הרב אריה פולגר נבחר לרבה של וינה

הרב פולגר נבחר ברוב גדול ויחליף את הרב חיים אייזנברג שפרש לגמלאות וימשיך לכהן כרבה של אוסטריה.

יוני קמפינסקי , ט"ו בטבת תשע"ו

נבחר. הרב פולגר
נבחר. הרב פולגר
צילום: דוד פרידמן, מינכן

הרב אריה פולגר נבחר לכהן כרבה של וינה, בירת אוסטריה, לאחר שעשרים ואחד מחברי ועד קהילות הקודש החברים במועצת איחוד הקהילות היהודיות בוינה נתנו לו את קולם.

הרב פולגר יחליף את הרב חיים אייזנברג שפרש לגמלאות וימשיך לכהן כרבה של אוסטריה.

"בברכתם ובעידודם של גדולי התורה, אדמורי"ם, ראשי הישיבות, מרנן ורבנן שליט"א אני מקבל על עצמי בהכנעה את עול הרבנות בוינה. העיר שבה גדלו והתהלכו גדולי ישראל, גאוני תבל, אדמורי"ם ורבנים זיע"א ויבדלח"א. אעשה כל שנדרש כדי להגדיל תורה ולהאדירה. לייסד עוד מוסדות תורה וחינוך. לגבש את הקהילות ולנסות להשיב, ולו בשולי אדרת העטרה של עיר זו", אמר הרב פולגר לאחר בחירתו.

הרב פולגר ייכנס לתפקידו לקראת חג השבועות. על פי החוקה יכהן הרב פולגר במשך שלושה חודשים כרב הקהילה היהודית ולאחר מכן ייכנס לתפקידו לכהן כרבה של וינה.

נשיא 'ועידת רבני אירופה' ויו"ר הוועדה המתמדת, עימה נמנה הרב פולגר, הרב פנחס גולדשמידט, והמנהל הרבני של הועידה, הרב משה לבל, בירכו את הרב פולגר לרגל בחירתו והבטיחו כי 'ועידת רבני אירופה' תעמוד לימינו ותסייע בידו להרמת קרן התורה, בחיזוק ובייסוד מוסדות התורה והחינוך ובטיפוח קהילות הקודש ברחבי וינה.

הרב אריה פולגר נולד באנטוורפן שבבלגיה לאב ניצול שואה ולאם ילידת מרקש שבמרוקו. כשלוש שנים למד בישראל בישיבת 'מיר' שם זכה לקרבתו של ראש הישיבה הרב אזרחי. לאחר מכן היגר לארה"ב ולמד ב'ישיבת רבנו חיים ברלין' אצל הרב אהרן שכטר, חבר מועצת גדולי התורה דאמריקה. חמש שנים למד בבית המדרש של ישיבת 'רבינו יצחק אלחנן' שם גם הוסמך לרבנות.

במשך שש שנים כיהן הרב פולגר כרבה של באזל ואח"כ כמנהל ההוצאה לאור של 'הסתדרות הרבנים דאמריקה'. כשנתיים כיהן כרבה של מינכן ומזה כשנה שהוא עומד בראש מערכת הכשרות בפרנקפורט ובתפקידים רבניים נוספים ומכהן כרבה של קרלסרוהה בגרמניה, מקום כהונתו של ה'קרבן נתנאל', תוך שהוא שוקד על כתיבת ספר הלכה  לארגון ה- OU, המפורסם בזכות מערכת הכשרות מהגדולות בעולם.

באוסטריה קיימות כיום ארבע קהילות יהודיות. הגדולה בהן, המונה כשבעת אלפים נפש, בוינה. בולטת במיוחד באירופה העובדה כי גם הקהילות החרדיות בוינה מסונפות לועד הקהילות ולרבה הנבחר. בעיר קיימים מוסדות תורה וחינוך רבים; תלמודי תורה ובתי ספר. הרב פולגר ציין כי המשימה הראשונה שהוא קיבל על עצמו היא לייסד עוד ועוד מוסדות תורה חינוך וחסד ולרומם ולאחד את קהילות הקודש.