לא רק התיישבות
מרימים את ''דגל השבת'' בציונות הדתית

הרב חיים דרוקמן: קשה לי לדבר, אבל כשמדובר על השבת - לא יכולתי שלא להגיע. השר אורי אריאל: נאבק שתהיה שבת בפרהסיה במדינת ישראל.

חזקי ברוך , ט"ו בטבת תשע"ו

כנס חיזוק השבת
כנס חיזוק השבת
צילום: דוברותטוען....

רבנים, שרים, חברי כנסת ואישי ציבור נוספים התכנסו הערב (ראשון) בירושלים על מנת להעלות את השבת לראש סדר היום הציבורי, בכנס ''חיזוק השבת'' ביוזמתו של המשנה לראש עיריית ירושלים דב קלמנוביץ'.

"הבעיה לא רק מתחילה מהצד החילוני אלא גם מבית מדרשנו", אמר קלמנוביץ'. "לא כולם אומרים בפה מלא שהשבת היא קדושה. מפה חשוב לצאת שכולם - ההנהגה הציבורית והחינוכית, נוביל את נושא השבת ונגיד שהיא קדושה ומייחדת אותנו כעם היהודי בארץ ישראל, ארץ היהודים".

המשנה לראש העיר סיפר, "הבעיה התעוררה אצלי בזמן שעלה על סדר היום פתיחת 16 אולמות הקולנוע בעיר. בתי מסחר, פנאי ו'תרבות'. זהו סדק בסטטוס קוו עליו חייבים לשמור.

"אנחנו שומעים חברי כנסת כגון ח"כ מיקי זוהר שמגיעים לו שבחים, אשר יוזמים חוק יהודי לשמירת השבת, ומצד שני ח"כים שקוראים לעצמם דתיים-לאומיים שמגדירים מהי השבת הישראלית החדשה לעומת השבת היהודית המקורית.
הגיע הזמן לומר את דברנו, לחזק את השבת ולהבין לאן פנינו ומהם סדרי העדיפויות והדגלים שעלינו להניף", הוסיף קלמנוביץ'.

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), יוזם חוק השבת, סיפר "אמרו לי שאחטוף אש צולבת בעקבות החוק, ואני חוטף. את השבת המציא התנ"ך, אחרת לא היה לנו מושג של שבוע, אחרת לא היה שבוע בעולם ודווקא אנחנו כעם יהודי בוחרים להתעלם מאותה עדות.

"אומרים 'בואו ננהג כשאר העולם', אבל שאר העולם נח יום בשבוע, ורק אנחנו לא. למה דווקא במדינת ישראל ובמיוחד בתל אביב מנסים לקעקע את הנושא הזה?", שאל.

לדבריו, "כשעם ישראל התעלם מהיהדות שלו הוא חטף ואני מפחד מזה. אסור לנו לוותר על היהדות שלנו, אם נוותר עליה אנחנו נחטוף, תזכרו את דבריי.  גם בצד הסוציאלי, למה בעל עסק חייב לפתוח את מרכולתו כדי להתחרות בשכנו שעובר על החוק? יש כאן קמפיינים של בצע כסף של חברות גדולות שנפגעות מהחוק שתוקפות אותי ומאיימות כדי שאסוג ממנו, ואני אומר- גם בצע כסף פגע ביהודים". 

הרב חיים דרוקמן, ראש ישיבות בני עקיבא, אמר "קשה לי לדבר, ואני מודה ומתוודה, אם לא עניין השבת לא הייתי בא היום. לכל אירוע אחר הייתי נבצר, אבל כשמדובר על השבת - לא יכולתי לא להגיע, כי זה חשוב לי. כל העולם קיבל מאיתנו את יום המנוחה, עם ישראל העניק לעולם את יום המנוחה והקדושה. 

"לצערנו יש חלק מאחינו שגם ביום המנוחה אין להם יום מנוחה. לא רק שאין להם יום מנוחה, הם גם כופים על אחרים ואומרים להם אם לא תעבדו, תאבדו את פרנסתכם. זו כפייה אנטי אנושית, לא כפייה אנטי דתית", הדגיש הרב דרוקמן.טוען....שר החקלאות אורי אריאל (הבית היהודי) פתח בהתייחסות לפרשת דומא. ''הדבר הזה הוא לא מבית ספרנו. כל מי שינסה להדביק את זה אלינו אנחנו נעמיד אותו על טעותו גם אם זה יהיה קשה. לא ידביקו לציבור הקדוש הזה את הדברים הללו שהם הפוכים מבית מדרשנו.

"אנחנו סומכים על כוחות הביטחון ועם זאת צריך לראות שהצבא, השב''כ והמשטרה מנהלים את החקירה לפי חוק", הדגיש אריאל. "אנחנו, בבית היהודי, מצטיירים כאנשי ציבור, כמפלגה שעוסקת בהתיישבות. 'זה הדגל שלכם' אומרים לנו. אבל השבת היא הדגל שלנו אנחנו נאבק שתהיה שבת בפרהסיה במדינת ישראל".

הרב הראשי לירושלים אריה שטרן אמר כי "לא יעלה על הדעת שתהיה מדינת יהודית שלא תהיה בה שמירת שבת. אני חושב ששמירת השבת חשובה גם ברמה הבינלאומית. הגויים לא אוהבים שאנחנו פה, אבל אם יראו שזו מדינה יהודית עם אופי של מדינה יהודית, יבינו הגויים שיש כאן משהו מיוחד.

"ישנה חשיבות לשבת מצד אחד כלפי אומות העולם ומצד שני כלפי פנים, עבור עם ישראל שמקיים ומדגיש את שמירת השבת", הסביר הרב שטרן.

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן (הבית היהודי) התייחס בדבריו לסוגיית הכדורגל בשבת, "ארצה להתייחס לבג"ץ בעניין קיום משחקי כדורגל בשבת. חלק גדול משחקני הכדורגל אינם מעוניינים לשחק בשבת, הם רוצים, ומגיע להם, כמו לכולנו, יום מנוחה שבועי.

"אני מקווה שהשרה רגב וועדת המנכ"לים שהקימה, ישכילו לקבוע מתווה שיאפשר לשחקני הכדורגל יום מנוחה שבועי. אחרת יש כאן אמירה ברורה: שחקן כדורגל חייב לעבוד בשבת, יש תנאי סף למקצוע משחק הכדורגל והיא עבודה בשבת. לא יעלה על הדעת במדינה יהודית ודמוקרטית שזו תהיה האמירה הציבורית, האמירה המחייבת, האמירה החברתית".