הכירו את ה'אצבע שבת'

חדש ממכון צומת - אצבע אלקטרונית לשימוש בשבת הפועלת בשיטת 'גרמא'. ראש המכון הרב ישראל רוזן: השימוש מותר רק במקרי חירום.

רעות הדר , כ"ו בטבת תשע"ו

הפיתוח החדש
הפיתוח החדש
צילום: יח''צ מכון צומת

מכון 'צומת' השיק לאחרונה את ה'מיתוגרם', מכשיר 'גרמא' נייד לשבת לצרכים חיוניים.

מדובר במכשיר המדמה פעולת אצבע המאפשרת הפעלת לחצן או מתג חשמלי, ומיועדת לתחומי ביטחון, רפואה, חירום ולבעלי מוגבלות בהיעדר אלטרנטיבה אחרת.

בשל מנעד האפשרויות הרחב לשימוש במכשיר, חשוב לקבל אישור רבני ספציפי לשימוש הנדרש. ב'צומת' מספרים כי בשנה האחרונה פנו משפחות של חולים למצוא דרך להפעלת מכשיר רפואי ביתי. כמו כן מוגבלי תנועה בתנאי מצוקה מיוחדים קיבלו היתר לשיטת ה'גרמא' לתפעול מעלית בשבת כדי להגיע לבית כנסת.

המכשיר פועל באמצעות סוללות ומנגנון אלקטרוני אשר מדי כ-8 שניות שולח סריקה מחזורית שהיא פוטנציאל להנעת האצבע קדימה, לבצע לחיצה. בשבת, בשעת הצורך, יש לכוון את ה'אצבע' מול הלחצן או המתג החיוני, להחזיק את המכשיר ביד יציבה סמוך אליהם, וללחוץ פעם אחת בלבד על לחיץ ה'גרמא' במכשיר.

לאחר המתנת מספר שניות ה'אצבע' תישלף כ-12 מ"מ, ותפעיל את הלחצן הנדרש.

המהנדס הרב ישראל רוזן, ראש מכון 'צומת', מספר כי הפתרון פותח לאחר שנוכח בפניות של נזקקים להפעלת מתגים ולחצנים חיוניים בשבת, לחולים ולבעלי מוגבלויות. "יש מקרים שברור לכל שמותר לפעול בשעת צורך גדול בשיטת ה'גרמא' וב'שינוי'. ה'מיתוגרם' כולל שני מרכיבים אלו כאחד".

"בשל העובדה כי מכלול השימושים במכשיר יכול להיות רחב מאוד חשוב להדגיש כי הוא מיועד רק למקרים הקשורים לרפואה ולביטחון, ואנו מחשיבים סיעוד למוגבלים כצורך רפואי. מי שיעשה שימוש ב'מיתוגרם' ללא אישור רבני ספציפי עלול לחטוא בחילול שבת".