הח"כים יפעלו להסרת מגבלות על פרסום מפלגות

שיתוף פעולה נדיר בין הקואליציה והאופוזיציה בהצעת חוק שמטרתה לבטל את ההגבלות על פרסומים לפני הבחירות, כפי שהיה נהוג עד כה

חזקי ברוך , י"ח בטבת תשע"ו

ח"כ יואב קיש (משמאל)
ח"כ יואב קיש (משמאל)
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ביום ראשון תדון וועדת השרים לענייני חקיקה בהצעת חוק הבחירות של חברי הכנסת יואב קיש (ליכוד) וחיליק בר (המחנה הציוני).

מדובר בשיתוף פעולה נדיר יחסית, ודאי בכנסת הנוכחית בין הקואליציה לאופוזיציה, ומטרתה לפעול לתיקון חוק הבחירות, שלטענת מגישי ההצעה אינם רלוונטיים עוד.

התיקון לחוק מבקש לבטל את ההגבלה על תעמולת בחירות בשידורי רדיו וטלוויזיה, בעוד כיום ישנה אפשרות לקיים תשדירי תעמולה עד 60 יום לפני מועד הבחירות. עוד מוצע בו כי ההגבלה על פרסום מודעות בעיתונים תבוטל. בנוסף קובע החוק כי בכל פרסום אינטרנטי כחלק מקמפיין בחירות, יצוין שמו של מזמין המודעה באם מדובר באדם פרטי, קבוצת אנשים או סיעה.

ח"כ יואב קיש הסביר כי "אחרי 20 שנה של עיוות חקיקתי חברנו, חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה על מנת להעניק לאזרחי ישראל מערכת בחירות כנה, אמיתית ושקופה יותר".

"לא ייתכן שבעידן האינטרנט ההגבלות שהוצבו בפני העיתונות הכתובה והמשודרת יישארו בעינן. מצבים בהם עיתון או ערוץ טלוויזיה אינו מאפשר למרואיינים להתבטא בחופשיות בתקופת טרם הבחירות, בעוד בשלוחות הניו מדיה התעמולה נוכחת בכל מקום ובדיוור ישיר לאזרח היא אבסורדית ומעידה על כך שחוק הבחירות הנוכחי איננו רלוונטי", אמר קיש.

ח"כ בר הוסיף כי "כבר מזמן הגיעה השעה להפסיק עם הריטואל המביך שחוזר על עצמו מדי מערכת בחירות, במסגרתו מגישים ופוליטיקאים מעמידים פנים שאינם עוסקים בתעמולה כשבפועל ברור לכל בר-דעת שהדבר אינו אפשרי. זהו תיקון מתבקש שירחיב את חופש הביטוי ויסיר את השלשלאות האנכרוניסטיות שבהן היה כבול עד היום הדיון הציבורי ערב בחירות".