''נבחרתי כדי להשפיע''

ריבלין באוניברסיטת חיפה: יש אנשים שמתפרנסים מליבוי הקונפליקטים. לא נבחרתי לנשיא כדי שיתלו תמונות שלי על הקיר.

עדו בן פורת , ח' בטבת תשע"ו

קורא לאחדות. נשיא המדינה ריבלין בכנס
קורא לאחדות. נשיא המדינה ריבלין בכנס
צילום: קובי גדעון, לע"מ

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, ביקר הבוקר (ראשון) באוניברסיטת חיפה מלווה על ידי נשיא האוניברסיטה עמוס שפירא, רקטור האוניברסיטה פרופ' דוד פרג'י, חברי הנהלה ודיקני פקולטות.

הנשיא ביקר במעבדה לגנטיקה מולקולרית בראשות פרופסור פואד פארס, שם הוצגו בפניו עיקר עבודות המחקר המתבצעות במעבדה המתמקדת בהבנת מבנה ותפקוד של חלבונים תוך שימוש בהנדסה גנטית לחקר מחלת הסרטן, גילוי הגנים המעורבים בהתפתחות סרטן לצורך פיתוח אסטרטגיות חדשות לאבחון וטיפול במחלת הסרטן.

החוקרים סיפרו לנשיא על עבודתם, הציגו בפניו את התקדמותם ואת התאים הנחקרים באמצעות מיקרוסקופ. בין החוקרים פגש דוקטורנטים מכלל המגזרים בישראל, יהודים, ערבים מוסלמים, דרוזים ובהם אף הדוקטורנטית הצ'רקסית הראשונה בישראל, טינה נאפסו.

ריבלין התפעל מן הפיתוחים הרפואיים, הודה לפרופ' פארס וחוקריו על העבודה הנמרצת ואיחל להם הצלחה בהמשך עבודתם.

לאחר מכן, נפגש הנשיא עם כ-400 סטודנטים. "האוניברסיטה היא בין המקומות הבודדים, בהם נפגשים ארבעת השבטים. אני זוכר את ימי הלימודים שלי, והמפגש עם סטודנטים מכל המגזרים, כאן אני רואה הנה מה טוב ומה נעים שבת אחים ובני דודים יחד", אמר להם ריבלין.

"אני מסתכל עליכם ורואה את החוויה הישראלית כמו שהיא, עם ההבנה שאין מנוס אלא לחיות יחד ויש לנו יכולת ליצור מערכת שיכולה להועיל לכולנו ולקדם אותנו", הוסיף הנשיא והשיב על מספר שאלות.

בין השאר נשאל ריבלין על האתגרים הגדולים ביצירת הישראליות המשותפת והדגיש כי הוא לא מחפש אחדות ולא טשטוש זהויות, אלא שותפות מתוך שונות, "בתוך כל מגזר יש מאבקים פנימיים עזים- בין הבדלנים לאלה שרוצים שותפות. כשקבוצה מרגישה מאוימת- היא תוקפת. לכן היסוד הראשון של השותפות הוא תחושת הביטחון של כל מגזר בכך שציפור הנפש שלו אינה מאוימת.

"אני מקווה שימצאו אנשים אמיצים, בכל שבט ושבט, שיצרו ביניהם שותפות אמיצה שתעניק יציבות ועוצמה לחברה הישראלית". בתגובה לאמירתו של המנחה כי הוא איננו אופטימי לגבי ההצלחה ביצירת ישראליות זו, השיב ריבלין: "אני מאוד אופטימי, בעיקר בחיפה בה אני רואה את הדברים הלכה למעשה. ואם 230 בתי ספר מכל המגזרים נרשמו למפגשים משותפים ביניהם על מנת ליצור שיח, אז יש בפרויקט בו שותף בית הנשיא, 'תקווה ישראלית בחינוך', אז יש לנו תקווה". 

בנוגע לביקורת המופנית כלפיו, ענה ריבלין כי "סוגיית היחסים בין המגזרים השונים המרכיבים את החברה הישראלית, נוגעת בעצביה החשופים של החברה שלנו- ולכן מעוררת תגובות עזות, במקביל, יש אנשים שמתפרנסים מליבוי הקונפליקטים. לא נבחרתי לנשיא כדי שיתלו תמונות שלי על הקיר, נבחרתי כדי להשפיע. אני חש אחריות גם כלפי אלו התוקפים והמבקרים אותי. אני נשיא של כלל אזרחי ישראל". 

ריבלין נשאל גם על עצם השתתפותו בכנס "הארץ" בניו יורק, והסביר "הוזמנתי לכנס של עיתון הארץ, והופעתי בו  מכיוון שאני חושב שכל מי שנמצא בחברה הישראלית יכול לבוא ולומר את דבריו גם כאשר הדברים נוקבים"

"הבהרתי באופן חד משמעי בכנס, שבעיני כולנו במדינת ישראל, חיילי צה"ל הם בנינו ובנותינו נכדינו ונכדותינו וכשם שהם שומרים עלינו, אנו חייבים לשמור עליהם מכל משמר". בסיום דבריו הדגיש הנשיא: "אנו במערכת המפולגת בישראל חייבים להתחיל לדבר ולא רק להשמיע, אנו חייבים לדבר על מנת לנסות להבין מה האחר אומר כדי לשכנע אותו אולי הוא טועה.

"הזעקות עכשיו, מימין ומשמאל משמאל ומימין, איש כלפי רעהו יוצרות מצב שלא נוכל לדבר אף פעם, כל אחד יחזיק בעמדתו ויגיד מה שיש לו לומר בלי לשמוע מה האחר אומר ונמצא במצב שבו לא תהיה הגעה להחלטה", דברי ריבלין.