'הנושא החברתי חשוב לנו כמו ההתיישבות'

הפורום החברתי ב'בית היהודי' קיים כנס להעלאת סוגיות של נוער במצוקה, פריפריה ועוד. הח"כים שמעו והבטיחו לפעול. כנסים נוספים בדרך.

שמעון כהן , י"ז בטבת תשע"ו

ח"כ יוגב ופעילים בכנס
ח"כ יוגב ופעילים בכנס
צילום: לשכת ח"כ יוגב

במעמד חברי הכנסת מוטי יוגב, שולי מועלם רפאלי, ניסן סלומיאנסקי ובצלאל סמוטריץ, כמו גם פעילים מרכזיים של 'הבית היהודי' מרחבי הארץ התקיים בראשית השבוע בירושלים הכנס החברתי של מפלגת 'הבית היהודי'.

מאחורי האירוע עומד הפורום החברתי של המפלגה ועם העומר בראשו, מאור צמח, שוחחנו ביומן ערוץ 7 ומדבריו ניכר שהוא מלא הערכה לפועלם החברתי של חברי המפלגה כמו גם על עצם הגעתם של חברי הכנסת והפעילים לכנס על מנת לדון בסוגיות החברתיות השונות עם הציבור עצמו.

"אין הרבה מפלגות שבהן נבחרי הציבור משתפים את הציבור בעשייה. היו דיונים במגוון נושאים, הוחלפו דעות על תמ"א 38 בפריפריה, טיפול בקשישים, בנוער ועוד, נושאים כאובים. הייתה החלפת דעות ורעיונות. הבית היהודי תדמיתית מצויר על ידי השמאל כמי שעוסק רק במדיניות אבל זה בהחלט לא נכון. אנחנו חברתיים. אנחנו ימין חברתי. אפשר לראות את העשייה שלנו בתחומי החינוך והמשפטים ויש הרבה עשייה. כפורום אנחנו עוקבים ורואים את העשייה הזו ואנחנו רוצים עוד עשייה חברתית ולשם נדחוף".

על שהתרחש במהלך הכנס מספר צמח ומספר "פתחנו בהצגת מספר נושאים כאובים כמו ילדים ונוער בסיכון, נושא הזנות בישראל, דיברנו על פניה של המפלגה שמזוהה מדינית וחשבנו איך הופכים את הזיהוי המדיני גם לאפיק חברתי, ומתוך כך יצאנו לקבוצות עבודה שבעתיד יוציאו בעתיד ניירות עמדה, וחלק מהנושאים מקודמים יותר".

"אחד הנושאים שעלה בצורה מאוד כאובה הוא הפערים בין פריפריה למרכז. מסתבר שתוחלת החיים קטנה בארבע שנים בפריפריה לעומת השכבות האליטיסטיות יותר בישראל, דיברנו על תקצוב, על בתי חולים בפריפריה ויש שם הרבה עשייה והחבר'ה שלנו עושים".

בהתייחסו לסוגיית הגרעינים התורניים והמשימתיים אותם רואה צמח כגולת כותרת חברתית של המפלגה ומוסדותיה, הוא מציין כי ההגעה לפריפריה ולריכוזי עדות המזרח מחייבת ענווה ויכולת לשלב את כוחות הפריפריה בעשייה המפלגתית.

האירוע שהתקיים אתמול הוא אחד הראשונים, אך לדברי צמח הכוונה היא לקיים כנסים דומים בעתיד, כנסים מקצועיים שבהם יהיה העיסוק ממוקד יותר על פי הנושאים השונים.

"להגיד שאנחנו בציונות הדתית לא חברתיים זה לא נכון. יש לנו ארגוני חסד וגרעינים וכו'. זה נושא שמאוד מעסיק את הציבור. מי שיראה את הפייסבוקים שלנו ואת הווטסאפים שלנו יראה שהנושא החברתי חשוב בעינינו כמו ארץ ישראל ותורת ישראל. המשולש הזה של עם תורה וארץ הוא אחד וזה המסר".

"הכינוס המכובד שהיה אתמול התמקד במבט פנימה אל תוך המפלגה, השתתפו דתיים ושאינם דתיים, יהודים ודרוזים מכל הארץ. כולם היו שם. הפורום הוא של אנשי עשייה. ריגש אותי לראות את החברים, טובי בניה של הציונות הדתית וכלל ישראל. הרשים אותי לראות את האכפתיות, ובעתיד יהיו כנסים מקצועיים שיפורסמו. נעבוד יחד עם נבחרי הציבור, וזו הזדמנות להחמיא להם, אם מדברים על פוליטיקה חדשה אז לראות את נבחרי הציבור מדברים בגובה העיניים על סוגיות חברתיות יחד עם הציבור זה היה מרשים ויפה".