על מה מדברים בדייטים?

כשיוצאים לדייטים כדאי לקבל עצות מהמומחים. נחמה ביטקובר ממכון ''עומק הקשר'' שע"י מכללה ירושלים, מעניקה טיפים לפי אותיות הא'-ב'.

נחמה ביטקובר , כ"ו בטבת תשע"ו

לחוצים לפני הדייט? הנה כמה עצות
לחוצים לפני הדייט? הנה כמה עצות
צילום: Dima Vazinovich/Flash90

אחרי שבטור הקודם קיבלתן את הטיפים לאות ס' ממשיכים הלאה לטיפים נוספים.

ע'

על מה נדבר היום??
"אז... איך היה לך היום?"
-"בסדר."
שתיקה...
"ולך?"
-"בסדר ב"ה."
שתיקה...
"אז...את אוהבת לטייל?"
-"כן."
שתיקה...
-"ואתה"?
"גם."
"איפה טיילת לאחרונה?"
-"לא טיילתי."
"אה..."
שתיקה...
"את עייפה?"
-"לא."
שתיקה...
"אממ.. נראה לי ששכחתי לכבות את המזגן בחדר של סבתא.. אה.. נדבר שוב מחר. בסדר?"
-"בסדר"

בפגישה המטרה היא שתכירו זה את זו וזה קצת קשה כשלא מדברים... אז... איך עושים את זה? איך הופכים את הבושות לתשובות ואת השקט לשיחה מרתקת?

יש בחורות (ובחורים) שאין להם שום בעיה ("עשרה קבין..."), ועל כל מילה במילון יוכלו לפתח נאום חוצב להבות או למצוא סיפור שקשור, אבל מה יעשו כאלו שלא? כאלו שה' חנן אותן בעשרה קבין של חוכמה ("סייג לחוכמה שתיקה").

במיוחד בשבילכן ריכזנו כמה טיפים פשוטים על מה כדאי לדבר.

בפגישות הראשונות כדאי לדבר על דברים יותר טכניים ופחות אישיים (כמו: עבודה, לימודים, תחביבים, משפחה, ילדות וכ"ו). אתם עדיין לא מכירים ולכן לא כדאי "להשתפך" ברגשות עמוקים ("תמיד רציתי להתחתן עם מישהו כמוך..."), או לספר על כל הצרות שעברו עלייך עד היום ("בגיל 3 הייתה לי טראומה שהשפיעה על כל חיי... איבדתי את אהוד. הסנאי שלי...")

בהמשך הקשר כשתכירו ותתחברו יהיה מספיק זמן לשתף.

לאחר שעברתם את השלב הראשוני אפשר לפתוח (בעדינות) חוויות, להעלות זכרונות, חלומות וקשיים. בהמשך אפשר לדון גם בקשר עצמו ובצדדים יותר רגשיים שלו (בשלבים מתקדמים). 

זכרי לדבר על דברים שמעניינים אותך ולחפש גם בו צדדים כאלה. כשמצאת נושא משותף או נושא שאת מתעניינת בו הרחיבי עליו את הדיבור, שאלי שאלות והקשיבי ברצינות. כיף לשתף מישהו שמתעניין ומקשיב לך.

אם אתם מרגישים שסיימתם את מלאי הדיבורים אפשר להיעזר בשאלונים ובמשחקי שאלות למיניהם (אפשר לקנות או למצוא באינטרנט) כדי לחדש את המלאי. תוכלי גם לחשוב מראש על נושאים לשיחה, אם מתאים לך.

אם הוא שואל שאלה או מציג עמדה שאין לך דעה לגביה, אין שום בעיה לומר "לא יודעת" או "לא חשבתי על זה", זה ממש לא מוריד מערכך וזה עדיף מלהגיד דברים לא מדויקים שתתחרטי עליהם.

חשוב מאד שלא תיבהלי משתיקה. זה טבעי והגיוני לחלוטין. זה לא אומר עלייך כלום וזה לא אומר שאתם לא מתאימים (במיוחד כשזה קורה בהתחלה).

נסי לחשוב על עוד נושאים לשיחה אבל ממש בנחת (אפשר גם לדבר על השתיקה), אל תלחצי מהרגעים שבהם שומעים את המכוניות ואת ציוץ הציפורים.

מעוניינים לקבל כלים חיוניים נוספים לצומת הרגישה של הדייטים? בכיף! היכנסו.