הרב שרקי: לגנות את הרשויות בעניין פרשת דומא

הרב אורי שרקי: "אפילו שהקבוצה האידאולוגית הזו לא נוחה גם לי, צריך להשתמש בשיטות אחרות ולא בעינויים"

יערה וייס , כ"ז בטבת תשע"ו

הרב אורי שרקי
הרב אורי שרקי
צילום: יוני קמפינסקי

הרב אורי שרקי מתייחס להתנהלותן של רשויות המדינה על רקע פרשת הרצח בכפר דומא.

בראיון שנערך עימו אומר הרב, "לפני שאתה מדבר על גינוי הגבעות, צריך קודם כול לדבר על גינוי המדינויות של הרשויות, שמעוניינות בחיסולה של קבוצה אידאולוגית שאיננה נוחה להם. אגב, איננה נוחה גם לי, רק שהשיטות הננקטות בלוחמה נגד הקבוצה הזאת הן על גבול הלגיטימי מבחינת המקובל במשטר דמוקרטי".

על העינויים שננקטו כלפי הקטינים הוא אומר, "לפעמים נוח להשתמש בדרכים לא קונבנציונאליות, ואני חושב שהדברים היו צריכים להיות מושמים על השולחן, ולא להסתתר מאחורי טיעונים של 'פצצה מתקתקת' וכדומה".

עוד הוא מוסיף, "אני רואה בזה גם מדרון חלקלק. יש סכנה שברגע שהתרגלנו לנקוט שיטות לא דמוקרטיות כלפי קבוצה אחת, שמא הדבר ייתן טעם של עוד, ויפעלו כך כלפי עוד קבוצות באוכלוסיה".

"הדמוקרטיה הישראלית מספיק חזקה כדי להכיל בקרבה גם קבוצות בעלות אופי אנרכיסטי שכאלה. אי-היכולת להכיל את קיומה של הקבוצה הזאת, היא דווקא ביטוי של חולשה, ולא של חוזקה".

באמצע השיחה הוא נדרש להסביר מה עומד מאחורי התנהגותם של הנערים הנמנים על קבוצה זו. "האידאולוגיה של נוער הגבעות ניזונה מהרבה תסכולים. התעלמות משורשי התסכולים - אי השליטה, אי אכיפת החוק והריבונות בקרב המגזר הערבי, ואפליה לפעמים לטובת הערבים על פני היהודים - הם הם המזינים את התסכול הזה".

על נוער הגבעות הוא אומר, "זוהי קבוצה שהחליטה לחיות בשוליים, בכללי-משחק אחרים מאלו של החברה הישראלית היום. היא אינה מקבלת את הלגיטימיות של השיטה הדמוקרטית ושלטון החילונים, ושואפת להשבת המלוכה לישראל כשהתפקידים השלטונים יאמצו דווקא את הדעות שלהם. כלומר יש כאן התנגדות קוטבית לדמוקרטיה, ולבחירה של רוב עם ישראל".

לשאלת המראיין, האם הם מהווים זרוע בציונות הדתית, השיב הרב, "דתיים הם כן, ציונים - במובן הקלאסי לא, אך במובן הרחב כן, שהרי הם משתלבים במעמד של עם ישראל לשוב לארצו והתגשמות דברי הנביאים. ייתכן שהם עדיין סבורים כדעת חב"ד, שבמצב הזה אנו עדיין בגלות".

האם יש תחליף לעינויים?, נשאל הרב. "אם אתה חושש ממעשים פליליים הקרובים להיעשות, אז יש את המעצר המנהלי, שהוא הרבה יותר יעיל, והרבה אגרסיבי פחות מעינויים", ענה.

על ההבדלים באכיפה בין האוכלוסיות השונות במדינת ישראל אומר הרב, "הרעיון שראוי לבנות מאחזים בארץ ישראל הוא דבר טוב ואצילי שראוי למדינה לתמוך בו, לא פחות מאשר מוכנים להכשיר את הפזורה הבדואית, שתופסת אלפי דונמים ללא חוק וסדר".

להאזנה לראיון המלא לחצו כאן