"לא אלחם בהלכה" - ראיון

ח"כ אמיר אוחנה פורס בראיון לערוץ 7 את משנתו בנושאי דת ומדינה ובנושאי ביטחון, "צריך להלחם בהסתה בקרב ערביי ישראל".

חזקי ברוך , כ"ג בטבת תשע"ו

ח"כ אמיר אוחנה
ח"כ אמיר אוחנה
צילום: חזקי עזרא

חבר הכנסת הטרי עו"ד אמיר אוחנה, משוחח בראיון ראשון לערוץ 7 על הכניסה לתפקיד, על ענייני דת ומדינה ועל המלחמה בטרור.

אוחנה, שהושבע בשבוע שעבר, הוא ראש קבוצת "גאווה בליכוד", ובלשכתו לצד דגל ישראל מונף גם דגל הלהט"בים, "למושג גאווה יש שני מובנים. מנגחי הקהילה משתמשים במובן של גאווה כיהירות והתנשאות, אבל זו לא הכוונה שלנו. אנחנו מתכוונים לגאווה שהיא ההפך מבושה. אנחנו לא צריכים להתבייש ולהסתתר. אנחנו מי שאנחנו לטוב ולרע", הוא אומר.

הוא מתייחס לדיווחים על החרמת השבעתו על ידי חברי הכנסת החרדים, "לא הבחנתי בזה בכלל. בזמן הנאום לא הסתכלתי מי נמצא ומי לא, ראיתי שיש קהל רב ביציעים של תומכים, תומכות, בני משפחה וחברים. גם במליאה ראש הממשלה ושרים כיבדו אותי בנוכחותם".

"רק אחר כך אמרו לי שחברי הכנסת החרדים החרימו, אבל אני חייב להגיד שחלק לא מבוטל מהם כולל ראשי סיעות כולל אריה דרעי, משה גפני וח"כ מוזס ניגשו אליי לחצו יד ובירכו", אומר אוחנה ומוסיף שאין לו ספק שהוא ישתף איתם פעולה, "הם חלק מהקואליציה, וכמו שאני מידי פעם אצטרך להתגמש לכיוונם גם הם מידי פעם יצטרכו להתגמש לכיווני".

"אני לא מתכוון להעביר אף חוק נגד ההלכה", אומר אוחנה בניסיון לפוגג את החשש מצד גורמים דתיים, "המדינה היא אינה מדינת הלכה, ההתייחסות לאזרחים אינה הלכתית, למשל נושא השבת, המדינה אינה מחייבת אף אזרח לשמור שבת זה עניין של בחירה".

בנוגע לנישואים אזרחיים ונישואים חד מיניים הוא אומר, "לצערי בעניין הזה אנחנו המדינה המערבית היחידה שבה הנישואים הם אך ורק ברבנות, אך ורק נישואים דתיים על פי ההלכה. אגב על פי ההלכה של חלק מהמגזר היהודי, יש גם חלקים אחרים שיש להם דעות והשקפות אחרות".

אוחנה מצהיר כי הוא תומך בשינוי המצב הנתון, "אני חושב שזה מצב שאנחנו צריכים לתקן אותו. אני לא נגד נישואין כהלכה גם על ידי המוסדות החרדים המחמירים ביותר, למי שרוצה את זה וזה טוב לו. אבל כליברל אני רוצה שכל דבר במדינה יבוא מתוך בחירה וכך גם ענייני הדת".

בראיון הוא מביע תסכול ממה שהוא רואה ככפייה דתית, "המצב שבו אין בחירה אלא כפייה הוא מצב שאיננו רע רק למדינה אלא גם לדת. אני בא מבית מסורתי עם כבוד והערכה לדת, אינני אדם דתי, אבל כאשר אתה כופה אתה יוצר רגשות שליליים ורתיעה. אני חושב שאם תימשך הכפייה גם בנושא הנישואים וגם בנושאים אחרים, זה יביא אותנו לנקודת פיצוץ שתזיק לכולנו".

לח"כ אוחנה יש הצעה להתמודדות עם גל הטרור בחודשים האחרונים, "ברור שלמערכת הביטחון הרבה יותר קל להתמודד עם תשתיות טרור, כי ככל שיש יותר אנשים מעורבים כך יש יותר מודיעין. אבל כאשר הטרור מבשיל במוחו של המפגע, שתופס סכין, גרזן או נשק, אין לנו מודיעין. 

הדרך להתמודד היא דבר ראשון להלחם בהסתה שקיימת ברשות הפלסטינית המהדירה רוצחים. אבל לא רק שם אלא גם אצל ערביי ישראל שאת הפירות של ההסתה אנחנו רואים בחלק מהפיגועים שאנחנו חווים כאן. הדבר השני שצריך לעשות זה לאפשר לאזרחים להתגונן, זו מכפלת כוח. 

אזרחים שהם שומרי חוק, בריאים בנשפם ובגופם ושמשרתים במילואים יוכלו, במידה וירצו, לשאת נשק. אנחנו נראה פיגועים שמסתיימים הרבה יותר מהר, ולדעתי יהיו גם פחות פיגועים כי מחבלים יבינו שהסיכוי להצליח בזממם ולצאת בחיים שואף לאפס וזה יגביר את הביטחון ואת תחושת הביטחון".