קידר לנזרי: ביקור העצורים - חשש לשיבוש חקירה

עו"ד עדי קידר שיגר מכתב חריף למשנה ליועמ"ש בעקבות ביקורו אצל העצורים בשב"כ. "מהביקור עולה חשש של ניזרי לשיבוש הליכי חקירה".

שמעון כהן , ט"ז בטבת תשע"ו

עו"ד עדי קידר. ארכיון
עו"ד עדי קידר. ארכיון
פלאש 90

בעקבות ביקורו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, אצל העצורים הנחקרים בשב"כ פנה אמש (א') עו"ד עדי קידר מארגון חוננו במכתב חסר תקדים לנזרי.

במכתב מעלה עו"ד קידר טענות קשות באשר לחוקיותו של הביקור אותו ביצע נזרי אצל העצורים, ומעלה חשש כי בביקורו ביצע נזרי עבירה של שיבוש הליכי חקירה וכן עבירה אתית.

"באם אכן ביקרת את מרשי הרי שיש לראות את הדברים בחומרה" פתח קידר, "ראשית אנו נמצאים בשלב החקירה , כאשר מניעת המפגש הוסרה וכל תנועותיו וחקירותיו של מרשי , לרבות הפגשה עם רופאים וקציני מבחן מתואמות עם הח"מ. לא הובהר לי עד כה מכוח מה אדוני החליט ל"בקר" את מרשי וזאת ללא תיאום או לפחות הצגתך בפניו באופן מלא לאחר אישור ועדכון של הח"מ." מלין עו"ד קידר.

"אין המדובר בביקור נימוסים או ביקור כללי לבדיקה אקראית של מתקני השב"כ. מדובר בחקירה רגישה ביותר וברי לכל בר דעת כי לאור האמצעים הפסולים שאישרת בעצמך והתרת הדם של מרשי לידיהם האכזריות של חוקרי השב"כ מדירה (ובצדק) שינה מעיניך." תוקף קידר בחריפות את נזרי על אישורו להפעיל בחקירה זו אמצעים חריגים אשר ככל הנראה מכוחם עינו חוקרי השב"כ את העצורים במהלך החקירות.

עו"ד קידר מזכיר לנזרי כי כנגד חוקרי השב"כ הוגשו תלונות למבת"ן – הגוף האחראי על בדיקת תלונות נחקרים בשב"כ ומאשים את נזרי בשיבוש הליכי חקירה "ידוע לך כי הוגשה תלונה חריפה למבת"ן, וכניסתך למרשי והצבת שאלות מהוה במידה לא מבוטלת שיבוש הליכי חקירה."

"ביתר שאת נכונים הדברים שעה שאתה הוא זה שלכאורה נתת אור ירוק לחקירת צורך. חקירה זו מעמידה בסיכון את חוקרי השב"כ להעמדה לדין הפלילי והתערבותך בעניין (לאחר מעשה) מהוה פגיעה קשה וגובלת בניגוד עניינים כמי שצריך להגן על חוקרי השב"כ ובאותה עונה יוצר קשר עם החשוד!" הוסיף קידר.

לסיום, קידר מציין כי בכוונתו לבחון פניה כנגד נזרי לוועדת האתיקה של לשכת עוה"ד וכן כי בכוונתו להזמין את נזרי לעדות בבימ"ש על התנהלות מוזרה וקיצונית כלשונו "לזאת יש להוסיף את החשש לעבירה האתית החמורה של שיחה עם חשוד מיוצג על ידי עורך דין אחר, דבר שנשקול את העברתו לוועדת האתיקה לבחינתם. אבקשך להעלות על הכתב את דבר הביקור ומטבע הדברים תוזמן בהמשך לעדות בבית המשפט על התנהלות מוזרה וקיצונית זו".

מ'חננו' נמסר כי העתקים ממכתבו שלח קידר גם לשרת המשפטים איילת שקד, למבקר המדינה יוסף חיים שפירא, לנציבות שרות המדינה וכן לוועדת האתיקה של לשכת עוה"ד.

הבוקר (שני) יובאו החשודים לדיון בבית משפט השלום בפתח תקווה. מחוץ לבימ"ש צפויה להתקיים הפגנה של משפחותיהם ופעילים נוספים במחאה על אופן חקירתם.