"לעכב את כתבי האישום עד לבירור התלונות"

עו"ד עדי קידר הגיש תלונה למפקח על התנהלות השב"כ בגין העדויות על עינוי עצורי דומא, וקרא לעכב הגשת כתבי האישום עד לבירור הדברים.

עדו בן פורת , ט"ו בטבת תשע"ו

עו"ד עדי קידר
עו"ד עדי קידר
פלאש 90

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו הגיש תלונה למבת"ן, מבקר תלונות נחקרים בשב"כ, שבה הוא דורש לחקור את עינוי החשודים במעורבות ברצח בדומא, הפעלת אלימות ומניעת שינה נגדם ושאר עבירות על החוק שבוצעו לטענת קידר בידי חוקרי השב"כ.

במבת"ן אישרו את קבלת התלונה, אולם טרם הודיעו האם יפתחו בחקירה בנושא. עו"ד קידר לא מביע תקוות גדולות בחקירה, שכן מבת"ן הינו גוף הכפוף לפרקליטות, אך קורא לכל הפחות לעכב את הגשת כתבי האישום בפרשה עד לבירור התלונות.

"אנו מקווים כי גורמי מבת"ן, למרות היותם כפופים לפרקליטות, יבצעו חקירה בלתי תלויה בגין התלונות", אומר עו"ד קידר. "אנו קוראים לפרקליט המדינה והיועמ"ש להשעות את הגשת כתבי האישום עד לבירור הדברים, שכן אם יש ממש בטענות ובהתאם לפסיקת בית המשפט העליון, חוקרי השב"כ הם אלו שעתידים לעמוד לדין, ולא הנערים שאמרותיהם הוצאו בדרך של עינויים".

בארגון חוננו מציינים כי בעבר הוגשו בידי עורכי הדין של הארגון מספר תלונות למבת"ן בגין פגיעה בזכויות עצורים, אך אף לא פעם אחת בוצעה חקירה או העומד מי מחוקרי השב"כ לדין.

"אמנם בעבר לא היו תלונות על עינויים אלא על הפרות חוק אחרות כגון דחיפות, איומים, מניעת שינה וחקירות בשבת, אך לצערינו לא נראה שיש גוף שבאמת מבקר את עבודת השב"כ", אומרים בחוננו.