אחרי הניצחון: תבוסה לימין הקיצוני בצרפת

על פי המסתמן, מפלגתה של מארין לה פן לא הצליחה לזכות בסיבוב השני באף אחד מהמחוזות בשל צעדים טקטיים מוצלחים של מפלגת השלטון.

ניצן קידר , א' בטבת תשע"ו

ניקולה סרקוזי. המנצח הגדול של הבחירות האזוריות בצרפת
ניקולה סרקוזי. המנצח הגדול של הבחירות האזוריות בצרפת
Flash90

נראה שההצלחה בסיבוב הראשון בבחירות האזוריות בצרפת, טיפחו ציפיות במפלגת הימין הקיצוני בראשות מארין לה פן, אבל השמח היתה מוקדמת.

ממדגמים שפורסמו הערב (ראשון) לאחר סגירת הקלפיות במדינה בסיבוב השני של הבחירות, נראה כי המפלגה נוחלת מפלה צורבת בכל המחוזות שעמדו לבחירה.

מפלגתו של הנשיא המכהן פרנסואה הולנד, פרשה מן המירוץ, לא לפני שהמליצה לתומכיה לתמוך במפלגה השמרנית שמוביל הנשיא לשעבר סרקוזי. על פי המדגמים, המפלגה הזו זכתה בצפון המדינה בלמעלה מ-57% מהקולות בחלק מהמחוזות, כשהיא מותירה את מפלגת הימין הקיצוני עם קצת יותר מ-42%.

בדרום המדינה, הפער בין המפלגות עומד על כמעט עשרה אחוזים לטובתו של סרקוזי. אחוז ההצבעה בכל המחוזות עמד על יותר מ-60%, עלייה משמעותית מכמות המצביעים בסיבוב הראשון.

הבחירות האזוריות נחשבו למבחן הגדול הראשון של מפלגת הימין, לאחר מתקפת הטרור בפריז, שהיה נראה כי תהיה לה השפעה משמעותית. וכך, בסיבוב הראשון לפני שבוע התחזקה המפלגה, אבל הערב התמונה נראית אחרת לגמרי.