דוד ד'אור בבית אל - "כולם בעיניי שווים"

הזמר והיוצר דוד ד'אור הגיע להופעה בבית אל. בראיון לערוץ 7 הוא מספר על התהליך שעברה יצירתו עם ההתקרבות לדת ועל הקשר לספר תהילים.

רפאל לוי , י"ט בטבת תשע"ו

דוד ד'אור בבית אל
דוד ד'אור בבית אל
צילום: רפאל לוי

הרבה מהפכים עבר הזמר והיוצר דוד ד'אור בשנים האחרונות.

הקונטרה-טנור המפורסם בישראל ששר בפני שלושה אפיפיורים ואינספור מנהיגים מהעולם, מספר בראיון לערוץ 7 על ייחודה של יצירה ששואבת השראה מהמקורות היהודים.

ד'אור הגיע השבוע ביום שלישי להופעה שאורגנה על ידי מתנ"ס הישוב בית אל בבנימין במסגרת פרויקט של מפעל הפיס שמטרתו הנגשת התרבות לפריפריה. בהופעה אירח דאור את חברו, הזמר קובי אפללו. 

ד'אור ואפללו הופיעו יחד לאחרונה על מסכי הטלוויזיה כששימשו כשופטים בתכנית הריאילטי "הפייטן" בערוץ 20.

בראיון מדגיש ד'אור כי מבחינתו ההכנה לכל הופעה זהה, בין אם מדובר בשועי עולם או במתנ"ס קהילתי, "כל הופעה ולא משנה אם זה לפני אובמה או בוותיקן או בבית אל כמו היום, אני מתכונן אותו דבר, אנשים הם אנשים בעיניי וכולם שווים ואני מתרגש בדיוק באותה מידה". 

בהמשך מספר ד'אור על כתיבת השיר "פתח לבך" לזכר שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו, "התקשרו אליי מישיבת 'מקור חיים' שבה למדו שניים מהנערים וביקשו ממני לכתוב שיר, הסכמתי אף על פי שלא ידעתי מה לכתוב. בלילה כששכבתי במיטה הטקסט נחת עליי".

ד'אור מספר גם על ההחלטה להזמין זמרים נוספים לבצע יחד את השיר, "רצינו להנציח את הרגעים המיוחדים של האחדות שלצערנו הם נדירים, ניסינו להדגיש כל הזמן את המקרב, את הדומה ואת מה שמחבר בין כולנו ולכן פנינו לקשת רחבה של אמנים מאברהם פריד דרך קובי אפללו ויונתן רזאל, מישי ריבו ועד דיוויד ברוזה שלכאורה מייצג צד אחר במפה הפוליטית, אבל עדיין התחבר לזה בכל ליבו ונפשו". 

"אני מנסה לגעת בלבבות של האנשים", מסביר ד'אור. "המוסיקה היא שפה אחרת שלצערי אנחנו לא משכילים להשתמש בה מספיק. לפעמים אני הולך למקומות בעולם ויש נאומים של אנשים חשובים, אז חלק מהקהל יזדהה עם הנאום חלק אחר יתנגד, אבל מספיק שיר אחד קצר של חמש שורות וכולם יבינו בדיוק את המסר ויתחברו למקום שאני רוצה שיתחברו. יש משהו אחר במוסיקה. לא סתם קוראים לזה הקולמוס של הלב ".