הדלקת נרות בחורבות הישובים שנעקרו

מגורשי שא נור וחומש קיימו הדלקת נרות על חורבות הישובים בתקווה לחזור להתיישבות בהם. "הסיורים והנוכחות מפוגגים את ההתנתקות".

שמעון כהן , ב' בטבת תשע"ו

שואפים לחזור. המשפחות
שואפים לחזור. המשפחות
צילום: ישי סמוטריץ'

משפחות מגורשי שא נור וחומש יחד עם אברכי ישיבת חומש המתחדשת ורבניה קיימו במהלך חג החנוכה טיול של חיזוק וגיבוש בצפון השומרון ובסיומו התקיימה הדלקת נרות בחורבות הישוב שא-נור.

בטיול השתתפו עשרים וחמש משפחות מתוך הגרעין, יהודה, חבר וועדת קהילה ותרבות של הגרעין, מספר כי עקב מגבלת תקציב הוזמנו רק שני אוטובוסים ומשפחות רבות לא יכולות היו להשתתף מחוסר מקום.

משפחות הגרעין ואברכי ישיבת חומש המתחדשת ביקרו בתל דותן ובאתר בור יוסף ומשם המשיכו להדלקת נרות חנוכה בשאנור.

בגרעין רואים בטיול "המשך ישיר של מאמצי החזרה לשאנור וחומש, מאמצים ששיאם היה בקיץ האחרון בעלייה של משפחות חומש ושאנור ביחד עם אוהדים רבים לשאנור. המשפחות והאוהדים הצליחו לשהות בשאנור שלושה ימים על אף התנגדות מערכת הביטחון לנוכחותם שם", מזכירים חברי הגרעין ומוסיפים כי "לאחר העלייה הוזמנו נציגי גרעין המשפחות לפגישה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על מנת לדון בנושא תיקון הגירוש והחזרה לישובים".

אנשי גרעין חומש שא-נור ותלמידי ורבני ישיבת חומש המתחדשת, כמו גם ארגון 'חומש תחילה' רואים בטיול יריית פתיחה לפעילויות נוספות. לימור סון ממשפחות הגרעין מסרה לערוץ 7: "ברגע שבו נפתחו הדלתות בשאנור הילדים פשוט פרצו החוצה בריצה ושעטו לתוך המצודה בשמחה ואהבה, הם התגעגעו למקום כמו שמתגעגעים לחבר קרוב שלא ראית הרבה זמן. הילדים ממש מרגישים כאן בבית ומצפים בקוצר רוח לעלייה הבאה".

בני גל, מראשי 'חומש תחילה' מסכם את האירוע: "במהלך הסיור ביקרנו אף בבור יוסף וקשה לנתק את הקשר האקטואלי. נראה שלא מקרה הוא שלא רחוק מהמקום בו האחים מכרו את יוסף, המקום ממנו יצאנו לגלות מצרים הארוכה, דווקא שם לפני 10 שנים יהודים לובשי מדים גרשו את אחיהם מחומש, שאנור, גנים וכדים. אך בע"ה אנו נמשיך להיאבק לחזור הביתה, נמשיך לחלום ולפעול למען הגשמת חלום השיבה ונאמר  כמו יוסף הצדיק 'את אחי אנוכי מבקש".

גל מוסיף וקובע בדבריו כי באופן מעשי הסיורים והנוכחות בצפון השומרון ובחורבות הישובים גורמים לכך ש"אט אט ההתנתקות הולכת ונמוגה", כהגדרתו.