"יותר ויותר ספורטאים לא רוצים לשחק בשבת"

שופטי בג"ץ דנו היום בעתירה נגד המשך קיומם של משחקי ספורט בימי שבת. לעתירה הצטרפו מאות שחקנים שמבקשים לשנות את הנוהג.

חזקי ברוך , ט"ו בטבת תשע"ו

במפגשים עברו. בית"ר מול סכנין
במפגשים עברו. בית"ר מול סכנין
צילום: פלאש 90

שופטי בג"ץ קיימו היום (ראשון) דיון בעתירת התנועה למדינה יהודית, אשר ביקשה להורות לשרת הספורט למנוע את המשך קיומם של משחקי ספורט בשבת בניגוד לחוק.

בסיום הדיון העניקו השופטים למדינה ארכה נוספת של 90 יום לצורך עבודת ועדת המנכ"לים שהוקמה על ידי שרת הספורט מירי רגב על מנת לגבש הסדר בסוגיה זו.

במהלך הדיון התברר כי מאות שחקנים ביקשו להצטרף לעתירה ולהפסיק לשחק בשבתות.

פרופ' אביעד הכהן, דקאן המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט המייצג את הקליניקות המשפטיות שהצטרפו כמשיבים לעתירה, אמר בדיון, "אין סטטוס קוו".

לדבריו, "יש יותר ויותר ספורטאים דתיים הרוצים לשהות עם משפחתם בשבת ואנחנו מבקשים לאפשר להם לשמור על קדושת השבת. זו כפייה אנטי דתית וזה צריך להיפסק".

עוד נטען בדיון כי העברת המשחקים לימי החול תיטיב גם עם ענפי הספורט שיזכו לתוספת של קהל אוהדים דתי.

עו"ד נעמי לנדאו, המייצגת את ההסתדרות, אמרה, אנחנו מקווים שכל עובד, שחקן כדורגל, שיבקש לא לשחק בשבת, הקבוצות ייעתרו לו ולא יתנכלו לו".

עו"ד אורי ישראל פז, מהתנועה למדינה יהודית, התייחס להפרת חוק שעות עבודה ומנוחה, "הפרות חוק סדרתיות לא יוכלו להימשך. יש פגיעה סדרתית שנגרמת מידי שבת בשבת לעשרות, אם לא מאות, שחקני כדורגל שבעל כוחם נאלצים לעבוד בשבת בניגוד לחוק ולדיני העבודה".

עו"ד יעל דולב מומחית לדיני עבודה ממשרד גרוס קלינהנדל גרינברג אומרת כי במצב החוקי  שנוצר, קבוצות הכדורגל לא יכולות לכפות על השחקנים הדתיים שמתנגדים לחלל שבת לשחק ביום הקדוש.

יתר על כן, אומרת עו"ד דולב אומרת שהקבוצות חייבות לשמור על מקומם של השחקנים בקבוצות. זאת משום שהמצב החוקי שנוצר על פי דיני העבודה, לא מתיר משחקים בשבת ואולי אף אוסר זאת. "לא יעלה על הדעת שמצב חקיקתי לא ברור יגרור כפייה אנטי דתית על שחקנים המבקשים לשמור על אמונתם ולא לשחק בשבת".