המתקפה בפריז מייצרת קונספירציות

לא רק המוסד אלא גם שירותי המודיעין של המערב ואף הממשל התורכי מוצגים כאחראים למתקפת הטרור בפריז בשלל תיאוריות קונספירציה.

שמעון כהן , א' בטבת תשע"ו

כוחות ביטחון בלב פריז
כוחות ביטחון בלב פריז
צילום: Gonzalo Fuentes, רויטרס

העיתונות הערבית ממשיכה להרעיף לכל עבר תיאוריות קונספירציה סביב מתקפת הטרור בפריז וסביב קיומו והקמתו של ארגון המדינה האסלאמית, דאע"ש. לאחר שהאשימו את המוסד הישראלי מעלים בתקשורת הערבים עוד ועוד גופים כאחראים למתקפה.

מכון ממר"י לחקר תקשורת המזרח התיכון מציג כמה דוגמאות לשלל השמועות, ההערכות וההשערות שעולות בתקשורת הערבית סביב המתקפה. רבים מהם טוענים כי מדובר במזימה מערבית שתכליתה קידום אינטרסים פנימיים וחיצוניים של מדינות המערב. עוד נטען במאמרים אלו, מציינים חוקרי ממר"י, כי ארה"ב היא המסיתה הגדולה ביותר לטרור שהמרוויחים הגדולים ממנו הם המשטר הסורי, ישראל, מדינות אירופה ותורכיה, בעוד הניזוקים העיקריים מן הפיגועים הם הערבים והמוסלמים.

חוקרי המכון מציגים בדו"ח שפרסמו כמה דוגמאות:

מוחמד אל-סעידי, בעל טור ביומון הסעודי הממסדי אל-וטן, טען כי פיגועים רבים במערב ובמדינות ערב, כמו פיגועי ה-11.9 בארה"ב, הפלת המטוס הרוסי מעל סיני והפיגוע בדאחיה הדרומית של בירות מעוז חזבאללה, תוכננו ע"י מנגנוני מודיעין בינ"ל ואזוריים שלדבריו "אינם בוחלים בהקרבת כמה מבני עמם או עדתם למען  מטרה אסטרטגית". הוא הוסיף: "... במקרים רבים, הארגון יודע על הפיגוע רק לאחר שהתרחש ונוטל עליו אחריות, מסיבות תעמולתיות או כדי לחפות על גורמי מודיעין, שהם אלו שבאמת תכננו את הפשע. חרף זאת, האצבע המאשימה הופנתה ולעולם תופנה רק נגד דאע"ש, גם אם לא נטל אחריות לאירוע. ארגון דאע"ש, כקודמו אל-קאעדה, הם ארגונים שלהקמתם היו שותפים כמה מנגנוני מודיעין. אחת המשימות שהוטלו עליהם היא לחפות על פשעיהם של כמה מנגנוני מודיעין בינלאומיים, ויתכן שפיגועי ה-11 בספטמבר המפורסמים הם הדוגמה הראשונה והברורה ביותר לכך. כעת כבר ברור לכולם ש'אל-קאעדה', למרות שנטל אחריות לאירוע ה-11 בספטמבר... לא היה אלא המכשיר שביצע את הפשע, ויתכן שהיה רק בורג קטן".

אל-סעידי טוען כי המרוויחים העיקריים מהפיגועים הם המשטר הסורי ומדינות המערב. לדבריו, המשטר הסורי "עדיין רואה בעמדת צרפת עמדה התומכת בטרור, מפני שהנשיא הולנד ושר החוץ שלו מתעקשים עד היום שאסד אינו חלק מהפתרון... בשל עמדה זו איים המופתי של סוריה על צרפת בפרט ועל אירופה בכלל, בפיגועי התאבדות שהמוג'אהידין הסורים יְיַצאו לארצותיהם...".

אל-סעידי סיכם כי קבוצות בהן דאע"ש משרתות אך ורק את האינטרסים של אויבי האסלאם, אשר דאע"ש ודומיו טוענים שהם נלחמים בהם, מה ש"מאשר את ההשקפה הרווחת, שדאע"ש הוא תוצר של מנגנוני מודיעין, שכל פשעי מנגנוני המודיעין הבינלאומיים יכולים לחסות בצלו. מנגנונים אלו יכולים לבצע בשמו מלחמות אכזריות ביותר, מבלי להפסיד הרבה".

דוגמא נוספת לתיאוריות ברוחו זו מציגים אנשי המכון כשהם מצטטים את דרשת יום השישי של עצ'אם אמירה, איש דת פלסטיני, שמתח ביקורת על אמצעי התקשורת שגינו את הפיגועים בפריז, "למרות שעפ"י ניתוח של אחד הפוליטיקאים, הפיגועים בוצעו ע"י סוכנות מודיעין של מדינה מערבית אנטי אסלאמית, כדי להאשים את האסלאם..."

עוד צוטט גם עבדאללה נהארי, איש דת מרוקאי שתהה "מדוע מצופה מהעולם כולו להצטרף לפסטיבל פריז ולהניף דגלי צרפת כדי להביע סולידריות עם קורבנות הטבח הזה? מה עמדתם בנוגע לשפיכת דמם של אחרים? האם בעורקי הפריזאים זורם דם בעוד בעורקי המוסלמים זורמים מים?". בסרטון ווידאו טען נהארי: "הטרור שאנו עדים לו היום הוא מלאכותי ומומצא. הסימן המסחרי שלו הוא "תוצרת ציונית, איראנית וצלבנית כדי לפגוע באומה של מוחמד ולהסית את העולם נגדה...". עוד הוסיף וטענן כי האינטרס האירופי שמאחורי המתקפה הוא רצונם של המשטרים באירופה להסית את תשומת הלב של עמי אירופה ממצבם הכלכלי המדרדר ולמנוע מהם להתקומם.

ד"ר מוחמד אל-ח'ליל, בעל טור ביומון המצרי אל-וטן, הזהיר במאמר שכותרתו "מחיר השטן" כי המערב, שהוביל ליצירת דאע"ש והעלים עין מצמיחתו מתוך מחשבה שיוכל לנצלו, ישלם את המחיר על כך. הוא כתב: "הלקח שאנו יכולים להפיק מליל הדמים שעבר על פריז לפני שלושה ימים הוא שכולם ישלמו את המחיר: מי שלקח חלק בהצמחת דאע"ש ובתמיכה בו, מי שהכשיר עבורו את האווירה והסביבה הנוחה כדי שיתפשט יותר ויותר, ומי שעבר בשתיקה על התפשטותו ולא ניסה להתנגד לו...".

לדבריו "ארה"ב ומדינות אירופה יצרו את המפלצת הדאע"שית בצורת השטן, כפי שעוצבה בסרטים הערביים והזרים, והפעילוה למען המטרות שלהן ברמה העולמית. הפלישה לעיראק בשנת 2003 היתה ההתחלה. התהליך היה השפלת האזרח העיראקי, פגיעה בכבודו והתרת דמו על פי זהותו העדתית. היה בלתי נמנע שתהליך זה יוביל להצטיידות ברעיונות החשוכים ביותר שקיימים במוח המוסלמי. מבלי להתייחס לשאלה האם רעיונות אלה תואמים או לא תואמים את ערכי האסלאם, הם לפחות העניקו לו קרקע טובה להתנהל מול מי שמוחץ אותו. מכאן צמחו רעיונות השחיטה, השריפה, השבי, ההרס והתכפיר של כולם. המערב שמח על השטן החדש שיצר, סייע לו כפי יכולתו, התעלם מכך שהשטן החדש מתחיל להחזיק באמצעי כוח שבהם הוא יכול לכתוש את מתנגדיו וניצלו כקלף לתמרון נגד הערבים וכדי להפעיל עליהם לחץ ולהשפילם. ארה"ב ומדינות אירופה לא למדו את לקח אל-קאעדה, חיית הפרא אותה גידל המערב והזין באפגניסטן עד אשר נשכה אותו בשטחו לאחר מכן".

עוד מוסיפים אנשי ממר"י ומצטטים את טלאל עוכל, בעל טור ביומון הרש"פ אל-איאם, שכתב כי ארה"ב היא המסיתה הגדולה ביותר לטרור העולמי והזהיר: "מי שתורם לייצור הטרור או קושר קשר עם מדינות ועם ארגוני טרור נכווה בהכרח בכל יום מן האש שהבעיר במו ידיו...".

בכמה מהמאמרים נטען כי ישראל היא שתכננה את הפיגועים בפריז כנקמה על כך שצרפת ביקשה להגיש הצעת החלטה למועצת הביטחון של האו"ם לגבי פתרון שתי מדינות לשני עמים ובתגובה להחלטה על סימון מוצרים מההתנחלויות על ידי האיחוד האירופי. אצבע מאשימה הופנתה גם נגד תורכיה ונגד גורמים מערביים.

מופק מטר, בעל טור ביומון הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, וחבר המועצה המהפכנית של פת"ח, טען כי דאע"ש הוא ממשיכם של "אנשי התלמוד, האסלאמיסטים, הגורמים שהחלו לבצע מעשי טבח כדי להשמיד עמים תוך הנפת דגלים מקושטים בסיסמאות דתיות, וממשיכם של הלבנים שפלשו מאירופה ליבשת האמריקנית וניהלו קרבות לחיסול האינדיאנים... מבצעי הפיגועים הם יציר כפיו של  ה-CIA, המוסד והסקוטלנד יארד וגופים אחרים שכשהם רוצים להשיג מטרה כלשהי בעולם שתגדיל את רווחיהם והאינטרסים שלהם, הם משחררים את הווירוס הפראי הזה ממעבדותיהם... אין זה מקרי שפיגועי הדמים בפריז בוצעו עם תחילת יישום הסנקציה האירופית של סימון מוצרי ההתנחלויות ושעה שצרפת עומדת בראש האירופים בהגשת הצעה למועצת הביטחון בדבר פתרון שתי המדינות, פלסטין וישראל. הישראלים ראו בכך התרעה לסכנה מאירופה - המקום בו נולד מפעל הציונות הכובש וההתנחלותי".

לדבריו "לא משנה מי ביצע את הפיגועים, החשוב הוא מי המרוויח מהם... יהיה זה נבון ונכון מבחינת השלטונות הצרפתיים לחפש מי המרוויח, כלומר לחפש את המקום האחרון אליו הגיעו אצבעות תמנון המוסד... מובן מאליו שהמוסד ישרוף את בירות ואת פריז כדי להשיג את יעדי נתניהו. זה שקרא תיגר על אדון הבית הלבן אובמה יש בו את הרוע המספיק כדי לשרוף את העולם. יש לקחת בחשבון שהדאע"שים יכולים להיות ראשי מדינות, גנרלים, שרים וראשי מנגנוני מודיעין. לפני שהעולם פותח במלחמת חורמה נגד 'שבט פראי האדם', עליו לטהר את הטרוריסטים שבקרב ראשי המדינות ומנגנוני הביטחון שלהן ובפרט המעצמות ולהרוס את בתי החרושת והמעבדות, שיצרו את הבטן והירכיים של שבט זה".

ובסוריה מאשים בעל טור את תורכיה בביצוע הפיגועים בפריז. סיאח עזאם, בעל טור ביומון הסורי אל-וטן, כתב: "... נראה כי מי ששלח את המסר הזה לפריז באמצעות דאע"ש הוא המודיעין התורכי בהוראה ישירה של ארדואן. כפי שהוא זה ששלח את גלי המהגרים לאירופה, הוא זה שארגן את הפיגוע בפריז". לטענתו תורכיה סבורה שכך תוכל לגרום לקהילה הבינ"ל להעניק לה ייפוי כוח להגשים את חלומה ליצור אזור בטוח בגבולה עם סוריה שיאפשר לה לפגוע בכורדים. עוד  נטען כי "יש הסבורים" כי ארדואן היה מעורב בהפלת המטוס הרוסי מעל סיני כמסר לרוסיה על תמיכתה במשטר הסורי.