ביימו חטיפה - וישלמו

תביעה בסך 625 אלף ש"ח הוגשה נגד ניב אסרף וערן נגאוקר שביימו את חטיפתו של אסרף וגרמו לשווא להקפצת כוחות צבא ומשטרה גדולים.

עדו בן פורת , ה' בטבת תשע"ו

ניב אסרף
ניב אסרף
צילום: מאיר סלע

הפרקליטות הגישה היום (חמישי) לבית המשפט השלום בבאר שבע תביעה כספית בסך של כ-625,000 ש''ח נגד ניב אסרף וערן נגאוקר, בגין נזקים כלכליים שגרמו השניים כאשר ביימו את חטיפתו של אסרף לחברון בפסח האחרון וגרמו לשווא להקפצת כוחות צבא ומשטרה גדולים לשם חיפוש אחרי ה"חטוף".    

על פי כתב התביעה, אסרף ונגאוקר תכננו בפרטי פרטים את חטיפתו של אסרף ליד חברון ובמשך כ-8 שעות, עד לפיענוח המקרה, הוליכו שולל את כוחות הביטחון, המשטרה ואת הציבור כולו.

בעקבות דיווח כוזב על ה"חטיפה", בשל החשש לחיי אדם, הופעל נוהל חירום, במסגרתו הוקפצו לאזור כוחות ביטחון רבים שכללו בין היתר כאלף חיילים, יחידות מיוחדות, כלי טיס ועוד וכן החלו סריקות בכפרים הסמוכים למקום, תוך הטלת מגבלות על תנועת תושביהם. במספר מקרים, יודו אבנים לעבר כוחות הצבא שסרקו את האיזור בחיפושים.

נזכיר כי נגד אסרף ונגאוקר הוגש כתב אישום לביהמ"ש השלום בירושלים בגין מסירת ידיעה כוזבת וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

ניב אסרף: אני מצטער

על פי כתב האישום, בתחילת אפריל 2015 נסעו השניים לקריית ארבע ובמהלך הנסיעה, סיפר אסרף לנגאוקר כי בכוונתו "להיעלם", וזאת, לדבריו, על רקע פרידה מחברתו, על מנת שכוחות הביטחון יחפשו אחריו, והפרסום על כך יביא לכך שחברתו תדאג לו.

בהגיעם לקרית ארבע, סיכמו השניים כי אסרף ירד ויסתתר בקרית ארבע, בעוד נגאוקר יצא מקרית ארבע ובהמשך יעצור בצד הדרך, ימתין מעט, ולאחר זמן מה ידווח לשוטר או חייל שייקרה בדרכו כי חברו הלך לעבר כפר פלסטיני סמוך ולא שב משם.

זמן קצר לאחר מכן, הגיע אסרף למקום מסתור סמוך לכניסה לקרית ארבע, מצויד במזרון ומזון ולפי התכנית שרקמו לפניכן, יצא נגאוקר לכיוון כביש 60, שם עצר את רכבו, הוציא אוויר מגלגל הרכב כדי לדמות תקר, שב לרכבו, ביצע פניית פרסה ונסע חזרה לעבר קרית ארבע.

בהגיעו לכניסה לקרית ארבע, הבחין נגאוקר ברכב משטרתי ובהתאם לתכנית, רץ לעבר שוטר ומסר לו דיווח כוזב, לפיו חברו ירד מרכבו וצעד לעבר כפר ערבי ולא שב משם בחלוף כחצי שעה. רק כאמור כעבור כ-8 שעות, במסגרת חקירת שב"כ, הודה נגאוקר וסיפר לחוקרים על מקום הימצאותו של אסרף והוא נמצא בוואדי, כשהוא מצויד במזרון וקופסאות שימורים.

 "התנהגות הנתבעים הייתה חמורה במיוחד, נוכח פעילותם המתמשכת להטעות את המשטרה וכוחות הביטחון ולהכביד על עבודתם, כאשר מעבר לנזק הכלכלי,עסקינן בפגיעה בביטחון הציבור בשל הטרדת כוח משטרתי וצבאי שלא לצורך, בימים של מצוקת כוח אדם ומשאבים מדולדלים העומדים לרשות התובעת, בזריעתבהלה ובסיכון הציבור", נכתב בכתב התביעה.

במסגרת התביעה, מבקשת המדינה מביהמ"ש להורות לנתבעים ביחד ולחוד על תשלום פיצוי בגין הוצאות חיפושים בסך של 624,417 ₪. הסכום אינו משקף את כל ההוצאות שהמדינה הוציאה וכי הנזק הכלכלי שנגרם למדינה כתוצאה ישירה מהתנהלות הנתבעים גדול פי כמה וכמה מהסכום הנתבע.