פרסום ראשון
עו"ד קידר לבנט: "אין הצדקה לסאדיזם"

עורך הדין המייצג כמה מעצורי דומא שיגר מכתב חריף לשר החינוך. "להבדיל מכבודו, שמעתי וראיתי מכלי ראשון את אשר התרחש בחדרי החקירות"

עדו בן פורת וחזקי ברוך , י"א בטבת תשע"ו

עו"ד עדי קידר
עו"ד עדי קידר
פלאש 90

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו המייצג כמה מהחשודים במעורבות ברצח בכפר דומא, פנה אמש (שלישי) לשר החינוך נפתלי בנט במכתב חריף ומחה על דבריו המגבים את שיטות החקירה של הנערים העצורים בידי השב"כ.

"נדהמתי לשמוע בכלי התקשורת את הגיבוי המלא שניתן על ידך וחבריך למפלגה לאלימות הברוטאלית שהופעלה כנגד הנחקרים, וזאת בהמשך ל'מגננת הנגד' עליה הורה ראש הממשלה באמצעותכם ובאמצעות עובדי השב"כ בדימוס", כתב עו"ד קידר במכתב שהגיע לידי ערוץ 7.

לדבריו השב"כ לא הכחיש ולו פעם אחת את הטענות שהשמיעו החשודים לגבי האלימות, ''אלא רק ביקש לשוות לאלימות זו צידוק משפטי וכסות של סמכויות שנתנו לבצע אלימות זו", הדגיש קידר.

"אדוני", כתב קידר לבנט, ''אין בחוק שום הסמכה להפעלת אלימות כלשהי, בטח לא בעוצמות ובסדיזם שנעשו בפרשה זו. יתרה מכך, כל בר דעת מבין כי מעשים מעין אלו לא אושרו ולא יאושרו כלפי אף נחקר בלי הבדל דת גזע ומין".

קידר התייחס לתיאורים אותם שמע מהעצורים, אשר עברו עינויים הכוללים מתיחות הגוף לצורת קשת, מכות ואלימות קשה באברים רגישים, וכן לניסיון חיתוך הוורידים של אחד הקטינים העצורים אשר ניסה לשים קץ לסבלו ואמר בפני השופט כי הוא אינו יכול יותר ומוכן להודות בכל מה שיבקשו ממנו.

"שמעתי וראיתי ממקור ראשון את אשר התרחש בחדר החקירות, להבדיל מכבודו אשר ניזון מטיעונים שנשמעו בפניו מכלי שני או שלישי", כתב עו"ד קידר. "בנסיבות אלו מצאנו לנכון לפנות אליך תוך הבעת מורת רוח מגיבוי מוקדם ומלאכותי זה".

דבריו של קידר מתפרסמים על רקע אמירותיו של שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, שהשתתף הבוקר בכנס המנהלים של העיתון "בשבע" ואתר ערוץ 7 שנערך בירושלים.

בנט התייחס לחקירת החשודים ברצח בני משפחת דוואבשה בכפר דומא ואמר כי ''מה שעומד מולנו היום זה האם אנחנו נוטלים אחריות על מדינת ישראל". הוא הדגיש כי ''אנחנו צריכים לקחת אחריות על המדינה, אנחנו כבר לא פרטיים. התיקון של חטא המרגלים זה הציונות הדתית''.

לדבריו, אין אדם במדינה שלא נחשף לעינויים שעוברים העצורים בשב"כ. "אני מתכוון לחשודי טרור. שרפו אנשים בשנתם כשהמטרה היא לפרק את המדינה''.

בנט ציטט מחזונם של החשודים ואמר כי מטרתם היא "להפיל את המדינה, לפרק את מוסדות מדינת ישראל. הרצח בדומא היה אמצעי כדי להפיל את הציונות הדתית ומדינת ישראל''.

באשר לעינוי העצורים בחקירתם ציין בנט כי זו הדרך למניעת "דומא 2". לדבריו לא תלו אנשים במהלך החקירה ולא היה ניסיון התאבדות של אחד העצורים. ''החקירות לא סימפטיות כי הם שותקים... אתם מעדיפים להאמין לאיתמר בן גביר או לאיילת שקד? מה קורה לנו?''.

"יש חצי מליון יהודים ביהודה ושומרון, אנשים נפלאים", הוסיף יו"ר הבית היהודי. "הציונות הדתית זה רועי קליין ועמנואל מורנו, לא חבורה של אנרכיסטים. האחריות שלנו היא לגדל דור שמאמין במדינה, אנחנו המדינה. אנחנו שרי המשפטים והחינוך. המדינה לא מושלמת ויש לנו אחריות על הכל, אז בואו נתקן''.