"מאז מלחמת העולם השנייה לא נסגרו בתי כנסת"

בעקבות המצב הביטחוני המתוח בבריסל, מספר רבה של בריסל כי מאז מלחמת העולם השנייה לא נסגרו בתי כנסת. "מייחלים לטוב".

חיים לב , י' בכסלו תשע"ו

בית כנסת בבריסל, בלגיה
בית כנסת בבריסל, בלגיה
צילום: ג'והנה גרעון, פלאש 90

המתח בבלגיה בשיאו: הדיווחים על מציאת מעבדה לייצור נשק כימי, גרמו לפאניקה והיסטריה של ממש בקהילה היהודית בבריסל.

בעקבות המצב המיוחד סגרו הרשויות את כל המקומות הציבוריים בבריסל, ובין השאר גם את בתי הכנסת שהיו סגורים בשבת האחרונה, והמתפללים התפללו בביתם או במניינים שאורגנו בדירות.

הרב הראשי לבריסל הרב אברהם גיגי, המכהן גם כנציג ועידת רבני אירופה באיחוד האירופי צוטט הבוקר בעיתון החרדי 'המבשר' כאומר כי מדובר בצעד חסר תקדים שלא היה מאז מלחמת העולם השנייה.

"אני לא זוכר שבת כזו בכל השנים הרבות מאז אני מכהן כרב ראשי לבריסל. אפשר לומר כי לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה, נסגרו בתי הכנסת בשבת האחרונה ולא נערכו בהם תפילות. לדברי רשויות הבטחון מדובר בהתראה קונקרטית וודאית על מחבלים שכבר יצאו לדרכם כדי לבצע פיגועים, ונעשים מאמצים עליונים למנוע מהם בע"ה לבצע את זממם".

לדברי הרב גיגי, "העיר משותקת ומושבתת, אנשים כמעט ואינם יוצאים החוצה לרחוב אלא לדברים חיוניים. ה'מטרו' אינו פועל, החנויות והמסעדות סגורות גם כן. מי שיוצא לרחוב נתקל בכוחות צבא ומשטרה שנמצאים כמעט בכל קרן רחוב. מדובר בקטסטרופה אמיתית, אפשר לומר שבריסל נמצאת כמעט במצור, דבר שלא היה מעולם".

הרב גיגי סיפר שעל פי ההוראות בתי הספר בבריסל סגורים היום וכך כמובן גם מוסדות החינוך היהודיים. "המצב אינו פשוט כלל וכלל, ואנו מתפללים ומייחלים לשומר ישראל שישמור את שארית ישראל בכל מקום שהם ויצילנו מכל שעות רעות המתרגשות לבוא לעולם", אמר.