"רבים הנהרגים בתאונות מהנהרגים בטרור"

הרב שלמה אבינר קורא להודות לה' על מצבנו העכשווי ולהוסיף עוז וגבורה. "כל אזרח חייל"

יערה וייס , י"ג בכסלו תשע"ו

לא צריך לחשוב שאם ניתן שם לילד, זה מה שיקבע את גורלו. הרב שלמה אבינר
לא צריך לחשוב שאם ניתן שם לילד, זה מה שיקבע את גורלו. הרב שלמה אבינר
פלאש 90

בוידאו קצר שמפרסם ערוץ מאיר עונה הרב שלמה אבינר לשאלה כיצד עלינו לנהוג בזמן מלחמה, כמו זו שמתנהלת עכשיו.

"אנחנו במלחמה", אומר הרב, "כבר 60 שנה מאז מלחמת השחרור. עוד כמה זמן תימשך המלחמה? אף אחד לא יודע. עכשיו זו עת מלחמה, לפעמים מלחמה רבתי, כמו במלחמת יום הכיפורים וששת הימים, ולפעמים מלחמה פרטנית – יהודי פה, יהודי שם".

"ברוך השם, יש לנו צבא שלוחם, והמלחמה – לפעמים היא נגד חיילים, ולפעמים היא נגד אזרחים. זה לא משנה. כל קילומטר – גבול; כל אזרח – חייל".

"מה עושים?", הוא שואל ועונה: "כתוב בתורה: "'האיש הירא ורך הלבב' לא יכול. אסור לו להיות ירא ורך הלבב", קובע הרב. "צריך עוז וגבורה", הוא מוסיף.

הרב מוסיף ומדגיש כי מצבנו העכשווי הוא טוב לאין ערוך מהמצב בגלות: "אנחנו שכחנו, כי אלפיים שנה לא היינו עסוקים במלחמות, ושכחנו מה זו מלחמה. פעם היו פוגרומים שהרגו בהם עשרות ומאות אלפי יהודים, אבל מה יכולנו לעשות? לברוח, להילחם, להתחנן", הוא אומר.

"בינתיים, לצערנו, הנהרגים בתאונות דרכים, הם רבּים מאלו הנהרגים בטרור. העישון הורג 8,000 איש בשנה, מתוכם שישית מעישון סביל", הוא משווה לצרות אחרות. "זה אמנם לא מנחם, אבל נותן פרופורציה", הוא אומר.

"לכן, אנו במלחמה, ובמלחמה צריך עוז וגבורה, וצריך להודות לה' שחלף זמן הפוגרומים. אלא שהגענו עכשיו לזמן מלחמה. זו מצוה שצריכה גבורה".