"בלי הרב נריה לא היינו מגיעים ליום הזה"

בערב לזכרו שהתקיים במכללת אורות הדגישו הדוברים את חסרונו של הרב, ועמדו על השינויים שחלו במצב החינוך הדתי.

יערה וייס , י"ג בטבת תשע"ו

הרב נריה זצ"ל
הרב נריה זצ"ל
צילום: גלי ישראל

במכללת "אורות ישראל" באלקנה נערך השבוע ערב לציון עשרים שנה לפטירתו של אבי דור הכיפות הסרוגות, הרב משה צבי נריה זצ"ל.

באירוע נכחו אישי ציבור רבים ונשאו בו דברים הרב נריה גוטל נשיא המכללה וכן חיה מאיר, בתו של הרב נריה, שסיפרה על ראייתו החינוכית המיוחדת של אביה בימים שהיה צריך לדאוג לדור הכיפות הסרוגות כולו.

בהמשך הערב התקיים פאנל בהנחיית הרב דעואל (דולי) בסוק, מנהל המרחב במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא, ומחנכים שונים נשאלו בו שאלות שונות על דרכי החינוך הנהוגות כיום, בהשוואה לעבר.

"האם האולפנא היא ישיבה לבנות?", שאל הרב בסוק. "האם יש תחרות בין בני הישיבות לבנות האולפנא? מי מפנים יותר את ערכי היהדות, והאם לימוד התורה לעומק יכול לפגוע בערכי המשפחה"?

על שאלה זאת ענתה מיכל פלג העומדת בראש אולפנית תל אביב, "צריך לבנות דור של בנות, שיובילו את השיח החינוכי-ערכי בעם ישראל. נשים דתיות צריכות להיות בכל מקום, באקדמיה, בחינוך, בגרעינים תורניים", היא המשיכה, "ולשם כך צריך שהן יבנו את עצמן בצורה שהן יודעות מיהן, שתהיה להן זהות ברורה".

לשאלת הרב בסוק, האם לימודי התורה המוגברים הנהוגים כיום באולפנות פוגעים בהקמת הבית, ענתה פלג, "אי אפשר לבנות דור של נשים, בלי חוויה מלאה של לימודי תורה ואמונה. אישה דתייה צריכה להיות בכל מקום כמנהיגה, גם אם היא לא מתעתדת לשאת בתפקידים רבניים".

הרב יונה גודמן שנכח גם הוא בפאנל, הזכיר בדבריו את הרבנית נריה, "אנחנו מדברים פה ערב שלם על הרב נריה, וחסרה לי כאן דמותה של הרבנית נריה, שהעמידה אבן יסוד לכל לימודי המשפחה שאנו מכירים היום בחינוך הדתי ומקצוע חלמי"ש (חינוך לחיי משפחה). היא ידעה לזהות את הצומת על רקע הקמת המדינה ופריצת תנועת הכיפות הסרוגות, והעמידה על נס את עוגן הנשיות ועוגן המשפחה".

על התמורות שחלו בציבור בעניין המנהיגות לנשים אמר הרב גודמן, "בעשר השנים האחרונות, ישיבות רבות העתיקו דברים רבים מאולפנות – את הגישה החינוכית היפה והחשובה, ואני מרגיש שפתאום האולפנות אמרו: "לא, אנחנו כמו הישיבה: 15 יחידות פיזיקה, 20 יחידות מחשבים".

"אין לי בעיה שאישה תהיה שופטת או מנכ"לית", הבהיר הרב גודמן אך באותה נשימה הציע, "יש לשמור על הגרעין של הנשיות והמשפחתיות, על היסוד שכולנו ניזונים מכוחו, ולהאמין שנצטווינו לכתוב את הפרק הבא".

פאנל בהנחיית הרב בסוק גלי ישראל

הרב שושן, ראש ישיבת בני עקיבא בבית שאן, סיפר על בנותיו שלמדו באולפנת בנ"ע כפר פינס, והתמרמרו על הלימוד המעמיק בתכנית "מן הפסוק אל הפסק" שלמדו באותו זמן. "בשביל מה צריך לדעת את כל זה"?, הן שאלו, ונענו: "לא הגיוני שתלמדנה פיזיקה ומתמטיקה ברמה כל כך גבוהה, ותורה לא".

כראש הגרעין התורני בבית שאן סיפר הרב שושן שהנשים הן אלו שדווקא גורמות לצד החווייתי בגרעין, "לא נעים להגיד, אבל הגברים עסוקים בעבודה או בישיבה, והנשים הן אלו דווקא אלו שמארגנות את הפעילות בגרעין בצורה מעניינת וחווייתית, וברור שהאישיות שלהן משפיעה על הדבר".

בפאנל אחר עלה לבמה ד"ר עדו ליברמן ממכון "מִסקר", והעלה נתונים מעודדים על הקשר בין הציונות הדתית והרב נריה.

על פי הסקר, 86% מהציבור חושבים כי הרב נריה השפיע במידה רבה מאד על הציבור הציוני-דתי, 85% חושבים שהוא משפיע עליהם באופן כזה או אחר, ולהפתעתו רק 15% אמרו כי אינם מכירים את הרב נריה, אלו הנמנים על הדור הצעיר מאד, ככל הנראה.

"דמותו של הרב נריה הייתה דמות אמתית והיא משפיעה לאורך שנים, גם אם לא מכירים אותו באופן מובהק", סיכם ד"ר ליברמן.

דדי גראוכר ומוסא ברלין גלי ישראל

לרשימת כל האולפנות לבנות