חיילי צה"ל מתנדבים למען המסתננים

מסמך המתעד פעילות חיילי צה"ל למען מסתננים בלתי חוקיים מופץ בקרב ח"כים ואנשי משרד הביטחון. תגובת צה"ל: זו התנדבות הומניטארית.

שמעון כהן , כ"ד בכסלו תשע"ו

מסתננים
מסתננים
Tomer Neuberg/Flash90

סוגיית המסתננים הבלתי חוקיים מעסיקה את הציבוריות הישראלית, אך יש מי שעוסק בעניין יותר מהאחרים, בדרך כלל אלו תושבי דרום תל אביב והשכונות בהם משתכנים המסתננים.

בימים אלה מופץ בקרב חברי הכנסת וגורמי ביטחון מסמך המתעד פעילות של חיילי צה"ל עם המסתננים הבלתי חוקיים.

מאחורי המסמך המדובר עומדת תנועת 'סטודנטים למען דרום תל אביב', וביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אמיר לוי, סטודנט מאוניברסיטת תל אביב, שהקים את התנועה המצפה למענה מצידם של הגורמים הרלוונטיים לאירועים המתועדים.

"אספנו במסמך הזה מספר דוגמאות של מקרים מהחודשים האחרונים שבהם חיילי צה"ל נפגשים לפעילויות שונות בשיתוף פעולה עם ארגוני מסתננים. הם מגיעים לשכונות דרום תל אביב, נפגשים עם המסתננים, מתנדבים עם הילדים ודברים בסגנון הזה", אומר לוי.

בדבריו מחדד לוי כי מדובר בחיילים מיחידות שונות והאירועים מאורגנים. "כשמבצעים פעילויות בצה"ל צריך אישור. שום דבר לא מתבצע ללא אישור וכמו שהולכים בימי ראשון למוזיאון או הצגה כך הם הולכים ומתנדבים אצל המסתננים". לדבריו מדובר ב"התארגנות מסודרת" כפי שניתן ללמוד גם מתגובות דובר צה"ל ששולבו במסמך עצמו.

בתגובות אלה אומר דובר צה"ל כי מדובר בפעילות שהיא חלק מעידוד ההתנדבות והתרומה לקהילה, פעילות שקיבלה אישור של המפקדים, "אלה דברים שמאושרים, מישהו ידע ואישר את הדברים שלא קורים מעצמם".

על אופן איסוף התיעוד המצולם המופיע במסמך אומר לוי כי "רוב התמונות מגיעות מאתרים ודפים של ארגוני המסתננים והעמותות שלהם. הם מפרסמים את זה בעצמם. חלק מהתמונות הן של תושבים שעברו בסביבה וראו מה קורה. יש גם סרטוני וידאו. הארגונים משתמשים בחיילים. זה ניצול ציני של החיילים שחושבים שהם תורמים לקהילה".

"דיברתי עם כמה חיילים", מספר לוי ומציין כדוגמא את אחד האירועים שבו כמה חיילים מחיל החינוך נפגשו במסגרת הכשרה לקורס מפקדים של החיל עם אחד ממנהיגי המסתננים. "החייל מספר שהוא הגיע למקום. החיילים הבינו שמדובר בפעילות רגילה. אמרו להם להגיע לתחנה המרכזית בתל אביב. הם הגיעו, הבינו מה קורה, אבל כחייל פשוט אין להם כל כך מה לעשות כשהמפקדים שלהם מנחים אותם להיות שם".

ומה באשר לתחושתם של התושבים בשכונות הללו? "התושבים שאותם אני פוגש כל הזמן נמצאים במצב מאוד מורכב. הם סובלים שנים ארוכות מהתופעה הזו של ההסתננות הבלתי חוקית ואז הם יוצאים ורואים חיילים שעוזרים למסתננים הם נפגעים באופן אישי ויכול להיות שהם גם שולחים את בנים שלהם לאותו צבא. יש כאן בעיה קשה".

"צה"ל כארגון בוחר לתרום לקהילה של שוהים בלתי חוקיים שממררים את החיים של תושבי השכונה. יש כאן אבסורד גדול", אומר לוי המציין כי "בכל אירוע שבו אנחנו נתקלים אנחנו פונים לדו"צ, למשרד הביטחון וכל הגורמים הרלוונטיים. הם אומרים לנו שרועננו הנהלים ומדובר באירוע נקודתי, אבל האירועים חוזרים ולכן החלטנו לרכז את החומר והפצנו אותו לתקשורת ולחברי כנסת ומשרד הביטחון ומנסים לפעול בצינורות שיש לנו כדי להפסיק את התופעה הזו".

על המפגש בין חיילי חיל החינוך לאחד ממנהיגי המסתננים נמסר לתנועה בתגובה מדובר צה"ל כי "צה"ל אינו מביע עמדתו בסוגיות פוליטיות. מדובר ביוזמה נקודתית, המקרה הובא לידיעת המפקדים וטופל מול הגורמים הרלוונטיים".

תגובת משרד הביטחון לאירוע נמסרה דרך סגן השר, הרב אלי בן-דהן שאמר כי "מדובר ביוזמה נקודתית בעקבותיה רועננו הנהלים לגבי אישור פעילות וסיורים. צה"ל אינו מביע את עמדתו בסוגיות פוליטיות. התמונה צולמה במסגרת מפגש עם פליט בו שמעו את סיפורו האישי".

באירוע אחר של מפגש טירונים מחטיבה 7 עם ילדי מסתננים הגיב דובר צה"ל ומסר לתנועה כי "כחלק מעידוד תרומה לקהילה התקיימה התנדבות של מספר חיילים במעון ילדים של מבקשי מקלט. הפעילות אושרה ע"י המפקדים וגורמי החינוך ביחידה ולא נשאה גוון פוליטי. אני אדגיש שוב כי צה"ל אינו מביע עמדתו בסוגיות פוליטיות כלל ובסוגיית הפליטים בפרט".

יצוין כי אירועים אחרים שכלולים במסמך לא זכו לתגובת דובר צה"ל. עם זאת לבקשת ערוץ 7 לתגובה על הקובץ כולו נמסר מדובר צה"ל כי "בצה"ל אין איסור לקיים פעילות התנדבותית הומניטארית במקומות המצוינים. נדגיש כי צה"ל אינו מביע עמדתו בסוגיות פוליטיות כלל ובסוגיית הפליטים בפרט".