ח"כ סמוטריץ' עורר סערה במליאה

הכנסת אישרה בטרומית את הצעתו של ח"כ סמוטריץ' שמטרתה לקבוע פיצוי למי שקרקעות שרכש כדין הועברו לשליטת הפלסטינים בהסכמי אוסלו

חזקי ברוך , י"ח בטבת תשע"ו

הצעת חוק להמשך פעילות החטיבה להתיישבות במתכונתה הנוכחית. ח"כ סמוטריץ'
הצעת חוק להמשך פעילות החטיבה להתיישבות במתכונתה הנוכחית. ח"כ סמוטריץ'
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הכנסת אישרה היום בקריאה טרומית את הצעת החוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ' הקובעת פיצוי לבעלי קרקעות באזורים שהועברו בהסכמי אוסלו לשליטת הרשות הפלשתינית.

עד כה טענה המדינה כי מאחר ומבחינה קניינית הקרקע נותרה בבעלות מי שרכשו אותה, אין הם זכאים לפיצוי. זאת למרות שהעברת הקרקע לשליטת הרשות הפלשתינית סתמה את הגולל על אפשרות המימוש שלה ולמעשה הורידה לטמיון את ההשקעות ברכישתה.

סמוטריץ' הרגיז בנאומו את השמאל והערבים לאחר שהצהיר "אין ולא היה עם פלסטיני...אתם צריכים להבין שאנחנו נחיל את השלטון הישראלי ביהודה ושומרון... אין דבר כזה פלסטינים. צריך לספח, חבריי לאופוזיציה, אנחנו נספח, אם תרצו או לא, זאת ארץ ישראל שלנו, היא ניתנה לנו על ידי הקדוש ברוך הוא. אנחנו נספח את חבלי המולדת לארץ ישראל". 

"איפה היו סיפורי האבות בספר בראשית, בתל אביב? זה מדהים איך סיפורים מבראשית כל כך מכעיסים את האופוזיציה, הסיפורים האלה התרחשו בבית אל ובחברון. אנחנו נבטל את הסכמי אוסלו. חבל שתכעסו, אל תשכתבו את ההיסטוריה, את התנ"ך. כולם מסכימים על זה. חבל לכם על הזמן"

לאחר הצעת החוק אמר סמוטריץ' לכל התקשורת "זהו עוול גדול שנלווה לעוול הגדול עוד יותר של הסכמי אוסלו, שניתקו אותנו מחבלי מולדת והביאו עלינו אלפי הרוגים הפצועים. בתוך כך, אנשים אידיאליסטים ואוהבי הארץ שהשקיעו מהונם בגאולת קרקע מצאו את עצמם לפתע בלי הכסף ובלי שום יכולת לעשות משהו עם חלקת האדמה שהם רכשו".

לדבריו, יש עוד עבודה רבה עד להשלמת חקיקת החוק. "מדובר בעלות לא גדולה של כמה עשרות מיליוני שקלים ואני משוכנע ששר האוצר, שהוא איש הגון עם יושרה פנימית שמבין את העוול הגדול שנעשה כאן ואת הצורך לתקן אותו, ימצא את המקורות לתקציב הזה בכדי להשלים את המהלך ולפצות את גואלי האדמות".