המשבר הסתיים: השלמת תקציב הישיבות תאושר היום

אמש התקיים סבב טלפוני בין שרי הממשלה. ועדת הכספים תאשר היום את ההשלמה לתקציב הישיבות ומשרד החינוך יעביר את התמיכות.

חיים לב , י' בטבת תשע"ו

דרעי, שקד וגפני
דרעי, שקד וגפני
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שרי הממשלה אישרו אמש בסבב טלפוני את השלמת תקציב הישיבות.

זאת, לאחר שהתקציב שהועבר על ידי משרד האוצר למשרד החינוך, היה נמוך משמעותית ובחסר גדול מכפי שהוסכם ונחתם בהסכם הקואליציוני עם 'יהדות התורה'.

במהלך המשא ומתן הקואליציוני עם נציגי הליכוד, שילבו חברי המשא ומתן של יהדות התורה, שהיו הראשונים שחתמו עם הליכוד על ההסכם הקואליציוני, סעיפים שתכליתם להחזיר תקציבים לישיבות שקוצצו על ידי הממשלה החולפת ולהשיב את מלא התקציב למוסדות אלה, כפי שהיה בשנת תשע"ב.

בין התקציבים ששר החינוך לשעבר פירון קיצץ, היה תקציב עבור שעות תימרוץ וטיפוח למוסדות הפטור והמוכר שאינו רשמי, כאשר מדובר היה בסכום משמעותי שקיצוצו פגע קשות במוסדות החינוך.

כבר לאחר שתקציב המדינה אושר במליאת הכנסת בקריאה ראשונה, התברר שהאוצר טעה בחישוביו ותיקצב לסעיף זה סכומים נמוכים משמעותית מהתקציב שהוענק למוסדות החינוך בשנת תשע"ב, ולא כפי שסוכם בהסכם הקואליציוני. 

כך גם בעניין תקציבי הישיבות והכוללים התברר שהאוצר שריין תקציב חסר, כך שערך הנקודה היה פחות מכפי שהיה בשנת תשע"ב למרות שבהסכם הקואליציוני סוכם שהערך יהיה שווה לתשע"ב.

במקביל התנהלו מגעים מול לשכת שר החינוך, על החזרת התקציב לתלמידי חו"ל, אשר לשם כך נדרש חתימת שר החינוך, על שינוי במבחני התמיכה, וגם זאת לפי ההסכם הקואליציוני.

בעקבות כך, למרות שמדובר היה בטעות של האוצר, פוצץ בשבוע שעבר יו"ר ועדת הכספים ח"כ גפני את הליך ההצבעות על תקציב החטיבה להתיישבות בטענה כי שר החינוך בנט בולם את אישור תקציבי הישיבות. 

לאחר דיאלוג מואץ במהלך סוף השבוע האחרון אותו ניהלו נציגי יהדות התורה מול נציגי האוצר, אישרו אמש שרי הממשלה את החזרת מלוא התקציבים, אשר כאמור יבואו היום לאישורה של ועדת הכספים.