משחק הכיסאות – טור עיצוב פנים שבועי

כיסאות שעשו היסטוריה והיסטוריה שעשתה כיסאות. מעצב הפנים של 'מגזין ערוץ 7' עם כיסאות, ספסלים, שרפרפים, מחירי קנגורו וסילבן שלום.

ישראל לאש - 'פנדה עיצוב פנים' , י"ב בטבת תשע"ו

אפילו למה שהם עושים שם, ה-120, הם קוראים 'מושב הכנסת'. לא יכולים להתאפק.
אפילו למה שהם עושים שם, ה-120, הם קוראים 'מושב הכנסת'. לא יכולים להתאפק.
צילום: Miriam Alster | Flash90

הו, הכיסא. פעם היו מעניקים כבוד למי שיושב עליו, היום חושקים בו עצמו. אחד הכיסאות המדוברים הוא כיסא העור של חברי הכנסת. גם בעקבות האירועים האחרונים, ובכלל. הנה, אפילו למה שהם עושים שם, ה-120, הם קוראים 'מושב
אבל אם נהיה כנים (לרגע, לא להגזים), הכיסאות שם מפורסמים בגלל היושבים עליהם. בואו נדבר על כיסאות מפורסמים בזכות עצמם. בואו נתעסק שניה בקנקן
הכנסת'. לא יכולים להתאפק. מזל שלפעמים נאלצים לקום גם ממנו ולהגיד יפה (סילבן) שלום.

אבל אם נהיה כנים (לרגע, לא להגזים), הכיסאות שם מפורסמים בגלל היושבים עליהם. בואו נדבר על כיסאות מפורסמים בזכות עצמם. בואו נתעסק שניה בקנקן.

כן, לא תאמינו, אבל הדור כל כך עני, שכל פשפש מלך וכל זרזיר נסיך. וקשה להאמין, אבל גם בגזרת הכיסאות יש כמה מפורסמים. מה זה מפורסמים, תשאלו? בתחומם, בואו נאמר. וכמו שאתם לא זוכרים מי זכה במקום השלישי בעונה השלישית של כוכב נולד (אני), ככה רובנו אולי לא מכירים את הכיסאות האלה. זה לא אומר שאם ניתקל בהם ברחוב לא תימלט זעקה מפינו, אה, הנה הכיסא שזכה בכוכב נולד! לא משנה. הנקודה הובנה.

בכל אופן, בין הסלבס נמנה "כיסא אדום וכחול" (תעשו גוגל) בעיצובו של ההולנדי חריט ריטפלד, שחוץ מזה שנראה אתכם מנחשים באיזה צבע הוא (יפה!), הוא לוקס לייק אחד כזה שעושה איה, ולא רק בגלל שהוא מזכיר במראהו כיסא חשמלי, אלא בגלל שהוא פשוט מרגיש לי לא נוח. ישנו גם השזלונג של לה קורבוזייה, שכבר 70 שנה לא החליט מה הוא רוצה להיות כשיהיה גדול, כיסא או מיטה, והאמינו לי, הוא די גדול. ה-Hill House של מקינטוש
למרבה האירוניה, הכיסא של אליהו, שהוא הגדול והמפואר מבין הכיסאות המוכרים, דווקא עליו בקושי יושבים
בעל הגב המוגזם (הכיסא, לא הכרתי את מקינטוש אישית). ה"לואי גוסט" השקוף, שעוצב על ידי איזה גוי מוכשר אחר בהשראת כיסאו של לואי ה-15. אין ספק שלואי היה מתהפך בכיסאו אילו היה רואה מה שיצא. ובאמת הוא לא ראה, בין השאר כי הכיסא שקוף, כאמור. וכמובן הכיסא של מגיסטרטי, שהוא אולי הגאון מכולם, יען כי אולי הוא נראה סטנדרטי, וזו בדיוק הנקודה. מישהו הרי היה צריך להמציא את הסטנדרט.

אה, ואיך אפשר לשכוח, ישנו הכיסא של אליהו. לא יודע למה ברגע שאני נזכר בו נהיה לי כואב. למעשה, כבר 8 ימים אחרי שהתינוק יוצא מרחם אימו הוא מקבל שיעור חשוב בכּיסאנוּת. כי למרבה האירוניה, הכיסא של אליהו, שהוא הגדול והמפואר מבין הכיסאות המוכרים, דווקא עליו בקושי יושבים. ואפילו אליהו לא יושב עליו, כי אם יישב, יימעך, רחמנא לצלן, על ידי הסנדק. והשיעור פשוט, כיסא הוא לא רק לישיבה, הוא גם לפוזה, לעוואנטות, לשופוני. כיסא הוא גם סמל. את השיעור השני יקבל הבחור שלנו כמה שנים אחר כך, ב'משחק הכיסאות'. מי שלא תופס כיסא, לא נחשב.

טוב, אולי הגזמתי קצת. האמת היא שכיסא לא חייב לעשות רעש וצלצולים כדי להותיר רושם. ההיפך, לעיתים דווקא המוחין דקטנות, דווקא המינימליזם, הוא זה שתופס. שבוע שעבר נתקלתי בספסל שכזה, באמצע רחוב ירושלמי. הספסל הרבה יותר פשוט מזה שאתם מדמיינים. אם מביטים בו מהצד רואים 'ר' קלילה וחסרת התחנפויות. ככה בפשטות. ותפס אותי גם תפס. והלא למה זקוק ספסל כדי להיקרא ספסל אם לא לפלטת אבן שעליה נשב, ופלטת אבן נוספת שעליה תשב פלטת האבן? וחסל. ולא שנדרשת נוחות רבה מדי בספסלי הרחוב. ממילא לרוב הם לא ראויים לישיבת אדם או למאכל כלב. וממילא תכף יבוא הגשם או השמש שירמזו לנו תעשו לי מקום.

באדיבות המרכז האקדמי ויצו חיפה, המחלקה לארכיטקטורה. מתוך פרויקט 'שרפרפים' אשר הוצג בתערוכת ריהוטים 2016, בהנחיית המעצבים אלון רזגור ואיתמר בורשנטיין. צילום: אנדריי איסקרולסקווזו.

וזו כבר תערוכת שרפרפים קסומה של עבודות סטודנטים בשנים א'-ג' מהמחלקה לארכיטקטורה במרכז האקדמי ויצו חיפה, שממחישה את המינימליזם המדובר. ועוד, ממנה אני מסיק ששרפרפים לא נועדו רק לישבן, אלא גם לעיניים. איזה יופי. איזו
היוצרים יוצאים מנקודת ההנחה שלשרפרף דרושים משטח ורגליים, וזהו. מכאן, השמיים הם כיסאי. שוו בדמיונכם הפרוע (נו, שוו!) מה רהיט קטן שכזה, כמעט מיניאטורי, עושה לחלל בו הוא מוצב
התחכמות פשוטה. היוצרים יוצאים מנקודת ההנחה שלשרפרף דרושים משטח ורגליים, וזהו. מכאן, השמיים הם כיסאי. שוו בדמיונכם הפרוע (נו, שוו!) מה רהיט קטן שכזה, כמעט מיניאטורי, עושה לחלל בו הוא מוצב. אספתם את הלסת שלכם (לא, כי התערוכה הזו שומטת לסתות), אפשר להמשיך?

טיפ כיסא 1#

הרחיקו ממני את הכיסאות, כי אני לא עומד בזה. אני רואה כיסא צמוד לקיר, אני צובע את הקיר בצבע הכיסא, או להיפך, את הכיסא בצבע הקיר, והא לנו אשליה של קיר שאיבד את זה וילד כיסא. הכיסא הופך לחלק מהקיר. זה מגניב אותי נורא. ניתן לביצוע גם עם רהיטים אחרים, כמובן.

טיפ כיסא 2#

אתם שוברים את הראש, ובצדק. כיסא יפה או כיסא נוח? נוחות או יופי? ואני אומר, גם וגם. היום, עם השפע שמציף אותנו עד לכדי שריקת מציל, בהחלט אין צורך להתפשר, יש מספיק כיסאות גם יפים וגם נוחים. אל תתפשרו על כאלה שהם לא גם וגם. ואם מחפשים ממש טוב, מוצאים גם במחיר שלא קורע את הכיס. מחיר קנגורו, אני קורא לו.

טיפ כיסא 3#

טרנד כיסאות הבר בעיצומו. איפה שנדרש ואיפה שלא. העולם רוצה לשבת גבוה. אז ללכת על זה כל עוד זה כאן או להיות הנחשון ולרדת מזה? שאלה טובה, אבל אם אפתור לכם את כל הקושיות כבר לא תוכלו לזוז בלעדיי, וזה אנחנו לא רוצים שיקרה.

---

מתוך מגזין ערוץ 7