"ראש ממשלה מושחת שזיהם את המדינה"

תגובות במערכת הפוליטית לגזר הדין ולהקלה בעונשו של אהוד אולמרט. "זה אינו יום עצוב למדינה – ימינו העצובים היו ימי נטילת השוחד".

חזקי ברוך , י"ז בטבת תשע"ו

אולמרט בבית המשפט העליון
אולמרט בבית המשפט העליון
צילום: נועם מושקוביץ

אולמרט מגיב להכרעת הדין

במערכת הפוליטית מגיבים להחלטת בית המשפט העליון לשלוח את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט למאסר של 18 חודשים, בגין קבלת שוחד של 60 אלף שקלים מעד המדינה שמואל דכנר. 

הרכב בראשות חמישה שופטים החליט לקבל חלקית את הערעור שהגיש אולמרט, ולזכותו מקבלת שוחד של חצי מיליון שקלים.

ח״כ עו״ד רויטל סויד (המחנה הציוני) אמרה, "זה יום שחור ועצוב למדינת ישראל. לראשונה ראש ממשלה נשלח למאסר כאשר נשיא המדינה כבר מחכה לו שם. האזרחים מספר אחד ושניים של מדינת ישראל מאחורי סורג ובריח. פסק הדין הוא נורת אזהרה לנבחרי הציבור. כולם שווים בפני החוק- דין אחד לנשיא מדינה, ראש ממשלה ואזרח מן השורה.

''שופטי בית משפט העליון שהפתיעו בפסק דינם הוכיחו את חשיבותו של שלטון החוק במדינת ישראל", הוסיפה סויד. ''עלינו להגן ולחזק, להתגאות ולבטוח, במערכת המשפט ואכיפת החוק".

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם רפאלי, מסרה "הכרעת בית המשפט בעניינו של אולמרט מתקבלת ברגשות מעורבים. מצד אחד יש לשמוח על ניקיון המערכת הציבורית משחיתות קשה, מאידך מדובר על ראש ממשלה בישראל''.

לדבריה, הלקח מפרשת אולמרט ומפרשות נוספות בהן היו מעורבים אנשי ציבור, ''הוא שאף אחד לא מעל החוק ואף אחד אינו מעל הנורמות המוסריות של החברה".

גם ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) הגיבה להחלטת העליון להפחית את עונשו של ראש הממשלה אהוד אולמרט, "שנים של עבריינות בצמרת השלטון, מלוות במתקפה אלימה על שלטון החוק, תמו בשליחתו לכלא של ראש ממשלה מושחת שזיהם את מוסדות המדינה זיהום עמוק", אמרה.

יחימוביץ' הדגישה כי ''זה אינו יום עצוב למדינה – ימינו העצובים היו ימי נטילת נטילת השוחד. זהו יום אופטימי של ביעור השחיתות מקרבנו, יום בו יודע כל אדם כי העני והעשיר, החלש והחזק, שווים בפני החוק בישראל.

''אני מצדיעה לפרקליטות, למשטרה ולמערכת המשפט על העבודה היסודית והאמיצה שעשו, כנגד רדיפה שלוחת רסן של אולמרט ושלוחיו בכל מוקד כוח אפשרי. למאסר, גם אם מופחת, יש משמעו לאומית מעבר לענישה, וזהו מסר חינוכי חוקי ומוסרי. נייחל כי כמו השינוי העמוק שעברנו בתחום ההטרדות המיניות, כך תגלה החברה מעתה אפס סובלנות לשחיתות שלטונית", כך ח''כ יחימוביץ'.

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), אמרה כי "זהו יום לא פשוט למדינת ישראל כאשר ראש ממשלה לשעבר שנשלח לכלא על האשמות כה חמורות, אבל זהו גם יום חשוב לשלטון החוק ולבית המשפט הישראלי אשר שב ומוכיח כי כל האזרחים שווים בפני החוק".

"מוסדות החוק והמשפט בישראל חזקים ועושים עבודתם נאמנה", הוסיפה אלהרר. "אני מייחלת לימים בהם לא נצטרך להשתמש בשלטון החוק ובזרועות שלו, בטח שלא כנגד נבחרי הציבור ומי שעיניי כל נשואות אליו".