דיסקין לצד 'שוברים שתיקה'

ראש השב"כ לשעבר כותב בעמוד הפייסבוק שלו כי אמנם אינו אוהב את פעילות 'שוברים שתיקה' אך מדובר בארגון חשוב עבור הדמוקרטיה הישראלית

שמעון כהן , ה' בטבת תשע"ו

יובל דיסקין
יובל דיסקין
מרים אלסטר, פלאש 90

בעוד ראש הממשלה נתניהו קורא ליו"ר האופוזיציה לחבור אליו ולגנות את 'שוברים שתיקה', בוחר ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, להגדיר את הארגון השנוי במחלוקת כ"חלק חשוב בכל שלטון דמוקרטי".

את דבריו מפרסם דיסקין בפוסט בעמוד הפייסבוק ובו קבע בפתח הדברים כי הוא עצמו אינו אוהב את 'שוברים שתיקה' ואת הועד הציבורי נגד עינויים או 'בצלם' אך עם זאת הוא מוצא ערך בדו"חות של הארגונים הללו שכן יש לפעילותם תרומה חשובה לאנושיות ולרגישות.

"אני לא אוהב את 'שוברים שתיקה' לא כי הם 'שוברים שתיקה' – אני לא אוהב את פעילותם בחו"ל ואת העובדה שאינם מסתפקים במערכת המשפט והביקורת במדינת ישראל שלמיטב הכרתי ושיפוטי מטפלים ברצינות רבה בדרך כלל כשמגיעה אליהם עדות או תלונה", כתב דיסקין.

"אני גם לא אוהב את 'הוועד הציבורי נגד עינויים' ולא משתגע על 'בצלם', ואני לא אוהב כל כך עיתונאים שלא אוהבים את המדינה שלהם", מספר דיסקין ומוסיף כי "למרות זאת אני יכול לומר לכם כי כראש שב"כ קראתי כמעט כל מאמר שהם כתבו, ועברתי על כל דו"ח של 'בצלם' או 'הוועד הציבורי נגד עינויים'. מדוע? כי הם מספקים מראה נוספת חשובה ביותר לפעילותנו. גם אם הם מרגיזים, גם אם הם לא פעם לא מדייקים או עושים את מלאכתם לא תמיד נאמנה מבחינה מקצועית – עדיין תרומתם חשובה מאוד ועוזרת לשמור על הערנות הנדרשת בסוגיות אנושיות רגישות ביותר".

את עמדתו המשיך ראש השב"כ לשעבר לנמק: "אנחנו מדינה שנמצאת במציאות מאוד מורכבת של לחימה בטרור לאורך שנים ארוכות המחייבת אותנו להפעיל כוחות בטחון רבים בתוך אוכלוסיה אזרחית. אנחנו גם מדינה ששולטת ביהודה ושומרון על עם אחר ומפעילה שם מערכות דין שונות לאזרחים ישראלים ולתושבי האזור הפלסטינים.

"על כן ברור כי במצב כה מורכב, כאשר צה"ל הוא הריבון בשטח והוא שולט על אוכלוסיה אזרחית שאין לה זכויות אזרחיות שוות הכפופה למערכת דין שונה, טוב שיש עיתונאים וטוב שיש ארגונים לא ממשלתיים המפקחים על הפעילות של גופי הביטחון השונים הפועלים בשטח".

"אז המתקפה המתלהמת והפופוליסטית עליהם של גורמים פוליטים שונים מיותרת לחלוטין. לא חייבים לאהוב אותם אבל הם חלק חשוב מאוד בכל שלטון דמוקרטי וחלק חשוב מעוצמתו", דברי יובל דיסקין.