החיבוק החם של אורי לופוליאנסקי

הצמיחה המהירה של 'לופו' מנער בני עקיבא ועד לחרדי הראשון המכהן כראש עיריית בירת ישראל, ארגון החסד והפרשה העכורה שהסתיימה השבוע.

חיים לב , י"ט בטבת תשע"ו

ליכד  סביבו אישים מכל הקצוות. אורי לופוליאנסקי
ליכד סביבו אישים מכל הקצוות. אורי לופוליאנסקי
צילום: Miriam Alster | FLASH90

1. כל כך מקובל לתקוף את המערכת השופטת על אטימותה, על היעדר רגישותה לנושאים הטעונים רגישות יתר, על היותה מייצגת קול אחד בלבד. אבל השבוע המערכת השופטת עשתה את הבלתי ייאמן.

היא התעלתה על עצמה, ולמרות שביקשה לדחות פה אחד את הערעור שהגישו פרקליטיו של ראש עירית ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי על עונש המאסר הממושך שקבע בית המשפט המחוזי, היא המתיקה את הגלולה בדמות הטלת ששה חודשי מאסר שיומרו בששה חודשי עבודות
אם יש משהו משותף לסמנכ"ל ארגון חדו"ש ושוויון, יו"ר וועדת הכספים החרדי ח"כ משה גפני וארגוני חסד חרדיים, זהו אורי לופוליאנסקי
שירות, וזאת, בשל מחלתו הקשה.

זה קרה רק לאחר שלופוליאנסקי, או 'לופו' כפי שהעיתונות אהבה לכנות אותו בהיותו בתפקיד ראש עיריית ירושלים, זכה לחיבוק חם ואוהב מעם ישראל במהלך בשנה החולפת. הפרקליטות והשופט דוד רוזן שביקשו להשית על לופוליאנסקי עונש מאסר בפועל, הצליחו ללכד סביבו כל כך הרבה אישי ציבור ואזרחים מן השורה שהביעו זעקתם נגד האטימות המשפטית ובשם המלחמה בשחיתות.

כי אם יש משהו משותף לסמנכ"ל ארגון חדו"ש ושוויון, יו"ר וועדת הכספים החרדי ח"כ משה גפני וארגוני חסד חרדיים, זהו אורי לופוליאנסקי. אם יש מישהו שמצליח לחבר בין חרדים וחילונים, גברים וצעירים, ירושלמים ושאינם, זהו אורי לופוליאנסקי. אם יש ארגון חברתי בירושלים המבקש לשאוב מודלים לפעילות של חסד, אורי לופוליאנסקי הוא הכתובת.

2. את שנות נעוריו העביר לופוליאנסקי הצעיר בחינוך הדתי-לאומי. הוא התחנך בבית הספר הממלכתי דתי 'יבנה', בישיבה התיכונית 'פרחי אהרון' שבקריית שמואל והיה חבר בתנועת 'בני עקיבא'. בהמשך שירת כחובש בצבא, עבד כמורה ולמד מנהל ציבורי. לאחר שעבר ללמוד בישיבות חרדיות הוא הפך לבשר מבשרו של עולם הישיבות החרדי.


בהיותו בן 25 בלבד ייסד את ארגון המתנדבים 'יד שרה', הנקרא כך על שם סבתו. כשהסבתא חלתה נוכח הנכד לדעת עד כמה קשה להשיג עבורה אביזרים רפואיים, וכמיטב המסורת החרדית, עשה מעשה והקים גמ"ח המוקדש לנושא
בהיותו בן 25 בלבד ייסד את ארגון המתנדבים 'יד שרה', הנקרא כך על שם סבתו. כשהסבתא חלתה נוכח הנכד לדעת עד כמה קשה להשיג עבורה אביזרים רפואיים, וכמיטב המסורת החרדית, עשה מעשה והקים גמ"ח המוקדש לנושא.

עם השנים התפתח הארגון והוא מונה כיום אלפי מתנדבים בכמאה סניפים בכל רחבי הארץ. הפעילות ב'יד שרה' זיכתה במרוצת השנים את לופוליאנסקי בפרסים ובאותות הוקרה רבים. בין השאר זכה בפרס ישראל, פרס קפלן, פרס יו"ר הכנסת ואות הנשיא למתנדב.

3. במרוצת השנים הפך לנער הפלא של 'דגל התורה'. למימי העסקנות הציבורית קפץ בהיותו בן תשחורת ונחשב למטאור עולה בשמי העסקונה החרדית-ליטאית. בתחילת שנות התשעים השתלב לופוליאנסקי בהנהגת בירת ישראל והיה לחבר במועצת עיריית ירושלים. אורי, שחיוכו לא מש מפניו לעולם, לא תכנן לעצור במקום והוא הלך והעפיל מעלה מעלה בתפקידיו השונים בעירייה עד שהגיע להיות ממלא מקום ראש העירייה ומחזיק תיק התכנון והבנייה. היה זה עניין של זמן עד שיכבוש את ראשות העיר.

לאחר שאהוד אולמרט התמנה לשר בממשלת שרון כיהן לופוליאנסקי כראש עיר בפועל במשך שלושה חודשים, לאחר מכן זכה בבחירות ברוב של 52 אחוזים מול יריבו העיקרי, ניר ברקת, שקיבל רק 42 אחוזים מקולות הבוחרים.

הירושלמים התקשו לעכל. אבל זה קרה. לראשונה בתולדות ישראל כיהן בראשות בירת ישראל והעיר הגדולה במדינה ראש עיר חרדי הנוהג ליטול עצה ותושייה מהרב אלישיב. והשמים לא נפלו.

4. למרבה האבסורד, כהונתו בעירית ירושלים התאפיינה ברגיעה ציבורית. למרות היותו חרדי, הסטטוס קוו נשמר לטוב
הירושלמים התקשו לעכל. אבל זה קרה. לראשונה בתולדות ישראל כיהן בראשות בירת ישראל והעיר הגדולה במדינה ראש עיר חרדי הנוהג ליטול עצה ותושייה מהרב אלישיב. והשמים לא נפל
ולמוטב ולא זכורות הפגנות רבות על ידי הציבור החילוני או החרדי-קיצוני שלא אהב את הממלכתיות השקטה שלו.

לא תמיד הוא הצליח לחמוק מנקיטת עמדה. במהלך כהונתו התקיים בעיר 'מצעד הגאווה'. העירייה אמנם השתדלה להנמיך פרופיל והאווירה הייתה הרבה פחות רעשנית מאשר בתל אביב, אך למרות הכול, לופוליאנסקי מצא את עצמו ניצב בעמדה כמעט בלתי אפשרית וזכה להטרדות על ידי חרדים קיצונים. בעקבות איומים שהתקבלו על חייו המשטרה הצמידה לו אבטחה.

לזכותו ייאמר כי עוד קודם בחירתו לתפקיד, רמז בראיון לעיתון 'בשבע' שכנראה לא תהיה לו ברירה אלא לנהוג בממלכתיות. "אני לא ראש עיר של שכונה מסוימת. נבחרתי לכהן בראשות כל העיר. כולל כל האוכלוסיות. אינני מחלק את העיר לשכונות ומשרת רק את אלו שמוצאות חן בעיני. נכון שאני יהודי חרדי ואני מביא איתי את המטענים שלי. ההסתכלות שלי כאדם חרדי שונה, מטבע הדברים, אבל ההדגשים שלי טובים לכולם: ניקיון, שירות ועוד".

5. רגע ההחמצה הגדול של לופוליאנסקי הגיע עם התפוצצות פרשיית 'הולילנד'. הוא נחשד בקבלת שוחד על מנת לקדם את פרויקט הבנייה. בעת אישור הפרויקט ובנייתו כיהן לופוליאנסקי כיו"ר ועדת התכנון והבנייה וכראש העירייה.‏ בינואר 2012 הוגש נגדו כתב אישום בבית המשפט המחוזי בתל אביב, ובמרץ 2014 הורשע בקבלת שוחד.

מקורביו ופרקליטיו ניסו לטעון כי כספי השוחד הועברו כתרומות לארגון החסד "יד שרה". בסופו של דבר קבע השופט דוד רוזן בהכרעת הדין במשפט כי לופוליאנסקי "היה מודע לתרומות הגדולות שהועברו, פעל בניגוד לאמות מידה ראויות". השופט רוזן גזר על לופוליאנסקי שש שנות מאסר בפועל ושנת מאסר נוספת על תנאי.‏ לופוליאנסקי לא וויתר וערער על הרשעתו בבית המשפט העליון, טענתו העיקרית הייתה כי לא לקח שקל אחד לכיסו אלא רק לידי העמותה, כמו כן מחלתו הקשה היוותה שיקול משמעותי בטענת הערעור.

השבוע בית המשפט העליון ביטל את עונש המאסר וקבע לו כאמור ששה חודשי עבודות שירות בלבד.

החיוך הכריע.

---

מתוך מגזין ערוץ 7