ראש המוסד החדש - יוסי כהן

מי ששימש עד כה כראש המועצה לביטחון לאומי תחת נתניהו והיה בעבר המשנה לראש המוסד, יעמוד בראש הארגון ויחליף את תמיר פרדו.

ניצן קידר , כ"ה בכסלו תשע"ו

יוסי כהן
יוסי כהן
צילום: חזקי עזרא

נתניהו מכריז: יוסי כהן הוא ראש המוסד הבא

היועץ לביטחון לאומי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, יוסי כהן, ימונה לתפקיד ראש המוסד הבא, ויחליף את תמיר פרדו שיסיים את תפקידו בסוף חודש ינואר. פרדו התקשר הערב (שני) לכהן ובירך אותו על מינויו.

כהן שימש בעבר כמשנה של פרדו בראשות המוסד, ועמד לצד נתניהו במאבק הקשה בשנה האחרונה נגד הגרעין האיראני, כראש המועצה לביטחון לאומי.

גורם מדיני הבהיר הערב כי ראש הממשלה בנימין נתניהו "ניהל תהליך מסודר, מעמיק ואחראי", לבחירת ראש המוסד החדש.

זאת בתגובה לטענות שהופעלו לחצים ברגע האחרון לאחר שהמועמדים שלא נבחרו קיבלו את ההודעה, ועל כן התעכבה הודעת המינוי וההצהרה של נתניהו.

הגורם הוסיף כי "נערכו 3 סבבים של ראיונות עומק עם המועמדים. ראש הממשלה נועץ ב 24 השעות האחרונות בראש המוסד תמיר פרדו וכן בראש המוסד הקודם מאיר דגן וקיבל את ההחלטה במהלך היום. אין שחר לדברים שהופעלו לחצים של הרגע האחרון". 

נתניהו פתח את הצהרתו המיוחדת בנושא, שהתעכבה כמעט בשעה, ואמר כי "אנשי ונשות המוסד פועלים סביב השעון, בכל ימות השנה. הם פועלים בתעוזה יוצאת דופן, בדימיון רב ולעתים גם תוך סיכון אישי. הם עושים זאת כדי להבטיח את ביטחון ישראל מול איומי הטרור, מול האיום האיראני ומול איומים נוספים".

"המוסד הוא גוף מבצעי, הוא גם גוף מודיעיני, והוא גם לעתים סולל את הדרך ליחסים מדיניים, בייחוד מול מדינות שאין לנו קשרים רשמיים עימם", הבהיר ראש הממשלה.

"בבואי למנות את ראש המוסד הבא", אמר נתניהו, "לקחתי בחשבון את שלושת המרכיבים הללו. בצד המבצעי, המוסד ימשיך לבצר את כוחנו ולסכל איומים על ביטחון המדינה, ויעשה זאת באמצעות פעולות ומבצעים שהשתיקה יפה להם, בצד המודיעיני המוסד חייב להתאים את היכולות שלו לעידן הסייבר והטכנולוגיה המתקדמת. עליו להמשיך להיות בין גופי הביון הטובים בעולם. בצד המדיני המוסד ימשיך לסייע לי לפתח קשרים מדיניים ברחבי העולם, לרבות עם מדינות ערביות ומוסלמיות".

וכאן עבר נתניהו להכרזה הרשמית. "הבחירה בין המועמדים לראשות המוסד היתה קשה. בעניין זה בורכנו בצרות של עשירים. שלושת האנשים ששקלתי את מועמדותם הם בעלי ניסיון עשיר ויכולות גבוהות מאוד. שקלתי את הדברים באחריות ובכובד ראש, ולבסוף החלטתי שראש המוסד הבא יהיה יוסי כהן".

הוא הסביר את הבחירה בכהן ואמר כי ראש המועצה לביטחון לאומי הנוכחי "הוא עתיר ניסיון והישגים, עם יכולת מוכחת בתחומים מגוונים של פעילות המוסד. הוא בעל כושר מנהיגות ובעל הבנה מקצועית שהם התכונות הנדרשות למי שעומד להוביל את הארגון".

בסוף דבריו גם ביקש נתניהו להודות לראש המוסד היוצא תמיר פרדו, ולשני המועמדים האחרים, נ' המשמש כיום כמשנה לראש המוסד, ורם בן ברק, מנכ"ל המשרד לענייני מודיעין.

סגנית שר החוץ ח"כ ציפי חוטובלי הגיבה על מינויו של יוסי כהן לראש המוסד הבא. "אני מברכת על מינויו של יוסי כהן כהן לראש המוסד, הבחירה ביוסי כהן היא בחירה מצוינת לאור כישוריו וניסיונו העשיר".

"בתפקידי כסגנית שר החוץ זכיתי להכיר מקרוב את עבודתו המדינית החשובה של יוסי כראש המל״ל, התרשמתי מאוד מהעשייה בתחומי המדיניות והבטחון שעליהם הופקד, ואני בטוחה שיעשה חיל עם שובו לבית המקצועי בו צמח, המוסד, והפעם כראש הארגון", אמרה חוטובלי.

כהן, נשוי ואב לארבעה גדל בבית דתי ולמד בישיבה התיכונית "אור עציון". הוא הצטרף למוסד לפני כ-32 שנים, ושירת במגוון תפקידים, מהזוטרים ועד לבכירים. בין היתר שימש כראש שלוחת המוסד באירופה, ראש אגף 'צומת', והמשנה לראש הארגון וראש מנהלת המבצעים