ישראל צריכה מוסד חזק, מאוחד ויצירתי

הנשיא לשעבר שמעון פרס בירך את ראש המוסד הנכנס, "אתה מכניס את רגליך לנעליים גדולות אבל אתה כבר צעדת בהן. יש לך את זה''.

עוזי ברוך , כ"ה בטבת תשע"ו

ראש המוסד יוסי כהן
ראש המוסד יוסי כהן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הנשיא התשיעי שמעון פרס השתתף אמש (שלישי) בטקס הפרידה מראש המוסד היוצא, תמיר פרדו.

פרדו, אשר שירת בשורה של תפקידים ביטחוניים בארבעים השנים האחרונות סיים את תפקידו אתמול כראש המוסד ובמקומו ייכנס לתפקיד יוסי כהן, שכיהן עד לאחרונה יו"ר המועצה לביטחון לאומי ולפני כן שימש כסגן ראש המוסד.

בנאומו, פרס ציין את חשיבותו העצומה של ארגון המוסד החל מזמן הקמתו, "כשנה בלבד לאחר הקמתה של מדינת ישראל, הוקם המוסד.מייסדי הארגון הבינו כבר אז, שהקמתה של המדינה אינה מבטיחה את קיומה. היינו בודדים, היינו מעטים. ישראל הייתה בגדר רווק מדיני, לא היה לה כל בן ברית.

"היא הייתה לגאלית מבחינת מעמדה כמדינה, אך בלתי לגאלית מבחינת מימוש זכותה כמדינה. היא הייתה בודדה מבחינה צבאית ולא התקבלה כחברה לאף אחת מהבריתות שקמו לאחר מלחמת העולם השנייה. אף צבא זר לא חנה על אדמתה והיא לא ביקשה שחיילים זרים יבואו להילחם אתה או למענה."

עוד הוסיף פרס, "המוסד התבקש לראות בכל קיר משל היה חלון. כך התבקש, וכך עשה. הוא נדרש לפעול מחוץ לקופסא האסורה, לשחות נגד הזרמים המקובלים, למצוא או ליצור נשים וגברים נדירים, להעז כאופציה ראשונה ולראות בסכנה משל היא הייתה דעה קדומה. לטפס להרים גבוהים ולצוקים חדים, כאשר המישורים ממוקשים. לראות בחוסר הברירה – סוג של תקווה ולא אזהרה לנפילה.

"להמריא כאשר לא ניתן לצעוד. לצלול למים עמוקים וחשוכים, כאשר היבשה נהיית בולענית. לראות בנס מעשה אדם. לאמץ את פסגת הטכנולוגיה, וגם לחדור לנבכי האדם. גם היום, הזכות לנוח על זרי הדפנה לא ניתנת לנו. גם ובעיקר היום, כוחו של המוסד נמדד מידי יום ביומו. ישראל צריכה מוסד חזק, מאוחד ויצירתי".

במסגרת נאומו, פרס תיאר את השקט והאיפוק שייחודיים לפרדו, "תמיר, אתה נכנס למשפחה מפוארת- מפקדי המוסד. אתה, יחד עם משרתי המוסד, המשכת את רצף הנכונות להקרבה עצמית, ההסתפקות במועט, תושייה מדהימה, פריצת דרכים, יצירת נתיבים כמוסים, הדיפת צבאות עוינים ויצירת שדות ירוקים וזאת תמיד, לצד אמונה לוהטת ודמיון יוצר. אתה איש נדיר. הינך מנהיג טבעי, לוחם אמיץ ובעל דמיון עשיר ושיקול מאוזן, בעת ובעונה אחת. 

אתה מצליח לראות את האמת בעיניים מפוכחות, לומר את האמת המלאה לאלה שמעליך ומתחתיך, ללא מורא וללא שיקולים אישיים, כאשר רק טובת המדינה ובטחון אזרחיה עומדים לנגד עינייך.בצדק ובזכות, זכית בשלושה פרסי ביטחון, בשלושה תחומים שונים – טכנולוגיים ואנושיים כאחד. אני אסיר תודה לך ואיתי גם כלל אזרחי מדינת ישראל, שיודעים היטב כי עבודתך תמשיך ותחיה''.

הנשיא התשיעי בירך את ראש המוסד הנכנס, יוסי כהן ואמר, "אתה מכניס היום את רגליך לנעליים גדולות, אבל אתה כבר צעדת בהן. הן מוכרות לך ואתה מוכר להן, אתה יודע להתהלך בהן בהליכה נוחה. אתה בא לתפקידך המיוחד הזה עם כרטיס אשראי שיש לו כיסוי ובטוחני כי אתה תגדיל את האשראי ותגדיל את הכיסוי. יש לך את זה. עלה והצלח."