מחקר: רוב החיילים הבודדים מרגישים "ישראלים"

רוב מכריע של החיילים הבודדים מרגישים שהצליחו להשתלב בחברה הישראלית, כך עולה ממחקר שנערך לאחרונה.

ידידיה בן אור , י"ט בכסלו תשע"ו

חיילים
חיילים
דובר צה"ל

90% מהחיילים הבודדים שהשתחררו מהשירות הצבאי רואים את המשך עתידם בישראל ו- 62% מדווחים על עליית בני משפחה בעקבותיהם.

נתון זה עולה ממחקר שערכו הסוכנות היהודית וקרן מיראז' באמצעות חברת הייעוץ 'ארגו' במלאת עשור לתכנית כנפיים.

המחקר נערך בקרב עולים ששירתו כחיילים בודדים וגרים היום בישראל, אשר קיבלו בעבר ליווי של תכנית כנפיים. הוא נועד לבדוק את האתגרים עמם מתמודדים החיילים הבודדים לקראת השחרור ולגבש כלים נוספים שיקלו על השתלבותם בחיים האזרחיים.

מהמחקר עולה כי הרוב המכריע של החיילים הבודדים מרגישים שהצליחו להשתלב בחברה הישראלית לאחר השחרור מצה"ל: 58% מהנשאלים במחקר הגדירו את עצמם בראש ובראשונה כ"ישראלים" לעומת 29% בלבד שהגדירו את עצמם כ"עולים" ותיקים או חדשים; 78% דיווחו שהם מרגישים כי לישראלים אכפת מהם; 78% דיווחו שיש להם חברים טובים - ישראלים ועולים חדשים; ו- 78% ציינו שהם מרגישים מעורבים בנעשה בישראל.

יחד עם זאת, מהמחקר עולה שהחיילים הבודדים נאלצים להתמודד עם חוסר ודאות בתחום הכלכלי והמקצועי לאחר השחרור מצה"ל: 54% מהנשאלים דיווחו כי האתגר הכי גדול ממנו חששו לקראת השחרור היה הבחירה מה עליהם ללמוד באקדמיה; 36% ציינו שחששו בעיקר מהיכולת להתנהל כלכלית ו- 34% ציינו כי חששו בעיקר מהיכולת למצוא מקום תעסוקה. עוד עולה מהמחקר ש- 19% מהחיילים הבודדים שהשתחררו מצה"ל והשתתפו במחקר מקבלים כיום תמיכה כלכלית מהוריהם.

המחקר מלמד שהליווי שמוענק לחיילים הבודדים לקראת השחרור מצה"ל והתמודדותם עם ההשתלבות בחיים האזרחיים הוא משמעותי. "הייתי יכולה להיות עוד יותר בודדה בחיי היומיום וגם בהחלטות. ידעתי שתמיד יש לי טלפון ואני יכולה לפנות ושם יבינו אותי, ייתמכו, ייעצו איך לפעול", סיפרה אחת המרואיינות.

בצה"ל משרתים מדי שנה כ- 3,000 חיילים עולים בודדים שעלו לבדם לישראל מכל רחבי תבל כדי לבנות כאן את עתידם. תכנית כנפיים, המופעלת על ידי הסוכנות היהודית וקרן מיראז' בשיתוף עם צה"ל, מלווה את העולים הבודדים במהלך השירות הצבאי ומסייעת להם כשנתיים ימים לאחר השחרור.

לדברי נתן שרנסקי, יו"ר הסוכנות היהודית, "הצעירים והצעירות האלו שבחרו לעזוב את משפחותיהם, לעלות לישראל ולהשתלב בצורה הכי אקטיבית בחיי המדינה, הם חלוצים של עם ישראל היושב בציון והם העתיד שלנו. החברה הישראלית צריכה להירתם למשימה הלאומית של קליטת עליה ולסייע לצעירים האלה להשתלב בכל תחומי החיים בישראל".