'זו מלחמה. להיערך לטרור לא קונבנציונלי'

מומחה לטרור בלתי קונבנציונלי: כשעורפים ראשים ה"אתיקה" של הטרור נעלמת ויש להיערך גם למתקפה בלתי קונבנציונלית שתוצאותיה הרות אסון

שמעון כהן , י"ב בכסלו תשע"ו

תרגיל חירום ביולוגי. ארכיון
תרגיל חירום ביולוגי. ארכיון
פלאש 90

מערכות הביטחון באיחוד האירופי כמרקחה. המחבל המבוקש שנמלט מצרפת עבר ככל הנראה מבלגיה לגרמניה והחשש הגדול, כך לפחות על פי הדיווחים האירופיים, הוא ממגה-פיגוע בלתי קונבנציונאלי אותו מתכננים ארגוני הטרור הבינלאומי. ביומן ערוץ 7 ביקשנו להבין עד כמה אכן ביכולתם של ארגונים אלה לעשות שימוש באמצעים שכאלה.

בראיון ליומן מסביר ד"ר אבי ביצור, מומחה לטרור בלתי קונבנציונאלי, איש המרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה וראש המגמה לביטחון והגנת העורף במכללת בית ברל, כי הסכנה מוחשית ומיידית גם כאן בישראל, בעיקר בתקופה בה נראה שגם מעט הנורמות שנשמרו על ידי ארגוני טרור נשברות עם עריפת הראשים ומעשי הזוועה של ארגון המדינה המוסלמית.

בראשית דבריו מבקש ד"ר ביצור להבדיל בין איומים בלתי קונבנציונאליים שמקורם במדינות לבין כאלה שמקורם בארגוני טרור. הוא מזכיר כי מדינות כבר עשו שימוש באמצעים שכאלה. כך תקפה במלחמת העולם הראשונה גרמניה את צרפת בכלור, חומר חנק, מצרים תקפה בתימן בחרדל, חומר כוויה, העיראקים והאיראנים תקפו הדדית בחומר עצבים וכיוצא באלה.

לעומת זאת ארגוני טרור הם סוגיה בפני עצמה. "אלו ארגוני טרור שלוקחים יכולות בתחום הביולוגי והכימי בעיקר ותוקפים איתו מטרות נקודה כאלה ואחרות. הרווח עבורם הוא ברור, במקום להגיע למגה טרור כמו במגדלי התאומים שמצריך שנה של תיאום, די להם בכמה מיליגרמים של אבקת אנטרקס וקהל של איצטדיון כדורגל היה מחוסל".

"אלו חומרים זמינים מדשן וחומרים זרחניים שיש במזבלה ומשתלה וניתן לייצר את זה. יש כאן קטע של הסלמה. אם מגדלי התאומים נחשב למגה טרור בעל תוצאות ענק והרבה נפגעים, אפשר בחומרים הכימיים ביולוגיים להביא לתוצאות מפחידות במעט מאמץ".

ממשיך ד"ר ביצור בדוגמאות הזכורות מההיסטוריה הלא רחוקה כשהזכיר את הפיגוע ברכבת התחתית בטוקיו, לפני כ-15 שנים , כת 'האמת הצרופה' פיזרה חומר עצבים נדיף שאותו מייצרים מדשן וזבל וגרמו למוות של כמה עשרות, פציעה של מאות לבהלה ושיתוק של הרכבת התחתית שמכילה כמיליון בני אדם ביום. רק לאחר ההתקפה והתנדפות החומר נותחו הפגיעות והובן מה היה כאן.

"ישנם חומר כוויה, החרדל, יש חומרי חנק, אלו חומרים קלים להשגה. הם זמינים מאוד וכל מעבדה פשוטה יכולה לייצר אותם. החומרים ביולוגיים – האנטרקס הוא המוביל בהם – וזו אבקה שמיליגרמים בודדים יכולים לגרום למותם של עשרות אלפים. ברור לגמרי שאנחנו בפני איום קיומי כי קל להשיג אותם וחייבים לדעת מודיעינית מראש אם זה יקרה".

באשר לשאלה למה הדבר לא התרחש עד היום, אומר ביצור כי האיום עומד מול העיניים "ולכן זה נקרא בלתי קונבנציונאלי, כי גם בעיני המטורפים הללו התוצאה בלתי קונבנציונאלית ובלתי מקובלת. מה שעוצר אותם זה המימון. כל הארגונים האלה חיים בעקבות מימון שמגיע ממדינה – איראן במקרה נוכחי או אירלנד במקרה הIRA. אף אחד לא ירצה לגלות שמי שתומכים בו מפזר אבקה רצחנית כזו. אבל כשרואים שהיום אנשים לא נמנעים מלשחוט אנשים המסקנה היא שזה קרוב".

ד"ר ביצור נשאל גם כיצד בכל זאת ולמרות הקלות הבלתי נסבלת של שימוש בחומרים שכאלה ניתן לבלום את האיום, ובמענה הוא שב אל המקרה של כת 'האמת הצרופה' בטוקיו שבראשה עמד אדם שכינויו 'שוקו' ו"צברה בבתים רגילים טונות של חומרים פוסט אורגניים זרחניים, דשן, שהיא קנתה. אני מניח שארגוני ביון, גם לא ברמה של ישראל, יכולים לעקוב ולהבין שאם יש לי משתלה הגיוני שאני קונה חומר דישון, אבל אם אין לי משתלה, מישהו צריך לבדוק למה זה נלקח, מישהו צריך לחקור מה קורה במעבדות".

דוגמא לתשומת הלב הנדרשת הזו מציג ד"ר ביצור במקרה אישי משלו, כאשר בעברו הצבאי היה גם בחיל ההנדסה. "עברתי קורס חבלה ולמדנו למלכד בית במצתי מלכוד. באותה תקופה היו אירועי פיצוץ של העולם התחתון בדרום תל אביב, ומישהו אמר שנכון להפסיק ללמד גם בצבא כי מי יודע מה אנחנו עושים בשעות החופשיות שלנו...".

"אנחנו במציאות של איום מאחורי הפינה. ג'ורג' בוש האבא אמר פעם שאירוע לא קונבנציונאלי יהיה, אני רק צריך לדעת מתי ואיך. יש אמצעי גילוי וזיהוי שניתן למקם אותם והם בידי המשטרה. חייבים לשמור על מקורות מים ולהבין שמישהו עלול לזהם אותם. זה לא כל כך קל אבל זה יכול להיות. אני לא אומר זאת כדי להפחיד אלא כדי להבין שאנחנו במלחמה וצריכים להתכונן ולהכין את האנשים".

בהקשר זה מוסיף ביצור ושואל כמי שפיקד על בית הספר לאב"כ של צה"ל "האם היה נכון לסגור את בית הספר לאב"כ ואת מפעל המסכות בקרית גת? זה לא רק הסורים שעסוקים בשלהם. זה יכול להיות גם האיראנים שעשו זאת כבר על העיראקים ויכולים לעשות זאת במקום פצצת אטום. הדברים נעשו כבר במלחמת העולם. האיראנים כבר פיזרו גז עצבים ואין מה להיות מופתעים. המצרים, בני בריתנו, החזיקו מאגרים של חומר חרדל, חומר כוויה. למה אנחנו מופתעים?".

"צריך להתכונן וטוב שעה אחת קודם, כמו שאנחנו נערכים מול טילים לחנך להיערכות לחירום, לפני אירוע בעת אירוע ואחריו. טרור בלתי קונבנציונאלי הוא לא גזירת שמים ובמקום להיבהל צריך להתכונן", אומר ד"ר ביצור ומציג כמה דוגמאות להיערכות מתבקשת: "למה רק היס"מ נושא איתו ערכות לזיהוי חומר כימי? צריכות להיות יותר ערכות גם ביחידות כמו מד"א וזק"א שמגיעים מהר יותר מכל אמבולנס באופנועים שלהם, שתהיה להם ההכשרה לזהות. שבמרכזי הקניות הומי האדם יהיו מכשירים שמזהים תקיפה בלתי קונבנציונאלית ומתריע על כך. עשיתי זאת בשירותי הצבאי וחינכתי על כך. זה אפשרי".

"מי שעושה מעשי טבח לא יסתפק בכך. נשברו הרבה כללי אתיקה, ולכן צריך להיערך – לגלות מודיעינית, לזהות, לחטא ולנקות ובהמשך לשקול שוב האם עשתה מדינת ישראל נכון שכשקיצצה מערך שלם. זה אמנם יבוא על חשבון דברים אחרים אבל חיינו קודמים. עלינו להיות עם קשה עורף".