריון לאור הנעשה ברחבי המזרח התיכון, ואמר: ״מסביבנו אנו רואים מדינות ללא עם, ללא אומה, הקורסות אל תוך עצמן, חסרות זהות מכוננת, אתוס ושפה משותפת. אנו חיים במדינה חזקה ופורחת. היום, אנחנו יכולים לומר בפה מלא, המדינה קוממה את העם והעם בנה את המדינה".

"זכינו לחיות במדינה שהינה בית לאומי לעם היהודי ובו זמנית גם חברה באשכול המדינות המפותחות. ועל זאת עלינו להודות, בין היתר, לממלכתיות אשר בנתה אומה ולא רק מדינה. כיום, ארבעים ושתים שנים מאז שהלך ׳הזקן׳ לעולמו, הולכת ומתרחבת הזהות הישראלית. אלה הם קולותיה של חברה, המכירה אט אט בחוסנה הפנימי, ביכולתה להכיל מגוון גדל של ביטויים עצמיים וקולקטיביים", ציין ריבלין.

עוד הדגיש הנשיא בסוף דבריו את משימתנו הלאומית היום, לפתח מתוך הממלכתיות, שפה משותפת, ישראלית ואמר: "חילונים ודתיים לאומיים, חרדים וערבים, יוצאי רוסיה ויוצאי אתיופיה, יהודי אשכנז ויהודי ארצות האסלאם, לכל אלו יש תפקיד, בסדר הישראלי החדש אשר הולך ונבנה. קולות ישראלים חדשים אינם קולות של איום וסכנה, אלא קולות של הזדמנות וצמיחה".