"היחסים בין אובאמה ונתניהו לא רעים כל כך"

ג'ו ליברמן, המועמד הדמוקרטי לשעבר לתפקיד סגן נשיא ארצות הברית, התייחס ליחסים בין המנהיגים בנאום באוניברסיטת חיפה.

ידידיה בן אור , י"ב בכסלו תשע"ו

מדיניות אובמה בעייתית. ליברמן
מדיניות אובמה בעייתית. ליברמן
צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

הסנטור הדמוקרטי לשעבר, ומי שהיה מועמד המפלגה הדמוקרטית לתפקיד סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ליברמן, השתתף היום באירוע פתיחת המחזור השלישי של תוכנית רודרמן ללימודי יהדות ארצות הברית של אוניברסיטת חיפה.

"התחושה שלי היא שהיחסים האישיים בין הנשיא אובאמה וראש הממשלה נתניהו אינם רעים כל כך כפי שהתקשורת מנסה לצייר, אולם אין ספק שהם לא במקום שהם צריכים להיות, כאשר מדובר בידידות כה קרובות", אמר ליברמן, שכיהן כסנטור בין השנים 1988 ל-2012, היה מועמד לתפקיד סגן הנשיא בשנת 2000 והתמודד על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית בשנת 2004.

ליברמן, שהיה הדובר המרכזי באירוע, ציין כי הוא צופה שארבעה עשר החודשים האחרונים של כהונת ממשל אובאמה יהיו מאופיינים ביחסים בעיתיים פחות מול ישראל ואף הוסיף כי לדעתו ישראל תהנה מיחס חם במיוחד בקונגרס, במיוחד מסנטורים דמוקרטיים שהתנגדו להסכם הגרעין אם איראן אבל נאלצו להצביע בעדו כדי לתמוך בנשיא.

בהתייחסו להסכם הגרעין אם איראן אמר ליברמן כי ההסכם הוא טעות וכי הוא אינו מאמין לאיראנים. הוא אף התייחס לסכומי הכסף הגדולים שאיראן תקבל בעקבות ההסכם. "גם אם האיראנים יעבירו רק 10% מהכסף הזה לארגוני הטרור שהם תומכים בהם כמו חיזבאללה וחמאס מדובר בסכומים של כעשרה עד 15 מיליארד דולר. זה סכומים שיאפשרו להם לעשות הרבה נזק".

במהלך דבריו לא חסך הסנטור לשעבר ביקורת מנשיא ארצות הברית ואמר שעיקרי מדיניות החוץ של נשיא ארצות הברית הנוכחי הייתה לבדל עצמו ממדיניות החוץ של קודמו. "המדיניות הייתה שאם הנשיא הקודם הכניס אותנו למלחמות, הנשיא אובאמה יוציא אותנו מהמלחמות. זה רעיון מצויין, אבל כשמכריזים עליך מלחמה אתה לא יכול להיות בחוץ. אין ספק שדעא"ש הכריזה עלינו מלחמה, אבל גם איראן הפגינו כלפינו את התחושות העוינות ביותר שניתן להפגין", אמר.

הביקורת הנוקבת ביותר של ליברמן על ממשל אובאמה הייתה על הפעילות בנושא הסורי. לדבריו, מי שהחל במרד נגד משטר אסאד היו קבוצות שלא היו איסלמאיסטיות, אלא פטריוטים סוריים אמיתיים שקצו בשלטונו של אסאד. חוסר התמיכה של ממשלת ארצות הברית פגעה קשה בסיכוייהם, מה שגרם להתדרדרות במצב ולאחר מכן לכמות הפליטים העצומה שאנו רואים כיום. "עדיין לא מאוחר, אבל מאוחר מאוד. ההיסטוריה לדעתי תשפוט את המעורבות בסוריה כנקודת השפל של ממשל אובאמה ואני מקווה שהמצב עוד ישתנה".

הוא סיים את דבריו בהתייחסות ליחסי ישראל ויהדות ארצות הברית, כשאמר שהיהודים בארצות הברית מחולקים לשלוש קבוצות: קבוצה אחת שתתמוך בישראל ויהי מה; קבוצה שנייה שאוהבת את ישראל, אבל לא ב'עיניים עצומות"; וקבוצה שלישית שאדישה לחלוטין לישראל או שאפילו רואה בישראל משהו שלילי.

"אין ספק שיש עלייה בקבוצה השלישית, במיוחד בקרב הצעירים מתחת לגיל 40". לדבריו, ההתעלמות מהמגמות בקרב יהדות ארצות הברית מסוכנות ויש צורך לבצע פעולות כדי לגרום לאנשי הקבוצה השלישית להיות מודעים למגוון ולפלורליזם שקיימים בחברה הישראלית. "לכן יש חשיבות גדולה כל כך לתוכנית ללימודי יהדות ארצות הברית כאן באוניברסיטת חיפה", סיים.

ליברמן הגיע לישראל כאורח של קרן משפחת רודרמן, בראשה עומדים ג'יי ושירה רודרמן.