יש לי הצעה בשבילך!

כשיוצאים לדייטים כדאי לקבל עצות מהמומחים. נחמה ביטקובר ממכון ''עומק הקשר'' שע"י מכללה ירושלים, מעניקה טיפים לפי אותיות הא'-ב'.

נחמה ביטקובר , י' בכסלו תשע"ו

חתונה טבעת
חתונה טבעת
Office XP

אחרי שבטור הקודם קיבלתן את הטיפים לאות ט' ממשיכים הלאה לטיפים נוספים.

י' 

יש לי הצעה בשבילך! (על השדכנים של היום...)

בחורה אחת פסלה את כל ההצעות שהשדכנים נתנו לה. אמרה לה אמה: "מה זו הבררנות הזאת? כשהייתי בגילך ושידכו לי את אביך שיחיה, מיד אמרתי כן." אמרה הבחורה לאמה: "מה את משווה? לך שידכו את אבא! ולי הם משדכים תמיד אנשים זרים..."

יש אומרים שהיה מתאים להשאיר את השדכניות עם ההצעות שלהן עמוק במאה השמונה עשרה. לדעתם מדובר במפלצות קשישות וממושקפות שמשדכות (עם מהדק) "בחור נחמד" ל"בחורה נחמדה", בלי לקחת שום פרט אחר בחשבון. 

אבל האמת היא... שהם פשוט קראו יותר מידי ספרים ובדיחות...

השדכנים של היום ממש לא מזכירים את אבותיהם הקדמוניים. היום כמעט כל אחד שהרווקות כואבת לליבו הופך להיות שדכן ומשקיע שעות רבות של מחשבה, בירור וארגון כדי לעזור ולסייע לכל מי שיוכל.

לפנות לשדכן ממש לא אומר עלייך שאת נואשת, זה אומר שאת לוקחת אחריות על החיים שלך. זה אומר שאת מוכנה להשקיע ולעשות השתדלות בדברים שחשובים לך באמת. קשה מאד למצוא את נסיך החלומות לבד וממש לא תמיד חברים יכולים לעזור. שדכן שמכיר הרבה בחורים פותח בפנייך עולם חדש ומגוון של אפשרויות, שב"ה יקצר את הדרך אל בחיר ליבך.

"אבל זה מפדח!! " נכון.. אבל זה שווה את זה. "אבל הוא יציע לי הצעות הזויות!!" כשאת פונה לשדכן כדאי שתבהירי היטב היטב מה את מחפשת (אחרי שביררת לעצמך, כמובן).

השדכן הוא לא נביא ואין לו מושג מה את רוצה. דברים שבעינייך ברורים מאליהם (ברור שהוא צריך להיות אחרי צבא!), לא (ובד"כ לא) ברורים בעיניו, לכן כדאי לומר הכל. כדאי לפרט, להרחיב, לתאר, ליצור תמונה ברורה ככל הניתן כדי שהוא יוכל לקלוע לנסיך שלך ב"ה כבר בניסיון הראשון.

חשוב לזכור ששדכנים הם בנ"א שמנסים לעזור! צריך להעריך אותם על זה ולשתף פעולה (גם אם לא מתאים לך לשמוע כרגע, לפחות תגידי את זה! אל תסנני אותם!), ולעדכן במה שקורה (אין צורך בכל פגישה אבל אם נפרדתם או התקדמתם כדאי לעדכן).

חשוב מאד לשלם לשדכן גם אם הוא לא מבקש תשלום. שדכנים עובדים קשה מאד ומשקיעים זמן יקר והרבה כוחות נפש ומגיע להם להיות מתוגמלים על כך כמו כל בעל מקצוע אחר. וביננו, הרבה יותר שווה לשלם לשדכן ולמצוא מהר יותר מאשר לחסוך את הכסף ולחכות...

חשוב להעריך את השדכנים ולהכיר תודה אבל ממש לא צריך להתחנף או להתאמץ למצוא חן בעיניהם. תהיי את. עיזרי להם להכיר אותך כמו שאת, בלי לפחד. אם ה' ירצה הם יהיו השליחים, ואם לא.. ה' יזכה מישהו אחר להיות השליח שלך.

ו... עוד נקודה קטנה, את בעצמך יכולה להיות שדכנית. הבחור לא מתאים? הקדישי קצת זמן וחשבי האם הוא מתאים לאחת החברות... ואולי... לשכנה ממול... וב"ה בזכותך יוקם עוד בית בישראל.

מעוניינים לקבל כלים חיוניים נוספים לצומת הרגישה של הדייטים? בכיף! היכנסו.