למכירה: מכתב מהרצל וחידושי אדמו"ר שנספה

מכתב היסטורי של חוזה המדינה חידושיו של אדמו"ר שנספה בשואה וגלויה ליהודי ב'רכבת קסטנר' עומדים למכירה פומבית בירושלים.

שמעון כהן , י"א בכסלו תשע"ו

מכתבו של הרצל
מכתבו של הרצל
צילום: 'ירושלים של זהב'

בירושלים יקיים מחר (שלישי) בית המכירות הפומביות 'ירושלים של זהב' מכירה פומבית של פריטים ששרדו מהשואה ובהם פריטים בעלי ערך תיעודי היסטורי נדיר.

חוקר בית המכירות מספר כי בין הפריטים יוצע למכירה גם מכתב היסטורי של חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל. במכתב זה הוא מביע דאגה ל-400 משפחות עניות מיישבי הארץ החלוצים.

החוקר מספר כי "עם העברת ניהול המושבות מהברון רוטשילד בדצמבר 1899 לידי יק"א, פוטרו כל העובדים המקומיים שבשירות פקידות הברון במושבות ו-400 משפחות נותרו ללא פרנסה. הרצל נחלץ במכתב מרגש לעזרתם שהיא עזרת היישוב כולו".

לדבריו "במכתב נחשף פן מיוחד של רגש ודאגה שהיה בלבו של הרצל כלפי המשפחות והישוב. הוא כותב: "... הרעב כואב, 400 משפחות של פועלים, נשים וילדים, מחכים בהשתוקקות להשלמת המשימה. אנו מקוים שבזכות מסירותכם המפורסמת תצליחו תוך שבועות מעטים לאפשר לבנק לתפקד כך שיתחיל את הצעד הראשון של פעילותו בפלשתינה".

בסוף המכתב הכתוב באותיות דפוס תוספת בכתב יד: "עמיתנו היקר, נא העבר את המכתב הלאה לכל מכריך לשם ההפצה באזורך. כמו כן נא מסור אותו לכל העיתונים הנגישים לך לפרסום. בברכה, תיאודור הרצל" (חתימה בכתב ידו).

על השתלשלותו של המכתב מספר החוקר כי "תעודה חשובה ומעניינת זו נמצאה אצל סוחר כתבי יד שלא ידע כלל מהי משמעות המכתב, הכתוב בגרמנית. כשהגיע אלינו המכתב, ופענחנו את תוכנו, התרגשנו למקרא דבריו של הרצל".

פריט נדיר נוסף שיוצע למכירה הוא גלויה נדירה וכנראה יחידה מסוגה בעולם שעל פי עדותו של עד ראיה החי כיום הוכנסה יחד עם משלוח חד פעמי של דברי דואר עבור קבוצת אנשי "רכבת קסטנר" – אותם יהודים שניצלו מהנאצים בבודפשט.

ב'ירושלים של זהב' מספרים כי "הנאצים הסכימו באופן חד פעמי שהניצולים יקבלו מכתבים (וסוכריות!) מאחיהם שנותרו בגיא ההריגה בבודפשט. גלויה זו נשלחה ע"י בתם של הזוג שטרנברג, והיא מספרת שנישאה לבחור שקבל אזרחות שוודית (כלומר: ליהודי שניצל על ידי ראול ולנברג), ובכך רומזת להוריה על הצלתה. ייתכן כמובן שהיו אלו נישואים פיקטיביים בלבד שנעשו לרוב באותם ימים, ע"מ להציל יהודים רבים ככל הניתן".

במכירה, שתתקיים מחר בערב (יום ג') בירושלים, יוצעו למכירה עשרות פריטים נוספים ששרדו את תקופת השואה, חלקם יחידים מסוגם בעולם וביניהם: מטבעות מגטו לודז'; תלושי מזון ששימשו את יושבי הגטו, וכן חידושי תורה על התלמוד הירושלמי שנכתבו בגטו לודז' על ידי אדמו"ר שנרצח בשואה ולא הותיר אחריו דברי תורה.