כך מעניש קולנוען בריטי את הצנזורה

קולנוען בריטי שמאס בתשלום הגבוה הנדרש מיוצרי קולנוע לשלם עבור בדיקת סרטיהם בידי הצנזור, בחר בדרך ענישה מעניינת.

שמעון כהן , כ' בכסלו תשע"ו

יזדקקו שם להרבה פופקורן
יזדקקו שם להרבה פופקורן
צילום: משה שי. פלאש 90

דרכים רבות ומגוונות יש לאזרח הקט להעניש את הרשות הגדולה, כשם שהיה מי ששילמו קנסות של אלפי שקלים במטבעות של עשר אגורות ובכך חייבו את מקבל הקנס לכלות את זמנו בספירה איטית ומייגעת של המטבעות, כך בחר קולנוען בריטי "להעניש" את הצנזורה הבריטית.

צ'רלי לין הוא קולנוען בריטי שמצא דרך מקורית להביע את מחאתו על הסכום אותו נדרשים קולנוענים בריטיים לשלם למועצת דירוג הקולנוע בבריטניה, סכום העומד על מאה לירות שטרלינג ועוד 7 לירות שטרלינג על כל דקה מדקותיו של הסרט. מבלי לקבל אל אישורה של המועצה יהיה כל סרט פסול מהקרנה ברחבי הממלכה הבריטית.

את מחאתו בחר לין להעביר בכך שייאלץ את חברי המועצה לשבת ולצפות זמן ארוך ככל הניתן בסרט שאין בו למעשה כלום. על פי דיווח באתר 'אלכסון' מתכוון לין לצלם צבע מתייבש על קיר במשך שעות ארוכות ואת התוצר הקולנועי הזה להגיש לאישור המועצה.

על פי החוק מחויבים חברי המועצה לצפות בכל דקה מדקותיו של הסרט ויהא תוכנו אשר יהא. לפני שהוא פותח בצילום סרט המחאה שלו העלה לין בקשה באתר מימון ההמונים 'קיקסטארטר' ובו הוא קורא לקהל הבריטי לסייע לו ליצור סרט ארוך ככל הניתן על מנת לייבש את חברי מועצה מול סרט הצבע המתייבש.

על פי הדיווח עד כה עלה בידו של לין לאסוף סכום שיאפשר לו לצלם 12 שעות של צבע מתייבש, אך עוד היד נטויה וככל שירבו התורמים למיזם יתארך הסרט ש"ינקום" את נקמת הקולנוע במצנזרים.

באתר מוסיפים ומעירים כי את המיזם המחאתי שלו מבצע לין בהשראת המימרה האנגלית הרואה בצפייה בצבע מתייבש את מודל שיא השעמום האפשרי. ברוח זו בחר לין להביא את נקמת השיעמום שלו אל הקצה.