צעיר שנפצע בקרב פיינטבול יפוצה ב-200 אלף ש"ח

חברת "פיינטבול ישראל הדמיות טקטיות" תשלם כ-200 אלף שקל לאדם שנפצע ברגלו במהלך משחק פיינטבול במתחם החברה בכפר סבא.

ערוץ 7 , כ"ה בטבת תשע"ו

עו"ג ענת קאופמן
עו"ג ענת קאופמן
צילום: יח"צ

השופטת איריס רבינוביץ ברון מבית משפט השלום בנתניה קבעה לאחרונה כי חברת "פיינטבול ישראל הדמיות טקטיות" תשלם כ-200 אלף שקל לאדם שנפצע ברגלו במהלך משחק פיינטבול במתחם החברה בכפר סבא.

המקרה אירע ב-2009, כאשר קבוצת חברים נפגשה למשחק 'פיינטבול' בכפר סבא. ה'פיינטבול' מדמה מלחמה, כאשר המשתתפים עורכים ביניהם קרבות בעזרת רובים היורים כדורי צבע ומתמגנים בעזרת קסדות ומשקפי מגן.

במהלך המשחק משקפי המגן של התובע התמלאו אדים והוא התקשה לראות, עד שנתקל בגזע עץ כרות ונפל. התובע מספר כי לאחר שנפל הוא הרים את היד כדי לסמן לחבריו שנפצע, אך הם לא הבחינו בפציעה והמשיכו לירות עליו גם לאחר נפילתו.

כשחבריו הבינו שנפגע, הופסק המשחק, והוא פונה באמבולנס לבית החולים עם שבר בקרסול. הפצוע, באמצעות עורכת הדין ענת קאופמן המתמחה בדיני נזיקין, דרש פיצוי מהחברה המפעילה ומחברת הביטוח שלה. שניים מחבריו העידו שציוד המיגון שאותו קיבל היה ישן ובלוי. מנגד טענו הנתבעות שהציוד היה תקין, שהתובע השתתף במשחק מרצונו, קיבל הסברים וחתם על טופס הכולל פטור לנתבעת מאחריות על נזק גוף. עוד טענה החברה שהתובע הפר את ההנחיות למשתתפים שבמקרה של הצטברות אדים במסכה יש להפסיק לשחק, להרים את היד ולעבור לעמדה מוגנת.

אך השופטת השתכנעה שהחברה היא האחראית לתאונה ומסכות המגן אכן היו בלויות. עוד הבהירה השופטת כי החברה מחויבת להסיר מכשולים במקום שבו מתנהל המשחק.

השופטת ציינה שגם חתימת התובע על טופס שכביכול מעניק פטור לנתבעת מנזקים, הדבר אינו יכול לפטור אותה באופן גורף מאחריות על נזקי גוף.

חישוב סכום הפיצוי העקרוני עמד על כ-300 אלף שקל בין היתר עבור הפסדי שכר, אך קוזז לאחר שהשופטת הטילה כשליש מהאחריות לפציעה על התובע, שהמשיך במשחק גם כאשר משקפי המגן שחבש התמלאו אדים והקשו על ראייתו. בהתאם נקבע כי הנתבעות ישלמו לתובע פיצוי בסך כ-192 אלף שקל, וכן שכר טרחת עו"ד בסך 45 אלף שקל.

עו"ד ענת קאופמן מסרה, "פסק הדין מדגיש שוב שכל בעל עסק המפעיל אתרים כגון פיינטבול, החלקה על הקרח, אתר קיאקים וכיו"ב, חייב לספק אמצעי מיגון תקינים ולוודא כי האתר נקי ממפגעים. בית המשפט הבהיר עוד כי בעלי עסקים לא יכולים להסתתר תחת הטענה כאילו המבקר באתר מודע כביכול לסיכונים וכי הוא בחר להסתכן מרצון. יתירה מכך, גם אם המבקר או המשתתף במשחק הוחתם על טופס ויתור על תביעות ובו הוא לוקח על עצמו את מלוא האחריות במקרה של פגיעה, המסמך לא תמיד מחייב ויש לבדוק כל מקרה לגופו".