כך תכנן אובמה להרחיק מעצמו את ישראל

סיפורי אינדיק: מעבר לסערה שעורר השבוע השגריר האמריקני לשעבר הוא גם חשף טפח שיכול לספק זוית חדשה על מדיניות אובמה כלפי ישראל.

ניצן קידר , כ"ו בטבת תשע"ו

יזם את המשבר? אובמה
יזם את המשבר? אובמה
צילום: Kevin Lamarque | reuters

בסערה שעוררו הדברים של מרטין אינדיק, מי שהיה שגריר ארה"ב בישראל ושליח מיוחד מטעם ממשל אובמה למזרח התיכון, בעניין התבטאויות שלא היו כנראה מצד ראש הממשלה נתניהו בזמן הלווית רבין ז"ל, נשכחו בצד דברים אחרים שנאמרו באותה אכסניה.


דניס רוס מאשר את התזה לפיה אובמה ניסה להרחיק מעליו את ישראל ומגדיר אותה מוטעית. לא סתם טעות אלא "טעות של טירונים"
המדובר היה בתכנית אמריקנית שעסקה בסכסוך האישי בין הנשיא אובמה לראש הממשלה בנימין נתניהו.

אחד המשפטים שם שתפס את אוזני היה סיכום של מדוע אובמה לא נתן מראש לנתניהו צ'אנס, למרות קבלת הפנים שקיבל ממנו כאן, ערב בחירתו.

וכך סיפר אינדיק, שנחשב (או לא, על פי ההתפתחויות השבוע, נ"ק) כמקור אמין את הדברים: "הנשיא האמין בתחילת דרכו כי הוא צריך לבנות את היחסים בין ארה"ב והעולם הערבי. הוא ניסה להתרחק מעט באופן מכוון מישראל, כדי שבסופו של דבר יהיה אמין יותר בעיני הערבים ויוכל להיטיב עם ישראל כשיהיה משא ומתן".

הבנתם? להתרחק ולצדד ביריבי ישראל, כדי שבירושלים יפיקו מזה תועלת. הגיוני? לא במיוחד, אבל אפשר להמשיך ולדוש בדברים הבאים של אינדיק. "אובמה הבין אט אט כי שיטת העבודה שלו כשלה. הוא איבד את הישראלים, כי לא היה לו את האמון שהם נתנו בבוש או בקלינטון".

זאת אומרת, שאובמה דחק את ישראל ואת נתניהו כראש ממשלתה לפינה כבר כעמדת פתיחה בקדנציה הראשונה שלו.

ואז הוא ממשיך לספר ולהפליג בבעיות שעורר נתניהו לאובמה בכל פעם שרצו להתקדם בתהליך השלום.

מקורביו של ראש הממשלה יצרו השבוע לאינדיק תדמית של שקרן, לפחות בכל הקשור לאמירותיו של נתניהו בנושא רבין ז"ל. אלא שאם יקראו היטב, יכול להיות שלקראת השבת הקרובה יקבל מהם אינדיק פרחים. הנה הודאה של דיפלומט אמריקני שמבהיר: כן, אובמה סימן את ישראל מראש.

אבל אישית, אני מעדיף לקחת את אינדיק בעירבון מוגבל ולנסות להביא עמדה אחרת שהובאה באותה התכנית בדיוק – זו של דניס רוס.

רוס הוא אחד הדיפלומטים שראה ושמע כבר הכל בנוגע המזרח התיכון. הוא היה שליח ויועץ ועסק בתהליך המדיני וגם ביחסי ישראל וארה"ב.


הנשיא האמין בתחילת דרכו כי הוא צריך לבנות את היחסים בין ארה"ב והעולם הערבי. הוא ניסה להתרחק מעט באופן מכוון מישראל, כדי שבסופו של דבר יהיה אמין יותר בעיני הערבים ויוכל להיטיב עם ישראל כשיהיה משא ומתן
ומה הוא אומר? "אין שום דבר יוצא דופן במערכת היחסים של הנשיא אובמה וראש הממשלה בנימין נתניהו".

"אין ספק", הוא מוסיף, "שבין השניים הללו שורר חוסר אמון מוחלט. בבית הלבן טוו סיפור שלם על נתניהו – והוא מבחינתם גורם עוין לנשיא, בין היתר בשל קרבתו לרפובליקנים".

אז אין בעיה ביחסי שתי המדינות? רוס מעריך שמדובר בעיקר בבעיית אגו. "למרות ששניהם יכחישו, מדובר כאן בסכסוך אישי וזה הופך אותו לקשה יותר. כבר ראינו סכסוכים – אפילו אישיים בין נשיא אמריקני וראש ממשלה ישראלי. בעימות ברמה כזו – טרם נתקלנו".

אגב כך, גילה רוס שנתניהו הימר שאובמה יהיה הנשיא, גם כשהסיכויים היו נמוכים מאוד – וצדק.

גם הוא מאשר את התזה לפיה אובמה ניסה להרחיק מעליו את ישראל ומגדיר אותה מוטעית. לא סתם טעות אלא "טעות של טירונים", אומר רוס.

בשתי הלשכות מכחישים שהעניינים אישיים, כמצופה. אבל, נראה שראש הממשלה בנימין נתניהו הוא זה שמביט אל העתיד.

בסוף שנת 2016 ברק אובמה יהיה נשיא לשעבר. נתניהו, אם תסתכלו סביב מתכנן – אם יוכל, להישאר כאן לטווח קצת יותר ארוך. הוא כבר הבין שהפגישה האחרונה שלו עם אובמה – היא האחרונה בהחלט.

התקווה של נתניהו היא שמי שיתיישב בבית הלבן אחרי אובמה, ולא משנה מי זה יהיה – יבוא מנקודת התחלה שונה לגמרי שתכוון את היחסים האישיים בין המנהיגים למקום טוב יותר.

---

מתוך מגזין ערוץ 7