"שיח מגונה, אלים ובזוי"

נשיא המדינה על ההסתה נגד שקד: אפשר להתווכח, אפשר למחות, אולם שיסוי וביזוי של נבחר ציבור, בפרט על ידי מחנכי הציבור, אינם הדרך.

עוזי ברוך , י"ז בטבת תשע"ו

ראובן ריבלין
ראובן ריבלין
צילום: חיים צח/לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש המוסד תמיר פרדו, העניקו היום (שלישי) תעודות הצטיינות לארבעה-עשר עובדי מוסד מצטיינים לשנת 2015.

המצטיינים והמצטיינות לקחו חלק בפעילות הליבה של הארגון והם מגיעים מתחומים מגוונים במוסד. המצטיינים, צעירים לצד ותיקים, הפגינו במידה רבה חתירה למצוינות במילוי תפקידם תוך כדי מימוש ערכי המוסד, מטרותיו ויעדיו, וחלקם תוך סיכון חיים ממשי.

המצטיינים שמגיעים מזירות שונות נבחרו בקפידה על ידי פורום הבכירים של המוסד, על פעילותם המשמעותית ותרומתם יוצאת הדופן למוסד ולמדינת ישראל. המצטיינים מהווים דמויות מפתח במוסד לפיצוח אתגרים מבצעיים שנראים, לעיתים, בלתי אפשריים.

לצד המצטיינים הלוחמים, ניכר כי התחום הטכנולוגי-מבצעי הוא פורץ דרך במוסד הישראלי.

בין המצטיינים, לוחם ותיק המשרת במוסד זה זמן רב והפך ללוחם האגדי של הארגון. באמצעות יכולות טכנולוגיות-מבצעיות יוצאות דופן ותוך מקצועיות ללא פשרות, נחישות וצניעות, הוא משמש דוגמה ומופת לדורות רבים של לוחמים.

תעודת הצטיינות הוענקה גם ללוחמת אשר הובילה פעילות מבצעית מורכבת וייחודית כנגד כל הסיכויים ותוך הפגת דבקות במשימה ונחישות רבה.

כמו כן, תעודות הצטיינות נוספות הוענקו לאנשי טכנולוגיה אשר מילאו תפקידים בתחומי הליבה הטכנולוגיים ותרמו תרומה אסטרטגית לביטחון המדינה ולקצין איסוף אשר שהה בשליחות ארוכה בחו"ל ולקח חלק במבצע מרשים ומשמעותי.

בשל סיבות אישיות נבצר מאברהם ברזילי בן ה-90 לקבל באירוע פרס מפעל חיים, הפרס יוענק לו במועד אחר. ברזילי משרת את ביטחונה של מדינת ישראל כבר למעלה מ-70 שנה. ברזילי גויס למוסד בשנת 1955, החל כלוחם והשתתף במספר רב של מבצעים, בהם גם העלאתם החשאית של יהודים ממדינות ערב.

בשנת 1995 יצא ברזילי לגמלאות, אך גם היום ממשיך להתנדב במגוון תפקידים במוסד. פעילותו ארוכת השנים במוסד יוצאת דופן וראויה להערצה.

צילום: חיים צח/לע"מ

הנשיא ריבלין בירך את המצטיינים, "המוסד הישראלי נחשב לאחד מארגוני הביון הטובים בעולם. חלק מן המבצעים שביצעתם לאורך השנים הקנו למדינת ישראל תהילת עולם, שהרתעה עוצמתית בצידה. יש לנו אויבים וגם ידידים שעצם אזכור שם ה'מוסד', גורם להם לצמרמורת. הם יודעים, שהיד הארוכה של מדינת ישראל, היא לא קלישאה, אלא אמת לאמיתה.

''אתם שייכים לארגון מתוחכם, מפותח, שניצב בקדמת הטכנולוגיה, אך היה ונשאר- ארגון מודיעין אנושי. ארגון שיונק את כוחו ועצמתו מהאדם. מכישורי האנשים המרכיבים אותו. מעוז רוחם, ממסירות הנפש שלהם, ולא פחות חשוב, מהאמונה בצדקת הדרך, ומהבהירות המוסרית המאפיינת אתכם.

''אתם שומרים עלינו גם במרחקים וראוי שאנחנו נשמור על עצמנו מבית", אמר ריבלין וגינה את ההסתה נגד שרת המשפטים איילת שקד. ''שיח השנאה שמופנה בימים האלה באופן אלים כלפי שרת המשפטים אילת שקד, הוא שיח מגונה, הוא שיח אלים ובזוי, שמקומו לא יכירנו בחברה הישראלית ובמדינת ישראל.

''אפשר להתווכח, צריך להתווכח, אפשר למחות ואולם שיסוי וביזוי של נבחר ציבור, בפרט על ידי מחנכי הציבור, אינם הדרך. החובה לשמר על דיון ציבורי נוקב אך בה בעת קשוב ומכבד היא חובה שמוטלת על כולנו, על כל חלקי החברה הישראלית, ללא יוצא מן הכלל ובוודאי בימים אלה''.

הנשיא פנה למצטיינות והמצטיינים, ''בימים האחרונים- שמעתי את הסיפורים שלכם. קראתי על הנסיבות בגינן נבחרתם למדתי על מבצעים מורכבים ומסוכנים בהם לקחתם חלק. על פיתוחים טכנולוגיים, על יכולות ייחודיות, על פעולות חשאיות ומגוונות שביצעתם ושלא יסופרו כנראה לעולם בקול רם ונפעמתי.

''בחודשים האחרונים אנו עדים לגל טרור בארץ ובעולם. עם ישראל ממשיך להילחם על קיומו, תוך התמודדות מתמדת עם איומים מקרוב ומרחוק. בעת הקשה הזו, אנו זקוקים לכם. לתובנות, למידע, לניתוח. אני יודע שאוזניכם ואזני חבריכם במוסד כרויות, עיניכם פקוחות, ליבכם קשוב וראשכם ממוקד באתגרים, בסכנות ובאיומים המשתנים שצופנים לנו ההווה והעתיד. אנחנו סומכים עליכם''.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ברך את המצטיינות והמצטיינים ואמר כי ''יש פה כוח מגן, תוקף ואוסף של המדינה. המוסד מבוסס על אנשים בעלי יכולת חשיבה יצירה, יוזמה, לעיתים גם נטילת סיכון והשילוב הזה שצריך לגדול כל הזמן, הוא תמיד מרשים אותי. יש דברים כל כך חשובים שאתם עושים שחשוב לשמור עליהם בסוד. הסוד הוא סוד כוחנו מול אויבנו. חשוב לנו לשמור עליו.

''העולם משתנה והמוסד משתנה יחד איתו. חלקו וחשיבותו במערך הביטחון הלאומי שלנו הולך וגדל. השינויים שאנו עומדים בפניהם הם שניים. השינוי הראשון הוא הטכנולוגיה שסוחפת את העולם. עליית האינטרנט ומלחמות הסייבר שיכולות לשתק מדינות. זאת לצד נשק מדויק , נשק משוגר, להבדיל מצבאות כפי שהכרנו, היום אנחנו תחת איומים חדשים.

''השינוי השני הוא עליית האסלאם הקיצוני, אנו מצויים, אם אפשר לקרוא לזה כך, במלחמת עולם מול שני זרמים גדולים של אסלאם קיצוני שחובק את כל העולם. אנחנו מחויבים לטפל באיומים הללו, ושני האיומים מתחברים זה בזה. עולם האתמול ועליית הקנאות האסלמאית מתחבר לעולם המחר- שימוש בטכנולוגיות, ולכן האיום כל כך גדול. מול קיצוניות שעולה, מתחמשת ודורסת אנו יודעים שאנחנו רוצים שהתבוסה שלהם תתאפשר מהר ככל האפשר.

לדברי נתניהו, ''העובדה שהקיצוניות הקודמת חוסלה או הובסה, אינה משנה את העובדה שהיא לא חוסלה בזמן ולכן המאמץ העיקרי והראשון הוא לפעול נגד השילוב הזה של איראן וגרורותיה מצד אחד, ודאעש ואיומים אחרים מצד שני''.

ראש הממשלה השמיע מסר ברור לארגוני הטרור, ''אנו פועלים נגד אויבנו, בטוח שאנו יכולים להם ושנוכל להם בכוחות משותפים. אנו פועלים נגד אלה שפועלים נגדנו, ושיידעו כל אויבנו שנגיב בתקיפות על כל התקפה עלינו. אף אחד לא אמר שכשתקום מדינת היהודים ייפסקו ההתקפות. אמרו – כשיגיעו התקפות נוכל להדוף אותן ואם יש כוח שעוזר לנו להדוף התקפות זה אתם. לא ינום ולא ישן שומר ישראל, גם שומרת".

כאשר עלה ראש המוסד תמיר פרדו, שהיה זה טקס הענקת התעודות האחרון שלו בראש הארגון, לברך את המצטיינים, עמד הקהל על רגליו ומחא לו כפיים דקות ארוכות, לאחר מכן אמר: "מצטיינים יקרים, אני מבקש לברך אתכם, ולהביע את הערכתי הרבה לפועלכם הייחודי, לעשייתכם הברוכה ותרומתכם המשמעותית לאורך השנה ומעבר לה.

''אתם, כמו כלל משרתי המוסד, פועלים במעין תרבות הפוכה לזו הנהוגה בימים אלה. משרתי המוסד מתרחקים מפרסום, פועלים 'מתחת לראדר'. מדד הצלחתנו הוא בשמירה על חשאיותנו. סוד הצלחת המוסד בהיותו חדשני, ביכולתו לשלב מבצעים עם טכנולוגיה מתקדמת ויכולות מודיעין חדשניות.

פרדו הדגיש, ''אנו מחויבים להמשיך ולהיות דרוכים אל מול האיומים והאתגרים, שלא רק שאינם פוחתים, אלא הופכים מורכבים ומסובכים יותר ויותר. המוסד חייב להמשיך להגביה עוף, לבחון את האופק, לזהות את המגמות והאיומים עוד בראשיתם, לסמן את המענה הנדרש ולממש אותו".

בחודש ינואר הקרוב, יסיים תמיר פרדו קדנציה בת 5 שנים כראש מוסד, זאת אחרי שירות של 43 שנים במערכת הביטחון. פרדו מסכם חמש שנות פעילות ענפה, שהצמיחה מבצעים נועזים והציבה את המוסד בקדמת הטכנולוגיה.

את פרדו יחליף יוסי כהן. כהן התגייס למוסד בשנת 1983, בהיותו בן 22, ושובץ ליחידה מבצעית. בשנת 2006 זכה כהן בפרס ביטחון ישראל. בשנת 2011 מונה לתפקיד סגן ראש המוסד. בשנת 2013 נבחר כהן על-ידי ראש הממשלה לתפקיד ר' המל"ל והיועץ לביטחון לאומי.