פסילת "גדר חיה"
"ההתבוללות - איום אסטרטגי"

ועדת החינוך דנה בהחלטת משרד החינוך שלא להכניס לתוכנית הלימודים את ספרה של דורית רביניאן. "בנות ישראל לא ינהרו לכפרים".

חזקי ברוך , כ"ה בטבת תשע"ו

ועדת החינוך
ועדת החינוך
צילום: חזקי עזרא

ועדת החינוך של הכנסת דנה הבוקר (רביעי) בהחלטת משרד החינוך שלא להכניס לתוכנית הלימודים את הספר "גדר חיה" של הסופרת דורית רביניאן, בין היתר בשל העובדה שהספר עוסק ברומן בין יהודייה לאסיר פלסטיני.

הוועדה הפדגוגית במשרד החינוך נימקה את החלטה בכך ש"בגיל ההתבגרות אין ראייה מערכתית הכוללת שיקולים של שמירת הזהות של העם ומשמעות ההתבוללות".

יו"ר ועדת החינוך הביע תמיכה בהחלטה לפסול את הספר, "אנחנו במדינת ישראל נאבקים בהתבוללות והמדינה משקיעה בזה מאמצים רבים. מדובר באיום אסטרטגי לא פחות מאיומים אחרים", אמר.

דליה פנינג, חברת הוועדה הפדגוגית במשרד החינוך אמרה בדיון כי "ביקורת היא דבר מבורך כל עוד היא באה ממקום אמיתי". היא הדגישה כי שר החינוך נפתלי בנט לא היה מעורב בהחלטה והשיקולים שהביאו לפסילת הספר היו מקצועיים.

ח"כ מירב בן ארי (כולנו) הביעה התנגדות להחלטת משרד החינוך, "בנות ישראל לא ינהרו לכפרים", אמרה. ח"כ מרגי ענה לה "בנות ישראל נוהרות גם בלי הספר" ובן ארי הגיבה "אני מאחלת שלכל סופר יפסלו את ספרו וידפיסו ממנו פי ארבעה ספרים".

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) הציע, בציניות, שמות של ספרים נוספים שאפשר לפסול כדוגמת "פה ושם בארץ ישראל" של עמוס עוז ו"1967'' של תום שגב. "כל ספר כאן הוא פצצה מתקתקת. השר בנט דאג לפרסום ומנסה לסכסך כדי לקבל עוד מנדט. בנט רצה לומר 'אני נלחם בהתבוללות וכל מי שמתנגד תורם להתבוללות בעם ישראל'".טוען....