"המשטרה אינה יכולה לספק אבטחה"

חזן בית הכנסת הגדול בבריסל מספר: "חלק מהאירועים התבטלו כי צריך אבטחה והמשטרה אינה מסוגלת לספק אבטחה במצב הנוכחי".

חיים לב , י"א בכסלו תשע"ו

בית כנסת בבריסל, בלגיה
בית כנסת בבריסל, בלגיה
צילום: ג'והנה גרעון, פלאש 90

גם היום תמשיך בבריסל בירת בלגיה הכוננות המיוחדת. הרכבות לא יפעלו ומסעדות ובתי עסק יהיו פתוחים חלקית עד להתבהרות המצב.

ישראל מילר, המכהן כחזן הראשי בבית הכנסת הגדול של בריסל, סיפר אמש על תחושות הקהילה היהודית: "היום (ראשון), חלק מבתי הכנסת היו פתוחים ונערכו בהם מניינים לתפילה, גם בבית הכנסת הגדול של בריסל היו מניינים אך נכנסו מכניסה צדדית, הכניסה הראשית היתה סגורה.

"היום היה אמור להתקיים בבית הכנסת טקס חמישים שנה לזכרה של המלכה אליזבת שהצילה יהודים רבים בשואה וזה התבטל. חלק מהאירועים התבטלו כי צריך אבטחה בגלל ההתראות הבטחוניות, והמשטרה אינה מסוגלת לספק אבטחה במצב שכזה".

מילר סיפר על השבת ההיסטרית שבריסל חוותה בסוף השבוע האחרון: "כל השבוע הרגשנו וראינו שמסתובבים אנשי ביטחון רבים, אבל למעשה לא הייתה כוננות יוצאת דופן בגלוי. בליל שבת עוד הלכנו להתפלל כרגיל, רק בשבת בבוקר בא לביתי נציג המשטרה כשעה לפני התפילה והודיע לא להגיע לבית הכנסת. היתה בהלה גדולה. צריך לציין כי אין איום קונקרטי דווקא נגד יהודים, האיום הוא כללי".

"המצב הוא היסטריה של ממש, מעולם לא היה מצב כזה כאן בבריסל, העיר סגורה ומסוגרת, אנשים כמעט לא מסתובבים ברחוב אלא כוחות צבא ומשטרה. תושבי בריסל נמצאים בשוקֹ, הם לא האמינו שכך יהיה המצב, וכולם מטכסים עצה כעת מה ניתן לעשות, אבל על פניו נראה הם כבר איחרו את הרכבת, אירופה כבר לא תחזור להיות מה שהייתה", הוסיף.